Sağlıklı yaşam için: Spor

5 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan
Sağlıklı yaşam için spor
Sağlıklı yaşam için spor

Gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken birçok zarara da sebep oluyor. Bunlardan biri de hayatımızın çoğunun hareketsiz bir şekilde geçmesi. Artık daha az yürüyoruz, daha az merdiven çıkıyoruz. Hatta televizyon kumandası sayesinde yerimizden bile kalkmadan saatler geçiriyoruz. Canımız sıkılınca çıkıp gezmek yerine internette dolaşıyoruz. Elbette bunun neticesinde pek çok hastalık ve rahatsızlığa yakalanıyoruz.

Doktorlar hareketsizliğin, pek çok hastalığın ve hatta ani ölümün başta gelen sebebi olduğunu söylüyor ve düzenli egzersiz yapmayı veya yaşınıza uygun bir spor dalıyla uğraşmayı tavsiye ediyorlar.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem zamanında insanların hayat tarzı hareket gerektiriyordu. Zor işleri yapan makineler olmadığından günlük işler bile yorucuydu. Kuyudan su çekmek, ağaçlardan kuru dalarlı kesmek, inşaat için kerpiç dökmek ve taşımak gibi birçok ağır iş kol kuvvetiyle yapılıyordu. Bugünkü konforlu ulaşım araçları olmadığı için yolculuklar yaya veya deve sırtında yapılıyordu. Kısacası hayat şartları insanları daima hareketli olmaya mecbur ediyordu. Fazladan spor veya egzersiz yapmayı gerektirecek hareketsiz bir hayat mümkün değildi. Buna rağmen Efendimiz aleyhisselatu vesselam insanları hareket yapmaya teşvik etmiş ve kendisi de bazı sporları yapmıştır.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, bilhassa yetişme çağındaki çocuk ve gençleri spor dallarıyla uğraşmaya teşvik ederdi. Teşvik için onlar arasında müsabaka düzenler, kendisi de tezahürat yaparak onları şevklendirirdi. Bunun yanında Peygamberimizin yarışmalarda ödül verdiği de bildirilmiştir. Bunun yanında Allah Resulü aleyhisselatu vesselamın bizzat kendisinin de yaptığı sporlar vardı.

Peygamberimizin yaptığı sporlara bakıldığında; koşu, güreş, ok atma ve yüzmeyi görüyoruz. Bunlar aynı zamanda cihada daha iyi hazırlanma vasıtası olarak yapılan sporlardır. Allah Resulü aleyhisselatu vesselam hicretinin 6. yılından itibaren, at yarışları tertiplenmesine izin vermiş ve at yarışları için özel bir saha ayrılmıştır. Hz. Ömer’in oğlu Abdullah radıyallahu anhuma, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin koşu için terbiye edilmiş bir atı yarışa soktuğunu kendisinin de yarışçılar arasında olduğunu bildirmektedir. (Buhârî, Cihâd, 56; Tirmizî, Cihâd, 22; Ebû Dâvûd, Cihâd: 60; İbn Mâce: Cihâd: 44) Peygamberimiz bizzat kendisi at yarışlarında dereceye giren atlara ödüller vermiştir.

Peygamber Efendimiz gençleri güreşmeye de teşvik etmiştir. Torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin radıyallahu anhuma, zaman zaman Hz. Peygamber’in huzurunda güreş yapmışlardır. Ebu Hureyre’den nakledilen bir rivayette onların Hz. Peygamber’in huzurunda güreşirlerken Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Haydi Hasan!” diye tezahürat yapınca Hz. Fatıma radıyallahu anhâ: “Niçin ‘Haydi Hasan’ diyorsun?” diye sormuş. Efendimiz aleyhisselatu vesselam da: “Cebrail de ‘Haydi Hüseyin’ diye sesleniyor da onun için.” buyurmuştur. (İbnü’l-Esîr, Üsdü’l-Ğâbe, II, 20)

Peygamberimiz(s.a.s.) bizzat kendisi de, o devrin namlı bir güreşçisi Rükane b. Abdi Yezid radıyallahu anhuyla güreşip mucize olarak onu yenmiştir. Rükane, Müslüman olmak için, Hz. Peygamber’in güreşte kendisini yenebilmesini şart koşunca Peygamber Efendimiz de teklifi kabul etmiş ve Rükane’yi tuş etmiştir. (İbn Hişam, Siyer, 1; 390)

Peygamberimiz, çocukluğunda, annesi Hz. Amine ile birlikte Medine’de bir süre dayılarının yanında kalmıştı. Yüzmeyi de burada öğrenmişti. Hicretten sonra çocukluğunu geçtiği yerlere gelince: “Burası, annemin kaldığı yerdi, yüzmeyi de burada öğrendim.” demiştir. Hz. Ömer radıyallahu anh, “Çocuklarınıza yüzmeyi, binmeyi öğretin ve hedefler arasında yalınayak yürümeyi emredin.” Diyerek bedensel sporlara teşvik etmiştir.

Hz. Aişe radıyallahu anhâ validemiz, bir sefer esnasında Peygamberimizle iki defa koşu yarışı yaptığını, ilkinde O’nu geçtiğini, ikincisinde ise şişmanladığı için Hz. Peygamber’in kazandığını anlatmıştır. (Ebû Dâvûd, Cihâd: 61)

Allah Rasulü, aleyhisselatu vesselam, genel olarak müminleri güçlü kuvvetli ve aktif olmaya teşvik etmiştir. Bir hadis-i şerifinde: “Kuvvetli mü’min, (Allah katında) zayıf mü’minden daha hayırlı ve daha sevimlidir. (Bununla beraber) her ikisinde de hayır vardır.

Sen, sana yararlı olan şeyi elde etmeye çalış. Allah’dan yardım dile ve asla acziyet gösterme. Başına bir şey gelirse, “Şöyle yapsaydım, böyle olurdu” diye hayıflanıp durma. “Allah’ın takdiri bu, O, ne dilerse yapar” de. Zira “Eğer şöyle yapsaydım” sözü şeytanı memnun edecek işlerin kapısını açar.” Buyurmuştur. (Müslim, Kader 34. Ayrıca bk. İbni Mâce, Mukaddime 10)

Peygamber efendimizin cahiliye devrinde yapılan bazı müsabaka türlerini yasakladığını veya spora bazı prensipler getirdiğini de görmekteyiz. Mesela efendimiz aleyhisselatu vesselam, okçuluk müsabakalarında canlı hayvanların hedef olarak kullanılmasını yasaklamıştır. Yine hayvanları dövüştürmek suretiyle yapılan sporlar ve rakibe zarar veren dövüşmeler yasaktır. Yarışlarda adil olmak şartıyla kazanana ödül verilmesi caizdir ancak bahis oynamak veya kaybedenlerin kazanana yiyecek ısmarlaması gibi kumara benzer kazançlar yasaktır.

Spor ve egzersiz bilhassa günümüzde Müslümanların ihmal etmemesi gereken bir sünnettir. Düzenli spor veya egzersiz yapmanın sayısız faydaları var.

Spor Yapmanın Başlıca Faydaları

  • Kalp damar hastalıklarının pek çoğunu önler ve kalp krizi riskini azaltır. Kandaki Triglycerid seviyesinin azaltarak iyi kolestrolu (HDL) artırır. Dinlenme kalp atımını düşürür. Kalp – damar dolaşımını geliştirir.
  • Kilo kontrolünü kolaylaştırır, şeker hastalığının gelişme riskini azaltır. Kan şekerinin kontrol altında tutulması için gerekli insulin miktarının düşürülmesine yardımcı olur ve şeker toleransınızın gelişmesini sağlar.
  • Kasların ve iç organların sağlıklı çalışmasını geliştirir. Kan dolaşımını artırarak vücut dokularınızın kendisini onarmasını destekler. Vücudunuzdaki kasları güçlendirirken, iç organlarınızın çalışma kapasitelerini artırır.
  • Kemik erimesi hastalığı riskinin gelişmesini azaltır. Eklemlerdeki kıkırdak dokunun yoğunluğunu arttırır. Yaşa bağlı olarak oluşan kemik bozulmalarının yavaşlamasına yardımcı olur.
  • Egzersiz sırasından vücudumuzdan terle attığımız toksik maddeler önemli bir rahatlama sağlar. Farklı türdeki egzersizler pek çok hastalıklara karşı vücut direncinizi artırır ve koruma sağlar.
  • Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, bağırsak tembelliğinin önüne geçer. Yediğiniz gıdaların vücudunuzda daha verimli bir biçimde işlenmesini sağlar. Sindirim sistemi kanserlerinden korunmaya yardımcı olur.
  • Hareketli hayat duyguları da canlandırır, insanın ruhi gücünü de artırır. Depresyonu ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz sırasında bedensel ve ruhsal olarak dikkatinizi hareketlere vermeniz, çöküntü hissettiren düşünceleri uzaklaştırır. Kan dolaşımının hızlanması beyinde endorfin salgılanmasını artırır. Bu da ağrıları dindirir ve huzur hissini artırır.
  • Egzersiz beyniniz yaşlanmasını geciktirir. Zihinsel kabiliyetlerinizi ve hafızanızı korur. Günlük hayatta zindelik ve bütün zihinsel faaliyetlerinizde yüksek performans sağlar.
  • Uyuyamamama ve uyku kalitesinde düşüklük gibi problemleri giderir. Stresle daha kolay başa çıkabilmeyi sağlar. Egzersiz yapmak, beyinde endorfin adlı hormonların salgılanmasını sağlar; bunun da, vücut üzerinde sakinleştirici etkisi vardır ve insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.
  • İlaç kullanmaya ihtiyacınızı azaltır ve böylece ilaçların yan tesirlerinden korur.

İslami Hayat Dergisi ~ Zeynep ERGİN
Sayı: 50 ~ Nisan 2016


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir