Satranç Nedir? Nasıl Oynanır?

1 dk okuma süresi


13
109 Paylaşım, 13 puan

Satranç oynamak için 2 kişi gereklidir. Bir satranç oyuncusu bir ordunun komutanı gibidir. Herkesin 16 askeri yani 16 taşı vardır. 8×8 kareli bir zeminin üzerinde 32 taşla yapılan bir zihin sporudur, zeka savaşıdır, hatta düellodur.

Her 2 satranç oyuncusunun 8’er piyonu, 2’şer kale, at ve fili, 1’er tane de vezir ve şahı vardır. İlk hamleyi daima beyaz taşlarla oynayan oyuncu yapar. Bu nedenle, oyuncular kimin beyaz taşları alacağını genellikle başta yazı-tura atışı ile belirler.

Ülkemizde satranç turnuvaları Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenmektedir.

Satranç Taşlarının Özellikleri

Satrançta 6 farklı taşın her biri, farklı şekilde hareket etmektedir. Taşlar diğer taşların olduğu karelerden geçemez (sadece atlar diğer taşların üzerinden atlayabilir). Taraflar, rakibin taşlarından birinin olduğu bir kareye kendi taşını yerleştirerek, rakibi oyun dışı bırakmaya çalışır. Hadi o zaman taşların nasıl hareket ettiklerini inceleyelim!

  1. Şah en önemli taştır, aynı zamanda en zayıf taştır. Herhangi bir yönde (aşağı-yukarı, yanlara veya çapraza) sadece bir kare ilerleyebilir.
  2. Vezir en güçlü taştır. Herhangi bir yönde ileri-geri çapraz veya yanlara (bir taşın üzerinden geçmemek şartıyla) her yere gidebilir.
  3. Kale istediği kadar gidebilir ama sadece ileri-geri veya yanlara doğru olacak şekilde.
  4. Filler sadece çapraz yönde (diğer bir ifadeyle kendi renginde) olmak şartıyla istediği kadar gidebilir.
  5. Atlar diğer taşlardan farklı hareket eder. Tıpkı bir “L” harfi gibi ilerler. Diğer taşların üzerinden hareket edebilen tek taştır.
  6. Piyonlar sıradışı taşlardır. Çünkü sürekli ileriye doğru hareket ederek taş ele geçirirler. Ama rakip taşı, çarpraz olarak ele geçirirler. İlk hareketlerinde piyonlar ileriye doğru iki kare hareket edebilirler. Çarpraz olarak sadece bir kare rakip taşı ele geçirebilirler. Ve hiçbir zaman geriye doğru hareket edemezler. Bir piyonun hemen önünde başka bir taş varsa onu geçemez ya da ele geçiremez.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
19
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?