Satışta iletişimin rolü


Satışta iletişim
Satışta iletişim

İnsan sosyal bir varlıktır ve yaşamını sürdürebilmesi için çevresiyle sürekli olarak iletişim kurma ihtiyacı içerisindedir. Her insan anlamak ve anlaşılmak için iletişim konusunda temel düzeyde de olsa bilgi sahibi olması gerekmektedir. Satışta iletişim ve etkili konuşma insanların mesleki yaşamlarında sorunları çözmelerine yardımcı olurken, ayrıca kişisel yaşamlarında da ilişkilerini iyileştirmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olur.

Satıcılar ile alıcılar, her zaman iletişim halinde olmuş ve yapılan her işin sonunda da taraflar kendi yararına sonuçlar yada dersler çıkarma gayretinde bulunmuşlardır. Zamanla taraflar, farklı taktikler geliştirmeye başlamışlar. Ve görüldüğü üzere, bu gibi sebeplerden dolayı satışta iletişimin rolü büyük önem kazanmıştır.

Yapılan araştırmalar da, iletişimin, iş yaşamında ve günlük yaşamda zamanın büyük bir kısmını aldığı görülmektedir. Süreç, bir olayın düzenli olarak ve birbirini izleyen değişmelerle gelişmesi, başka bir olaya dönüşmesidir. Satışta iletişim süreci ise; diğer insanları ikna etmek, ilgilenmek, yönetmek, eğlendirmek, bilgilenmek ve bilgilendirmek gibi amaçları içerebilir.

İletişim kuramları, iletişim sürecinin ve bu süreçte yer alan ögelerine ayrılabileceği, bu ögelerin de bunlar arasındaki ilişkilerin incelenerek, işleyiş düzeninin kavranabileceği varsayımına dayanmaktadır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
dergiCE

Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim