Ruhun Bedenler Arası Yolculuğu Reenkarnasyona Dair Bilinmeyenler

5 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Reenkarnasyon günümüzde de varlığını sürdüren, birçok insanın inandığı bir dini inanış şeklidir. Pek çok tartışmalara yol açan ve gizemini hala koruyan reenkarnasyonu diğer dinlerden farklı kılan baz özellikleri vardır. Dolayısıyla yanıtlanması gereken sorular ortaya çıkmaktadır; Geçmiş hayatlarımız var mı ve bunlara ulaşabilir miyiz? Reenkarnasyonun bir sonu var mı? Aynı zamanda sahip olduğu farklı felsefi yapısıyla daima merak konusu olan, ruhun bedenler arası yolculuğu reenkarnasyona dair bilinmeyenler ve daha fazlasını sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Reenkarnasyon ve Felsefesi Nedir?

Ruhun Bedenler Arası Yolculuğu Reenkarnasyona Dair Bilinmeyenler

Fransızcada réincarnation, Arapçada tenasüh, Türkçe’de ise “ruh göçü” olarak geçmektedir. Bu inanışa göre ruhunuz ölümsüzdür ve bedeniniz ölse dahi ruhunuz başka bir bedende tekrar hayata başlamaktadır. Ruhunuz dünyada tekrar var olabilmek için yeni bedenlerde can bulmaktadır. Bazı inanışlara göre ya tekrar insan ya da farklı canlı veya cansız varlıklar olarak yeniden doğulmaktadır. Ölümün bir son olmadığı ve sürekli olarak bir yaşam döngüsü içinde yer aldığımız inancı, ruh göçünün felsefesinde bulunmaktadır. Ruhun bedenler arası yolculuğu anlamına gelen reenkarnasyon inancı Hinduizm, Budizm, Taoizm, Şamanizm gibi maneviyata yönelen dinlerde bulunmaktadır.

2. Budizm Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Budizm’in kurucusu olan Siddhartha Gautama, Hindistan’da bulunan Şakya kabilesinin prensi olarak doğar. İsminin anlamı “amacına ulaşan” demektir. Zenginlik ve bolluk içinde yaşayan Gautama, başkalarının acılarını gördükten sonra hayatını bu acılardan kurtulmanın yollarını bulmaya adar. Sarayından ayrılarak başka dinleri ve düşünceleri de araştırır. Uzun arayışlar ve meditasyonlarla maneviyatın ve bu dünyanın geçici olduğu sonucuna varır. Tamamen kendi içine dönerek Nirvana’ya ulaşır. Zamanla ona fikirleri yayılarak Budizm’i oluşturur. Budistler tarafından “uyanmış kişi” anlamına gelen Buddha olarak isimlendirilmektedir.

3. Karma Felsefesi Nedir?

Ruhun Bedenler Arası Yolculuğu Reenkarnasyona Dair Bilinmeyenler

Reenkarnasyon ve Karma Felsefesi Budizm dininin temel inanç ilkelerindendir. Karma, reenkarnasyonun temelini oluşturan bir sistemdir. Kısacası hayat döngüsündeki sebep sonuç ilişkisine dayanan karma felsefesi; hayatında yaptığı iyilik veya kötülüklere göre kişinin bedenler arası yolculuğunda bir sonraki hayatını belirliyor olmasını ifade eder. Hatta bazı reenkarnasyon inanışlarına göre bir sonraki hayatınızda kedi, kuş, kurbağa veya sincap gibi genellikle insandan daha aşağıda görülen hayvanlardan biri olarak yeniden doğabilirsiniz.

4. Geçmiş Hayatlarımız Varsa Neden Hatırlamıyoruz?

Nasıl çocukluğumuzdaki bazı anıları, gittiğimiz yerleri, gördüğümüz insanları, anne karnındaki zamanımızı ya da toplum içindeki benliğimizi ilk fark edişimizi hatırlamıyorsak geçmiş hayatlarımızı da hatırlamamamız normaldir. Anılarımız, onlardan uzaklaştıkça bulanıklaşır. Bu nedenle, reenkarnasyon olduğu iddia edilen örnekler genelde çocuklardır. Bunun dışında hepimizin gün içinde başına gelen dejavu, kesin bir kanıt olmamakla birlikte reenkarnasyonun bir belirtisi olarak kabul ediliyor. Fransızcada “zaten görülmüş” anlamına gelen dejavu, bir olayı ya da gördüğümüz bir yeri daha önceden görmüş olduğumuz hissidir ve bu his geçmiş yaşamlara dayandırılır.

5. Geçmiş Yaşamlarımıza Ulaşabilir Miyiz?

Ruhun Bedenler Arası Yolculuğu Reenkarnasyona Dair Bilinmeyenler

Önceki yaşamlarımızı öğrenebilmenin bir yolu; geçmiş yaşam regresyon terapisidir. Bu terapi daha çok bugünkü sorunlarınızın kaynağını, enerjisini ortaya çıkararak çözüm aramaktır. Aynı zamanda sizi geçmiş hayatlarınıza döndürerek yapılan ruhsal bir şifa yöntemidir. Bugün yaşadığınız bir sıkıntının geçmiş yaşamlarınızda yapmış olduğunuz hatalardan kaynaklandığı düşüncesiyle bu tarz bir tedaviye başvuruluyor. Çoğunlukla hipnoz ile gerçekleştirilen bu yöntem, aslında bilinçaltımızda kayıtlı olan geçmiş yaşamlarımızı bulmamıza olanak sağlıyor.

6. Reenkarnasyonun Bir Sonu Var Mıdır?

Daha çok Tek Tanrılı dinlerde rastladığımız ölümden sonraki hayat, bedenimizin öldüğü fakat ruhumuzun yaşadığımız maddi dünyadan göçerek farklı bir yerde ya da boyutta ölümsüz olmasıdır. Ruhun bedenler arası yolculuğu reenkarnasyona dair bilinmeyenler içerisinde kesin olan şeylerden bir tanesi ise belirli bir tanrı kavramı olmayıp, her şey enerji ve sebep sonuç ilişkisine dayanır. Reenkarnasyon, yaşadığımız dünyada devamlı olarak ruhumuz ile birlikte yeni bedenler arası yolculuklar yaparak yeni hayatlar yaşamaktır. Bu döngü Nirvana’ya kadar devam eder. Nirvana’ya ulaşan kişiler karma ve reenkarne döngüden de çıkmış olurlar.

7. Nirvana ve Sekiz Aşamalı Yol Nedir?

Ruhun Bedenler Arası Yolculuğu Reenkarnasyona Dair Bilinmeyenler

Budizm’de acılardan kurtulmak, insanın tamamen kendi içine ve soyut kavramlara yönelmesinden geçmektedir. İnsan bir yaşam çemberinin içinde bulunmaktadır. Yani devamlı olarak doğum ve ölüm arasında bu çemberin içinde dönmektedir. Nirvana ise insanı bu döngüden çıkaran bir ruh ölümsüzlüğüdür. Hayatın içindeki acılardan tamamıyla arınmak için meditasyon ve yoga ile trans haline geçilir ve Buddha’nın öğretileri izlenir. Şu ana kadar Buddha’dan başka Nirvana’ya ulaşan olmamıştır. Nirvana’ya götürdüğüne inanılan sekiz aşamalı bir yol vardır. Bunlar; gerçek bilgi (tam görüş), doğru anlayış (tam anlayış), doğru sözlülük, doğru davranış, doğru yaşam biçimi, gerçek çaba (tam çaba), gerçek dikkat (tam bilinçlilik) ve gerçek uyanıklıktır.

8. Reenkarnasyon Hakkındaki İncelemeler Nelerdir?

Ian Stevenson, geçmiş hayatlar üzerine araştırmalar yapan Kanada kökenli ABD’li bir psikiyatrist. Geçmiş hayatlarını hatırlama belirtilerini gösteren çocuklar üzerinde incelemeleri ile bilinmektedir. Çocukların ölen kişiler hakkında anlattıkları dikkate alınmaktadır. Nerede yaşadığı, kaç çocuğu olduğu ve nasıl öldüğü gibi bulguları gerçek olaylarla karşılaştırarak raporlar çıkarır. Ölen kişilerin yaraları, doğum lekeleri gibi bulguları da toplayarak araştırmalarını derinleştirir. Aynı zamanda parapsikoloji, reenkarnasyon ve ruh bilim üzerine yazılmış Reşat Bayer’in kitaplarını inceleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak Prof. Dr. Recep Doksat, Dr. Ertan Kura gibi birçok kişi de reenkarne hakkında incelemeler gerçekleştirmiştir.

9. Bilim Reenkarnasyon Hakkında Ne Düşünüyor?

Bilime göre de beden ve ruh vardır. Ruh, enerji şeklinde açıklanır ve tüm soyut kavramlar yine somut bedene bağlıdır. Örneğin, duygu ve düşüncelerimiz beynimize bağlıdır. Bu durumda bilime göre beden olmadan ruh da var olamaz. Kişiliğimiz, benliğimiz ve bedenlerimizde atalarımızın enerjilerini, genetik kodlarını taşıyoruz. Bu sayede tarih boyunca ilerleme gösteriyoruz. Bilim de her gün yeni araştırmalarla bize yeni bilgiler aktarıyor. Ruhun bedenler arası yolculuğu reenkarnasyona dair bilinmeyenler içerisinde yer alan paralel evren, dejavu, farklı boyutlar, farklı hayatlar ve ruhun ölümsüzlüğü ile ilgili yeni araştırmalar devamlı olarak artıyor.

10. Buddha’nın Reenkarnasyon Hakkında Sözleri Nelerdir?

Ruhun Bedenler Arası Yolculuğu Reenkarnasyona Dair Bilinmeyenler

Buddha’nın saflık, zaman, öfke ve sevinç gibi duyguları referans olarak pek çok söylediği söz bulunduğu iddia edilmektedir. Örnek olarak bazı cümlelere göz atabiliriz. “Bütün biçimler gerçek dışıdır, bunu idrak edebilen kişi acılara tepki vermez; işte bu saflık yoludur”, “Geçmişte kim olduğunu bilmek istiyorsan, şu an kim olduğuna bak. Kim olacağını bilmek istiyorsan, ne yaptığına bak”. “Öfkeye sarılmak birine atmak için kavradığınız sıcak bir kömür parçası gibidir; yanan aslında sizsinizdir”. “Vejetaryen olmak, Nirvana’ya ulaşan yolda bir adımdır”. “Sorun, zamanınız olduğunu sanmanız”. Buddha, bunlar ve çok daha fazla sayıda farklı konularda görüşlerde ve tavsiyelerde bulunmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!