Sağlıklı bilgi insan sağlığı kadar önemli


Sağlıklı Bilgi
Sağlıklı Bilgi

Bilgiye her zaman, her yerden ulaşmak istiyoruz ancak hayatı kolaylaştıran bilginin kolay ulaşılabilir olması bazen riskler içeriyor. Bilgiye internet üzerinden ulaşmak çok kolay fakat internette de yüzde yüz güvenlik yok. Hastanelerin otomasyonu, doktorun hasta bilgilerine, hastanın kendi bilgilerine şimdilik sınırlı da olsa internet üzerinden ulaşabilmesi için iyi bir güvenlik altyapısı gerekiyor.

Konuyu, Microsoft’un sözcüsü, sağlık ve eğitim sektöründeki büyük kurumları ilgilendiren veri güvenliği ve verilerin gizliliği konularında uzman bir hukukçu olan Mike Yeh ile görüştük. Yeh’in verdiği bilgilere göre, kişinin sağlık durumunun açıklanması ona karşı haksız ayrımcılığa sebebiyet verebilir. Ayrıca, birçok kişi sağlık durumları hakkındaki bilginin gizli tutulmasını beklemekte. Sonuç olarak, ülkeler sağlık verilerinin korunması için yasa ve yönetmelikler çıkardı. Örneğin, İsveç’te, ilaç bilgilerinin, hastalara tedavi sunulması dışında kullanımının engellendiği bir yasa bulunmakta. Aynı şekilde, ABD de elektronik ortamda kişisel sağlık bilgisinin gizliliğini korumaktadır.

Mike, şirket olarak ister muayene randevuları isterse ilaç tedavisi için alınmış olsun; hekimlerin, hastanelerin ve diğer sağlık hizmeti sunucularının hasta bilgilerini korumasını garanti altına alan yasalar hazırlamak için yaptığı çalışmalar nedeni ile Türkiye’yi takdir ettiklerini anlatıyor. Şu anki internet ortamında bilgilerin sağlıklı sağlanması için bulut çözümünün gerekli olduğunu düşünüyor. Bugün Türkiye’de kişilerin sağlık bilgilerinin önemi bilinmesine rağmen şu ana kadar ciddi bir sorun yaşanmadı. Yaşanabilecek sorunlara uç bir örnek olsa da Mike Yeh, Amerika’dan örnek veriyor:

Yakın zamanda yaşanan olayda bir hasta internet üzerinden adını aratmış ve doktorunun internet takvimine eklediği ameliyat randevusuna rastlamıştı. İnternet takvimi kamuya açık ya da gizli olarak ayarlanabilir olmasına rağmen, doktorun muayenehanesi açık ayarlı olarak kullanıyordu. Muayenehane, aynı zamanda, hastalar ile iletişim kurmak için tüketici internet e-postası kullanıyormuş. ABD Sağlık Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma açılan muayenehane sonunda ceza ödemeyi ve düzeltici aksiyon planını uygulamaya koymayı kabul etti. Hükümet, hekimin bulut sistemi sağlayıcıdan, elektronik kişisel sağlık bilgilerinin güvence altına alınacağı ve korunacağı konusunda teyit almadan hizmet aldığını ortaya çıkardı. Bu gibi durumlardan kaçınmak için hassas kişisel bilgi ile uğraşan müşterilerin, bilgilerin üçüncü şahıslara açık edilme riskini ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmış çözümler bulmaları kritik önem taşıyor. Bilgilerin internetten rahatça ulaşılabilir olmaması için hekimin kullandığı elektronik takvim hiçbir şekilde kamuya açık olmamalı.

Güvenlik sorunu tüm internete bağlı cihazlar için geçerli. Bunun için çalışan milyon dolar bütçeli şirketler de var. Sağlık sektörünün yanı sıra veri kaybının insanı doğrudan etkileyeceği alanlar bulunuyor. Özellikle eğitim, sağlık ve bankacılık gibi yüksek hassasiyette kişisel bilgi söz konusu olduğunda güvenliği sağlamak kritik öneme sahip oluyor. Mike, Microsoft gibi firmaların artarak şirketler ve hükümetlere verimlilik için iletişim çözümlerini buluta taşıyarak maliyetlerini azaltma imkanı tanıyan çözümler geliştirdiklerine değiniyor. Mike’ın tavsiyesi, bulut çözümleri değerlendirirken, yüksek hassasiyete sahip bilgilerin korunması ve güvenliğinin sağlanması ihtiyacına saygı gösteren çözümlere bakılması. Malware gibi kötü niyetli yazılımlara karşı özellikleri bulunmalıdır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnsan sağlığı, önemlidir. İnsanlık, maddi ve manevi her türlü hastalıktan, ruhunu ve vücudunu korumakla mükelleftir.. Yaradanın, ruhunu örtmesi için verdiği vücuda, insan dikkat etmesi gerekiyor. Gerekiyorsa hastane hastane dolaşmalı, rahatsızlığına derman aramalı…

  2. Gerçekle besle kendini, doğanın bilgisiyle beslen. Ben ne olduğumu biliyorum, sadece ne kadar olacağımı merak ediyorum. Unutma! İhtiyacın olan şey kendi gerçekliğinde gizlidir. Hayat seni sen yapabilmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim