Rus Edebiyatının En İyilerinden Olan Tolstoy’un Hayatı

2 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Rus edebiyatı ve dünya klasiklerinin önemli temsilcilerinden Tolstoy, en önde gelen isimlerdendir. Lev Nikolayeviç Tolstoy’un hayatı hepimizin dikkatini çekmiştir. Yazdığı eserlerini elbet okumuş ya da en azından göz gezdirmişizdir. İşte bu unutulmayan yazarın hayatı hakkında sizlere Tolstoy’un bilinmeyen yönlerini kısaca derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim…

Zengin Bir Aileden Geleceğin Edebiyatçısı

Tolstoy'un Hayatı

Tolstoy, 9 Eylül 1828 yılında Rusya’nın Yasnaya Polyana şehrinde zengin bir ailenin çocuğu olarak hayata gözlerini açıyor. Ve dünya hiç unutulmayacak birisini kazanıyor.

Tolstoy’un Hayatı ve Sırlı İlkesi

Tolstoy'un Hayatı

Tolstoy için acılar biraz erken başlamıştı. Daha 6 yaşına varmamıştı ki ilk önce annesini ardından babasını kaybetti. Ama enerjisini hiç kaybetmemişti. O kadar kuvvetli ve enerji dolu bir bedeni vardı ki 60 yaşlarında bile Rusya’nın soğuk ve buzlu sularında yüzerdi. Ayrıca öğrenmenin yaşı olmadığını da bizlere kanıtlamış oldu, 67 yaşında bisiklet dersleri, 70 yaşında ise buz pateni dersleri aldı.

Tolstoy’un Büyük Destekçisi: Eşi Sophie Bers

Tolstoy

Tolstoy’un evlendiğinde eşi olacak Sophie Bers, daha 16 yaşındaydı. Evlilikte tam 13 çocukları oldu, ancak bunlardan 5 tanesi erken yaşlarda öldü. Tolstoy’un artık huzurluyum dediği an huzursuzluk tekrardan kendini göstermişti. Ama eşi Sophie Bers, Tolstoy’un hayatında ki en büyük destekçisiydi. Desteğinin en iyisini ise Tolstoy’un eserlerinde gösterirdi. Hatta “Savaş ve Barış” adlı eserde Sophie Bers düzeltmeler gerçekleştirmiştir.

Ömrünün Son Yıllarında Tolstoy’un Hayatı

Tolstoy'un Hayatı

Son yıllarında hayata karşı büyük bir küskünlük ve kırgınlık içerisinde olan Tolstoy evini terk ederek kendi kendine oluşturduğu problemler ile başbaşa kalmayı tercih etti. Yalnızlığına doğru yola çıkmadan önce elinde olan bütün her şeyini köylülere dağıttı. O dönemlerde ki Rus Köylüsünün yoksul durumu Tolstoy’u çok üzerdi. Bundan dolayı bütün servetini ve elinde olanları köylülere dağıtmayı tercih etti.

Son Durak: Astapovo Tren İstasyonu

Tolstoy'un Hayatı

Yıllar 1910’u gösterdiğinde Tolstoy’un yaşı 82 olmuştu. Astapovo Tren İstasyonunda 20 Kasım 1910 tarihinde ölü olarak bulundu. Ölüm sebebi ise zatürre olarak bilinmektedir. Ama yalnızlığa doğru çıktığı bu yolda kimse Tolstoy’u yalnız bırakmadı. Cenaze sırasında Rusya’nın köylüsünden şehirlisine kadar herkes oradaydı. Dünya, 9 Eylül 1828’de kazandığı bu insanı, 20 Kasım 1910 tarihinde kaybetmiştir. İnsanlara eserleri ile büyük düşünceler kazandıran Tolstoy’un mezarı Lev Tolstoy’da yer almaktadır.

Acı duyabiliyorsan canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan insansın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!