Rüya


Rüya
Rüya

Zaman değişir, usul değişir, tarz başkalaşır belki ama rüya değişmez azizim. İnsanın rüyası başkalaşmaz. O sizin emeliniz olmuştur artık. Görürsünüz habersizce ve aşık olursunuz rüyanıza. Peşinden koşarsınız. Hatta bazen de kitleleri koşturursunuz rüyanızın ardından.

Ticaretle uğraşan dokuz adam bir de çocuk Halep canibine giden bir kervana katılıp yola revan olmuşlar. Birbirleriyle hem ahbap hem hemşehri olduklarından kervanın en arkasında sohbet ederek beraberce yürürlermiş. Gece mehtabın ışığında bile yol almışlar kimi zaman. Kervancının derdi erken varmakmış Halep’e. Bir aylık yolumuz kaldı derlerken ayaklarının altındaki kumun hareket ettiğini fark etmiş bizim tüccarlar. Daha ne oluyor demeye kalmadan büyük bir çukura doğru akıvermişler kumla beraber. Kervandakiler fark etmemişler bile, yürüyüp gitmişler. Bütün erzakları deve sırtında Halep’e doğru giderken, bizimkiler kırbalarındaki birkaç yudum suyla kalakalmışlar çukurun dibinde. Çukur ki ne çukur; çıkmak mümkün değil. Hem çıkacağım diye uğraşırken bütün bütün kumun altında kalma tehlikesi var. Çaresiz yoldan geçecek birini beklemeye koyulmuşlar. Ama burası da işlek bir yol değil ki, ancak ayda birkaç kervan geçer, o da denk gelirse…

O gece Koyun gibi yatmışlar yan yana ölümü beklemenin sakinliğiyle, derken gece bir rüya görmüş çocuk. Kan ter içinde fırlamış, gözleri ışıl ışıl. Oraların sultanı bütün ahaliyi seferber edip bunları kurtarıyor, ardından da büyük sarayında eşi benzeri görülmemiş bir ziyafeti onlar için tertipliyormuş. “Bekleyin beni, geliyorum” demiş sultan rüyada. Çocuk öyle inanmış ki rüyaya, sultan gelecek bizi kurtaracak, diye teselli vermiş hepsine. O gün gelmemiş sultan lakin ertesi gece bir daha görmüş aynı rüyayı ve çocuğun ümidine ümit katmış tekrardan. Aynı rüyayı üçüncü gece de görünce bir adam inanmış ona, derken ümitler iyice yeşermiş aç susuz kuyunun dibinde. Dokuz gece dokuz rüya görmüş çocuk, hepsinde de “Bekleyin geliyorum” demiş sultan. Yalnız bir adam inanmamış rüyaya ama o da arkadaşlarının ümidine inanmış. Madem siz bu rüyaya inandınız, ben rüya tabirinden anlamam ama sizdeki ümide inandım demiş.

Tam 10 gün aç susuz beklemişler çukurda, ölmemişler. Tek azıkları o rüyaymış; ümidin suyuna batırılmış, “bekleyin” diyen rüya. Sonra bir sabah birkaç çıngırak sesi işitmişler inceden. Bir koyun sürüsü gelmiş çukurun başına, ardından da çobanları. Çobanın tek başına gücü yetmemiş bunları çıkarmaya, ama akıllıymış, koyunlarını bir bir halata bağlayıp, öyle sarkıtmış ipi aşağıya. Çıkmışlar bizimkiler lakin ne konuşacak ne yürüyecek takatleri var. Çoban hemen iki sopanın ucuna ince çaputtan bir gölgelik kuruvermiş, sonra koyunların sütünü sağıp heybesindeki peynirden çıkarmış. Hele bir de cebindeki soğanı çıkarıp bir vuruşta ortasından yarması yok mu! Hepsinin ağızlarının suyu akmış o dakikada. Hayatlarının en leziz yemeğiymiş bu yedikleri. Yemek yerken çocuk bakmış çobanın masum yüzüne, sonra: “Adın ne?” diye sormuş. Gülmüş çoban ama, siz gülmeyin demiş. “Benim adım Sultan’dır.” “Niye gülelim a Sultan?” demiş büyükleri: “Bu koyunlar senin halkın, şu çadır sarayın şu sofra da ziyafetindir. Senden âlâ Sultan mı gerek bize…”

Rüyasız olmaz azizim, rüyasız olmaz! Ya rüya görmeyi bileceksin ümitler yeşerten ya da bir çocuk bulacaksın rüyasına inanmış. Eğer bu da gelmiyorsa elinden rüyaya inananların ümitlerine teslim edeceksin kendini.

Okulları gezin arkadaşım, sorun talebe ve öğretmenlere. Eğer aynı rüyayı anlatabiliyorsa hepsi, çıngırak sesi yakındır o zaman. Ama bunca sıkıntıya rağmen görülmüş bir rüya bile yoksa o koca toplumda, artık proje falan üretmeyin lütfen. Görülmemiş rüyanın tabiriyle kimseyi beyhude yormayın. Siz bize rüya görebilen bir çocuk bulun yeter. Dokuz gece aynı rüyayı görebilecek bir tek çocuk…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rüya tabirlerinizi araştırırken yapmanız gereken rüyanızdaki en belirgin nesnelere bakmanız ve tek tek hepsini okumanızdır. Bir karara varmadan evvel birbirleriyle ilişkilendirmeniz yararlı olacaktır. İnşallah rüyanız hayra çıkar. Ayrıca rüyalarınızın hepsi gelecek ile ilgili size ipucu vermeyebilir, bu konuda çok beklentiye girmeyiniz!

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim