Resim yok, minyatür var!


Minyatür Nedir?
Minyatür Nedir?

GELENEKSEL SANATLAR İÇİNDE BİR GALAT-I MEŞHÛRUN MEŞRUİYETİ ÜZERİNE
Galat, biçim veya anlam değişikliğine uğrayarak kullanılan kelime anlamına gelir; bu kelimelerin yaygın olarak yanlış biçimde kullanılması sonucu, doğrusunun yerini alması haline de “galat-ı meşhur” denmiştir (Karataş, 2011,s.161). Resim yerine minyatür kelimesinin kullanılması geleneksel sanatlar içindeki galat-ı meşhurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün, “Ne güzel resim yapıyorsunuz” iltifatına “Ben resim değil minyatür yapıyorum” şeklinde tepki almamanız mümkün değildir.

Minyatür terimine sıkı sıkıya sarılma ihtiyacı İslamiyet’in tasvire karşı olduğu kanaatinden kaynaklanmaktadır. İslam dünyasında tasvir konusu, başlı başına sorunlarla dolu bir araştırma alanıdır. Aşırı genellemeler sorunu daha da büyütmektedir. Tasvire karşı yaklaşımın Arabistan yarımadasında 8. yüzyıl ile 12. yüzyılda birbirinden farklı olabileceğini, Anadolu coğrafyasında 13. yüzyıl ile 16. yüzyıl tasvir beğenisinin aynı olmadığını ya da Timurlu, Safevi, Memlüklü, Akkoyunlu ve Babürlü medeniyetlerinde tasvir algısının değiştiğini kabul etmek gerekir. Nitekim tarihten günümüze kalan sayısız örnek tasvire karşı değişen ve çeşitlenen algıları gözler önüne serer.

Gelenekten Geleceğe Dergisi ~ Başak Burcu TEKİN
Sayı: 6 ~ Nisan-Mayıs-Haziran 2014

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim