Satışta İletişimin Rolü

1 dk okuma süresi


2
8 Paylaşım, 2 puan
Satışta iletişim
Satışta iletişim

İnsan sosyal bir varlıktır ve yaşamını sürdürebilmesi için çevresiyle sürekli olarak iletişim kurma ihtiyacı içerisindedir. Her insan anlamak ve anlaşılmak için iletişim konusunda temel düzeyde de olsa bilgi sahibi olması gerekmektedir. Satışta iletişim ve etkili konuşma insanların mesleki yaşamlarında sorunları çözmelerine yardımcı olurken, ayrıca kişisel yaşamlarında da ilişkilerini iyileştirmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olur.

Satıcılar ile alıcılar, her zaman iletişim halinde olmuş ve yapılan her işin sonunda da taraflar kendi yararına sonuçlar yada dersler çıkarma gayretinde bulunmuşlardır. Zamanla taraflar, farklı taktikler geliştirmeye başlamışlar. Ve görüldüğü üzere, bu gibi sebeplerden dolayı satışta iletişimin rolü büyük önem kazanmıştır.

Yapılan araştırmalar da, iletişimin, iş yaşamında ve günlük yaşamda zamanın büyük bir kısmını aldığı görülmektedir. Süreç, bir olayın düzenli olarak ve birbirini izleyen değişmelerle gelişmesi, başka bir olaya dönüşmesidir. Satışta iletişim süreci ise; diğer insanları ikna etmek, ilgilenmek, yönetmek, eğlendirmek, bilgilenmek ve bilgilendirmek gibi amaçları içerebilir.

İletişim kuramları, iletişim sürecinin ve bu süreçte yer alan ögelerine ayrılabileceği, bu ögelerin de bunlar arasındaki ilişkilerin incelenerek, işleyiş düzeninin kavranabileceği varsayımına dayanmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)