İnanılmaz Beşli: Şanghay İşbirliği Örgütü

2 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Nisan 1996 yılında Şanghay 5’lisi adı altında ve Çin’in öncülüğünde Rusya, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan tarafından kurulmuş bir örgüttür. Şanghay için gelişmekte olan askeri, ekonomik, siyasi ve kültürel işbirliği örgütü olarak da ifade edebiliriz. Bu adı, ilk toplantılarını Çin’de bulunan Şanghay eyaletinde yapmalarından dolayı almışlardır. 2001’de Özbekistan’ın katılımıyla eski adı “Şangay Beşlisi” olan bu birliktelik; “Şangay İşbirliği Örgütü (Şhanghai Cooperation Operation)” olarak değişmiştir.

Türkiye ise 2012’de Şanghay İşbirliği Örgütüne Diyalog ortağı olarak katılmıştır. Katılım sonrası kararı değerlendiren Rus analistler ve Çin’deki akademisyenler bu kararın Şanghay İşbirliği Örgütü ve Türkiye açısından bir devrim niteliğinde olduğunu belirttiler.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Amaçları

  1. Sınır Güvenliği,
  2. Bölgelerin Gelişimi,
  3. Ekonomik İhtiyaç,
  4. Soğuk Savaş Sonrası Stratejik Ortam.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Türkiye Açısından Önemi

Şanghay İşbirliği Örgütü

Orta Asya’nın sürekli olarak gücünü arttıran Şanghay İşbirliği Örgütü’ne gözlemci olmak isteyen Türkiye bu konuda Rusya’dan destek istemiş ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye’nin böyle bir girişimde bulunmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirmiştir.

Orta Asya, Türkiye için çeşitli imkanları barındırmaktadır. Şanghay İşbirliği Örgütü ise, Türkiye ve Orta Asya arasındaki ilişkilere engel teşkil edecek olursa, bu durum Türkiye’nin siyasi anlamdaki çıkarlarına gölge düşürebilir. Bu sebeple gelişmelerin yakından izlenmesi Türkiye açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye, Rusya ile olan sıcak ilişkileri sayesinde bu örgütle iletişimini güçlendirebilir.

Bazı Çinli uzmanlar, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girememe durumunda Asya’ya dönüş yapabileceğini düşünmektedirler. Bu durum ise Orta Asya ile Doğu Türkistan meselesinde önemli rol oynayacak olan Türkiye’nin Çin açısından bölgedeki çıkarlara zarar verebileceğini düşünmektedirler. Ancak Türkiye, Çin ile olan ilişkilerini olumlu yönde geliştirirse, bu durum Türkiye’ye artı olarak geri dönecektir.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Geleceği

Başlangıçta örgütün kuruluş amacı, terörizme karşı ortak stratejik işbirliği kurmak idi. Ancak ilerleyen yıllarda örgüt askeri, siyasi, güvenlik, ekonomik ve kültürel işbirliğine dönüşmüştür. Mevcut uygulamalardaki bir takım olaylardan yola çıkarak Çin’in, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün genişlemesine çok sıcak bakmadığını söyleyebiliriz. Fakat bazı Çinli uzmanlar ise örgüte yeni üye kabul edilmesinin var olan güç dengesini değiştirebileceğini ileri sürmektedirler.

Türkiye bilindiği gibi yaklaşık 50 yıldır Avrupa Birliği’ne üye olmaya çalışmaktadır. Avrupa Birliği’nin ise bu konudaki isteksizliği, ağır hareketi ve üyeliği sürekli yokuşa sürmesi, Türkiye’yi başka alternatif arayışları içine sokmuştur. Barış rüzgarlarının estiği bir Orta Asya için Şanghay İşbirliği Örgütü gibi bir mekanizmanın gerekli olduğu da bir gerçektir. Böyle bir oluşumda uzlaşma sağlanması ve karşılıklı çıkarların korunması büyük önem taşımaktadır. Çıkarların uyuşmadığı ve üye devletlerin birbirlerine karşı haklarına ve özelliklerine saygı duymadığı bir işbirliği mekanizmasının uluslararası ilişkilerde etkin bir faktör konumuna gelmesi beklenilemez.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?