Şahmeran Efsanesi Nedir? Nereye Aittir?


Şahmeran Efsanesi Nedir?
Şahmeran Efsanesi Nedir?

Bildiğiniz gibi çocukluğumuzu efsaneler ve masallar ile geçirdik. Batıda at ve insan görünümlü sentorlar yaygınken, Doğuda fil kafalı Ganesha efsanesi anlatılmaktadır. Türk mitolojisinde de İtbarak öykülerinde köpek başlı insanlardan bahsedilir. Güney ve Doğu Anadolu tarafına bakarsanız Pers kültüründen etkilenerek ortaya çıkmış Şahmeran efsanesi ile karşılaşırsınız. Evet şimdi sizlere şahmeran efsanesi nedir? nasıl ortaya çıkmıştır? bunu hibrit açısından inceleyerek anlatacağız…

Şahmeran Efsanesi

Şahmeran fotoğrafında, belinden aşağısı yılan olan bir kadınla, yarı insan ve yarı yılan görürsünüz. Mitolojilerdeki efsaneler bize gösteriyor ki insanlığın ortak hayal gücü hibrit (melez) düşünmeye çok yatkındır… Birçok çizilmiş yaratık, bir üst katmandan düşünürseniz hibrit düşünme sonucu ortaya çıktığını görürsünüz.

Hibrit Tasarımlar

Tıpkı bu resimdeki gibi tasarımlara benzer birçok efsane hayal gücüyle ortaya çıkmıştır. Geçmişte Anadolu’da bir hikaye anlatıcısına kadınla yılanı birleştiren şey hibrit sanatıdır. Yani hibrit düşünebilme becerisidir. Nasıl mı?

Rivayete göre çok eskiden Mardin’de başka bir rivayete göre de Tarsus’ta yerin yedi kat dibinde yaşarmış Şahmeran, binlerce yılanla birlikte… Onu keşfeden Cemşab’a yerini kimseye söylememesi için tembihlemiş. Ancak ülkenin padişahı hastalanınca veziri hastalığın çaresinin Şahmeran’ın etini yemek olduğunu söylemiş. Cemşab’ı zorla konuşturmayı başarmışlar. Şahmeran Cemşab’a; “Benim başımı kaynatıp Padişaha içir Padişah kurtulsun (empati), gövdemi de vezire içir ölsün (kreativite), kuyruğumu da kaynatıp sen iç böylece Lokman Hekim ol (uygula)” demiş.

Hibrit düşünebilme becerisi nedir?

Hibrit Düşünebilme

Hibrit düşünmenin 3 basamağını da içeren bir hikayedir bu efsane. Ayrıca baş rolünde hibrit bir karakter olduğunu görüyorsunuz. Kadın yani dişi doğurgan güçle, yılan yani şifa gücü ile birleştirilmiştir.

İlginçtir ki bugün bile modern tıbbın sembolünde yılan vardır. Çünkü parlak fikirler bulaşıcıdır. Sadece bir coğrafyada duramazlar. Göç ederler ve dünyayı dolaşırlar. Bizdeki Şahmeran Efsanesi doğudan kalkar Ege’ye gelir. Sağlık ile yılan arasındaki ilişki Yunan mitolojisine dönüşür. Bodrum yakınlarındaki Kos adasında bulunan ve bizdeki Lokman Hekim’e benzeyen Hipokrat da bu adada doğacaktır. Asklepius yılanı bir asanın çevresine sarılır. Adeta tıbbın evrensel bir sembolüne dönüşür: Yılan ve Asa.⚕ Kısaca yine iki farklı güç ve yine hibrit düşünce ile beraberiz!

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
11
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim