Rus Edebiyatında Okunması Gereken 8 Önemli Yazar

5 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan

Bugün sizlere Rus Edebiyatında öncü yazar isimlerden bahsedeceğiz. Bu önemli kişilerin biyografisi kitap olacak niteliktedir. Hayatlarının büyük bir kısmını edebiyata bağlayan bu insanları bilmek ve öğrenmek kültür kazanımıdır. Gelin Rus edebiyatında önemli yazar isimleri beraber öğrenelim, hep birlikte kültürlenelim!

1. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Rus Edebiyatında 8 Önemli Yazar

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, yazdığı eserler ile insanların kalplerinde taht kurmuş, anlamlı sözler ile insanların hayatına yön vermiştir. Çocukluğu sarhoş bir baba ve hasta bir anne ile geçen Fyodor ilk eserini (İnsancıklar) 1846’da vermiştir. İlk yazdığı bu eser, toplumsal roman olarak kabul edilir. İlk eseri Rus Edebiyatında çok beğenilmiş fakat yazar Dostoyevski’nin diğer eserleri o dönemde pek beğenilmemiştir. Bu nedenle Dostoyevski’nin umudu kırılmıştır ve politika ile ilgilenmeye başlamıştır. 1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklanan Fyodor, 10 ay hapishanede kalmıştır. Kurşuna dizilmek üzereyken şanslı bir biçimde affedilip sürgüne yollanan Dostoyevski, sürgünden sonra eserlerini vermeye devam etmiştir.

Fyodor eserlerinde daha çok “acıma” konusunu işler. Her eserinin ortaya çıkmasının ilginç bir hikayesi olmakla beraber eserleri çok da eleştirilmiştir. En çok beğenilen romanlarından bir diğeri olan “Karamazov Kardeşler” kitabını 3 senede yazmıştır. Dünya edebiyatına yön veren yazarlardan birisi olarak 1881 yılındaki vefatının ardından Dostoyevski’nin cenazesinde yaklaşık 30.000 kişi yürüyordu. İçsel dünya tasvirinin en iyisi olan Dostoyevski’nin eserleri halen diriliğini muhafaza etmektedir. “Çocuklarla birlikteyken ruh iyileşir.” sözü pek çok insanı etkilemiştir. İlber Ortaylı’nın da önerdiği “Karamazov Kardeşler” kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

2. Lev Nikolayeviç Tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy, kiminin “Savaş ve Barış” ile tanıdığı kiminin “Anna Karenina” ile tanıdığı aynı zamanda edebiyatseverlerin tutku ile bağlandığı bir kişiliktir. “Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.” Bu söz ile “Anna Karenina” kitabını yazmaya başlar. Zengin bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Tolstoy küçük yaşlarında annesini ve babasını kaybetmiştir. Yakınların elinde büyüyen ve Fransızcasını ilerleten Tolstoy, Voltaire ve J.J Rousseau’nun etkisinde kalmıştır. İlk eseri olan “Çocukluğum” eserini yoksul köylüler arasında yazmıştır. Bir süre orduda görev yapan Tolstoy, Kırım Savaşı’na subay olarak katılmıştır.

Sonrasına askerlikten ayrılıp Petersburg’a gidecektir. Kendini bulamayan Tolstoy, Batı Avrupa ülkelerini uzunca gezmiştir. Batı gezisi sonrası yurduna geri dönen Tolstoy, köyünde bir okul açmıştır. Bu okul sonrasında huzura kavuşup 1862 yılında evlenmiştir. Evlilik hayatında 13 çocuğu olan Tolstoy, bu sırada en büyük iki eserini (Anna Karenina ile Savaş ve Barış) bu dönemde vermiştir. Rus köylülerinin yoksul durumundan etkilenen Tolstoy, bütün servetini halka dağıttıktan sonra kendisi de iyice içlerine karışmış ve halktan birisi gibi yaşamaya başlamıştır. Değişmeyen tek tarafı yazmayı hiçbir zaman bırakmamasıdır. 1910 yılında kışın ortasında evini terk eden Tolstoy, bir tren istasyonunda zatürreden ölmüştür. Romanlarında insanlık adına önemli meselelere değinen Tolstoy’un eserleri, harika yapısını günümüzde halen korumaktadır. Tolstoy’un “Savaş ve Barış” kitabını kesinlikle okumalısınız.

3. Anton Pavloviç Çehov

Rus Edebiyatında 8 Önemli Yazar

Kısa öykü türünde Hekim kitabının yazarı Çehov, 1860’da Rus İmparatorluğu’nda dünyaya gelmiştir. Kısa öykü yazıları ile ünlenen Çehov, edebiyat ve tıp için “Tıp benim yasal karım, edebiyat benim metresim.” sözünü söylemiştir. Moskova Sanat Tiyatrosunda Çehov’un birçok oyunu sergilemiş ve beğeni toplamıştır. Bir aldatılma olayı sonucunda iflasını veren Çehov, ailesi ile birlikte yoksulluk içinde yaşamaya başlamış. Bu sebeple fiziksel ve duygusal olarak çökmüş durumdaydı. Aşırı çalışma ve kötüleşen sağlığından dolayı Ukrayna’ya seyahat eden Çehov, orada bozkırın güzelliğini anlayacaktı. Dönüm noktası olan bu seyahat ona iyi gelmişti. Bundan sonra eserlerini güzel bir şekilde vermeye başlayan Çehov, maalesef hayata 1904 yılında tüberküloz hastalığından veda edecektir. “Vanya Dayı” eserini okumanız dileğiyle!

4. Aleksandr Puşkin

Soylu bir ailenin çocuğu olarak Moskova’da dünyaya gelen Puşkin, şiir, roman, tiyatro, öykü ve masal alanında eserler vermiştir. 12 yaşına geldiğinde aristokrat aile çocuklarının gönderildiği bir okula yazılan Puşkin, şiir ile orada tanışacak ve benimseyecektir. 15 yaşında ilk şiiri yayınlanan Puşkin, yüksek makamdaki kişilerle şiirlerini paylaşıp beğenilerini toplardı. Şiirleri sayesinde ünü artan Puşkin, 1817’de Petersburg’a giderek Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. 1829’da gözlemci olarak katıldığı Rus Ordusu’nda Osmanlı topraklarına gelmiş, Erzurum’un tasvirini zihninde tutmuş ve sonrasında “Erzurum Toprakları” adında bir eser vermiştir. Puşkin düelloda karnına bir kılıç darbesi alarak hayata gözlerini yummuştur.

5. İvan Turgenyev

Rus Edebiyatında 8 Önemli Yazar

1818 yılında dünyaya gelen İvan, eserlerini realist akımın etkisinde yazmıştır. Annesi kültür ve eğitime düşkün bir kadın olmakla beraber kölelere kötü davranmıştır. Bu davranışlar sonucu İvan’ın düşünceleri yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Aile 1827’de Moskova’ya göçer ve İvan burada özel okullardan, özel öğretmenlerden ders alır. Henüz çocuk yaşında Almanca, Fransızca ve İngilizce dilini anadili gibi konuşmaya başlar. Moskova’da Felsefe bölümünü bitirdikten sonra Almanya’da Berlin Üniversitesi’ne girer. Burada da Yunanca ve Latince öğrenip dil haznesini genişletir. İlk yazı üstüne denemeleri 1842’de olan Turgenyev’i ünlü eden “Bir Avcının Notları” adlı eseridir. Gogol’un ölümü üzerine izinsiz olarak sansürsüz bir yazı yayınladığından dolayı 1 yıl polis denetiminde kalmaya maruz kalacaktır. 1855 yılında yayınladığı büyük romanları vardır. 1862’den sonra yayınladığı romanlarında eleştirmenlerden sert tepki görecektir. Uzun süredir süren hastalığından dolayı Paris yakınlarında bir kasabada ölü bulunmuş ve cenazesi Petersburg’da yapılmıştır. “Babalar ve Oğullar” romanını okumanız dileğiyle!

6. Nikolay Vasilyeviç Gogol

Rus Edebiyatında 8 Önemli Yazar

Ukrayna asıllı Rus roman yazarı Gogol, 1809 yılında dünyaya gelmiştir. Rus edebiyatında okunan yazar Gogol’un en çok bilinen eserleri ise “Bir Delinin Hatıra Defteri” ve “Ölü Canlar” kitaplarıdır. Gogol’un çocukluğu köy hayatı ve Kazak kültürü ile harmanlanmış bir şekilde geçer. Gogol, gençlik yıllarında edebiyata ve şiire ilgi duymaya başlar. Bir süre sonra eserlerini vermeye başlayan Gogol’un ünü Puşkin’in ölümü ile artmaya başlar. 42 yaşında Moskova’da ölür. Ölümünden sonra taslak olarak kalan “Dördüncü Dereceden St. Vladimir Nişanı” adlı oyunu Sasa Preis tamamlamıştır. “Ölü Canlar” eserini okumanızı öneriyoruz.

7. Maksim Gorki

Rus Edebiyatında 8 Önemli Yazar

Sosyalist olan ve gerçekçi yazının öncüsü olan Maksim Gorki, 1868’de Rusya’da dünyaya gelmiştir. 5 yaşındayken babasını kaybeden Maksim, 11 yaşında tamamen öksüz kalır ve anneannesi ile büyük babası tarafından Astrahan’da  büyütülmek üzere yanlarına gider. Sadece birkaç ay okula gidebilen Maksim, yoksulluk ve kötü bir yaşam geçirdiğinden dolayı Rusça’da acı anlamına gelen Gorki takma adını kullanmaya başlar. Bir dergide yayınladığı “Çelkaş” adlı öyküsü ile üne kavuşur. Hemen ardından “Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız” öyküsünü yayınlamış. İlk romanı “Foma” 1899’da basıldıktan sonra bu roman yüzünden başarısı düşmüştür. 1906’da yazdığı “Ana” başyapıtı ile başarıya yeniden kavuşmuştur. Bir süre daha romanlarını yayınladıktan sonra 1936’da gözlerini hayata yumdu. “Ana” romanını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

8. Mihail Yuryeviç Lermontov

Rus Edebiyatında 8 Önemli Yazar

1814’te dünyaya gelen Yuryeviç, bir süre Moskova Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Üniversite hayatında entelektüel bir ortamdan yararlanmış olan Mihail, 1832 yılında üniversiteden ayrılıp Harp Okuluna gitmiştir. Aleksandr Puşkin, bir düello sonucu etkilenerek ölüm üzerine “Şairin Ölümü” adlı bir şiir yazmıştır. Bu ölümün suçlusu olarak Çarlık yönetimini suçlamış, bu yüzden tutuklanmış ve Kafkasya’daki bir birliğe gönderilmiştir. Sürgün cezası kaldırıldıktan sonra Petersburg’da dönemin yüksek edebiyatçıları arasına girmeyi başarmıştır. “Çağımızın Bir Kahramanı” adlı romanı ile beğenileri toplamış olup, okumanızı tavsiye ederiz. 27 Temmuz 1841 yılında ölmüştür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?