Sağlıklı Yaşam İçin Spor Yapın

2 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

Artık her şeyin kolaylaşması ve insanların hareket ihtiyacı duymaksınız bir şeyleri halledebilmeleri, hareketsiz yaşama da ön ayak oldu. Hareketsiz yaşam beraberinde hızlı kilo alımını ve çeşitli hastalıkları getiriyor. Zaten fazla kilolar kişiyi gitgide hasta edebildiği gibi bir de hareketsiz kalan kaslar ve lifler de kişiyi olumsuz etkilemektedir. Hareketsizlik ile gelen hastalıklar dışında ani ölümün başta gelen sebebinin de hareketsizlik yaşam olduğu söylenmektedir. Sağlıklı yaşam için düzenli egzersiz yapmayı veya yaşınıza uygun bir spor dalıyla uğraşmayı alışkanlık haline getirerek oluşabilecek risklere karşı önlem alabilirsiniz.

Spor Yapmanın Başlıca Faydaları

Sağlıklı Yaşam İçin Spor Yapın

  • Kalp damar hastalıklarının pek çoğunu önler ve kalp krizi riskini azaltır. Kandaki Triglycerid seviyesinin azaltarak iyi kolestrolu (HDL) artırır. Dinlenme kalp atımını düşürür. Kalp – damar dolaşımını geliştirir.
  • Kilo kontrolünü kolaylaştırır, şeker hastalığının gelişme riskini azaltır. Kan şekerinin kontrol altında tutulması için gerekli insulin miktarının düşürülmesine yardımcı olur ve şeker toleransınızın gelişmesini sağlar.
  • Kasların ve iç organların sağlıklı çalışmasını geliştirir. Kan dolaşımını artırarak vücut dokularınızın kendisini onarmasını destekler. Vücudunuzdaki kasları güçlendirirken, iç organlarınızın çalışma kapasitelerini artırır.
  • Kemik erimesi hastalığı riskinin gelişmesini azaltır. Eklemlerdeki kıkırdak dokunun yoğunluğunu arttırır. Yaşa bağlı olarak oluşan kemik bozulmalarının yavaşlamasına yardımcı olur.
  • Egzersiz sırasında vücudumuzdan terle attığımız toksik maddeler önemli bir rahatlama sağlar. Farklı türdeki egzersizler pek çok hastalıklara karşı vücut direncinizi artırır ve koruma sağlar.
  • Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, bağırsak tembelliğinin önüne geçer. Yediğiniz gıdaların vücudunuzda daha verimli bir biçimde işlenmesini sağlar. Sindirim sistemi kanserlerinden korunmaya yardımcı olur.
  • Hareketli hayat duyguları da canlandırır, insanın ruhi gücünü de artırır. Depresyonu ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz sırasında bedensel ve ruhsal olarak dikkatinizi hareketlere vermeniz, çöküntü hissettiren düşünceleri uzaklaştırır. Kan dolaşımının hızlanması beyinde endorfin salgılanmasını artırır. Bu da ağrıları dindirir ve huzur hissini artırır.
  • Egzersiz beyniniz yaşlanmasını geciktirir. Zihinsel kabiliyetlerinizi ve hafızanızı korur. Günlük hayatta zindelik ve bütün zihinsel faaliyetlerinizde yüksek performans sağlar.
  • Uyuyamamama ve uyku kalitesinde düşüklük gibi problemleri giderir. Stresle daha kolay başa çıkabilmeyi sağlar. Egzersiz yapmak, beyinde endorfin adlı hormonların salgılanmasını sağlar; bunun da, vücut üzerinde sakinleştirici etkisi vardır ve insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.
  • İlaç kullanmaya ihtiyacınızı azaltır ve böylece ilaçların yan tesirlerinden korur. Sağlıklı bir yaşam için güçlü olduğunuzu fark edersiniz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç