Renklerin Dilinden Kişilik Analizi

2 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Aynı renk, iki kişide farklı algılar oluşturabilir. Her renk belirli duyguların oluşmasını sağlar. Davranışları, düşünceleri ve eylemleri etkiler. Bu nedenle reklamlarda, filmlerde alt mesaj için renkler kullanılır. Renklerin iletişimde kullanılması psikolojik duygularla ilişkilidir. Renk psikolojisi olarak adlandırılan bu etki davranışlarımıza yansır. Renklerin insan üzerindeki etkisinden yola çıkarak her insanın birer rengi olduğu, kişilik analizi için renklerin kullanılabileceği öne sürülmüştür. Mavi, Sarı, Yeşil ve Kırmızı olmak üzere 4 renk ile kişileri temsil eden bu teoride senin rengin ne? İşte renklerin kişilik analizi üzerindeki etkileri…

Mavi

Mavi

Maviler, iyi birer dinleyicidirler. Bu yüzden takım çalışmasında başarılı olurlar. İşe başlamakta zorlanırlar ve fazla duygusallardır. Kararlarını alırken başkalarına danışmayı tercih ederler. Arkadaşça davrananlara ve yardım eli uzatanlara güvenmesi kolaydır. Yavaş ve yumuşak bir ses tonu ile konuşan kişilerle iletişim kurmaktan hoşlanır. Mavilerle uyumlu bir ilişki için arkadaşça davranın, çatışmalardan uzak durun.

Güçlü Yanları

Zayıf Yanları

Giyim Tarzı

Meslekleri

Takipçi

Uyumlu

Sabırlı

Utangaç

Tutarlı

Politik

Dengeli

Hoşgörülü

Barışçıl

Kontrollü

İsteksiz

Endişeli

Çekingen

Umursamaz

Kararsız

Suskun

Özgün

Sosyal Görevli

Öğretmen

Sarı

Sarı

Sarı renk olarak gruplanan bireyler, detaylara dikkat ettikleri için problemleri kolay çözebilen, sistematik çalışan kişilerdir. Dinlemekten hoşlanmaz, empati yapmakta zorlanır ve genelde yalnızlığı severler. Kararlarını alırken neye ihtiyacı var ona öncelik verir. Davranışları ciddi olan kişilere güven duyar.  Sarılarla uyumlu bir ilişki için hızlı davranın ve zaman kaybetmesine sebep olacak şeylerden uzak durun.

Güçlü Yanları

Zayıf Yanları

Giyim Tarzı

Meslekleri

Planlı

Düşünceli

Özverili

Saygılı

Duyarlı

Sadık

Kültürlü

İdealist

Organizatör

Sabırsız

Telaşlı

Sıkılgan

Şüpheci

Kötümser

Hassas

İçe Dönük

Kindar

Tutucu

Askeri Lider

Muhasebeci

Yeşil

Yeşil

Yeşiller, mantık yürütme kabiliyetleri yüksek  ve analiz etmede başarılı olan kişilerdir. Liderlik etmede başarı gösterirler. Mükemmeliyetçi oldukları kadar kişileri ve olayları eleştirmekten de hoşlanırlar.  Kararlarını alırken araştırma yaparak bir tercih yapar. Dikkatli olan ve her an her şeye hazır olan kişilerle iletişim kurmayı tercih eder. İşlerini sıraya koymayı sevdiği gibi iletişim içinde olduğu insanların da yavaş ve madde madde konuşmasından hoşlanır. Yeşillerle uyumlu bir ilişki için, kesin ve net olun. Onların utanmalarına sebep olacak şeylerden uzak durun.

Güçlü Yanları

Zayıf Yanları

Giyim Tarzı

Meslekleri

İkna edici

Rekabetçi

Özgüvenli

Azimli

Maceracı

Cesur

Kararlı

Becerikli

Açık sözlü

Güçlü irade

Otoriter

Karamsar

İnatçı

Öfkeli

Kurnaz

Aceleci

İşkolik

Kibirli

Sabırsız

Rahat

Mühendis

Yönetici

Kırmızı

Kırmızı

Kırmızı renk grubundaki kişiler, ikna etme yeteneği yüksek, karşısındakini kolaylıkla motive edebilen kişilerdir. Dikkatlerini toparlamada ve odaklanarak bir olayı takip etmede zorlanırlar.  Kararlarını alırken düşünmeden duygularına göre hareket eder. Yanında eğlenebildiği insanlarla birlikte olmaktan hoşlanır. Kırmızılarla uyumlu bir ilişki yakalayabilmek için, onlara güç gösterisi yapmayın ve onları motive edin.

Güçlü Yanları

Zayıf Yanları

Giyim Tarzı

Meslekleri

Coşkulu

Konuşkan

Popüler

Komik

İyimser

Heyecanlı

Sosyal

Şakacı

Unutkan

Dengesiz

Düzensiz

Huzursuz

Saf

Disiplinsiz

Dikkat çekmeyi seven

Marjinal

Sanatçı

Satıcı

Renklerin bize çağrıştırdıklarının farklı olması gibi her yönümüzü temsil eden tek bir rengimizin olması da mümkün değildir. Bu analiz değerlendirilmesinde kişilik %100 kırmızı ya da %100 mavi olamaz. Kariyerimizle ilgili çalışmalar yaparken yeşil, özel hayatımızda sarı olabiliriz. Bütün renkleri kapsayıp %10 kırmızı, %20 sarı, %5 yeşil ve %65 mavi de olabilir. Keşfetmemiz gereken çevremizdeki kişilerle birlikte kendimizin hangi renkleri içimizde barındırdığımız ve onlar için neler yapabileceğimiz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!