Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

5 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

Renklerin hayatımızın her köşesinde anlamları bulunmaktadır. Renklerin insan psikolojisinde etken rol oynadığı ise bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Örneğin kahverengi bir takım ile iş görüşmesine giderseniz karşınızdaki kişiye güvensiz bir ifade bırakmış olursunuz. Önemli anlarda giymiş olduğunuz kıyafetlerin rengi karşınızdaki kişilere yanlış izlenim bırakmanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden renklerin anlamlarını ve insanların üzerinde bıraktığı etkileri bilmek sosyal anlamda da çok önem arz etmektedir. Hadi o zaman renklerin anlamları ve insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? birlikte inceleyelim.

1. Kırmızı

Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Kırmızı, iştah açan, tansiyon yükselten ve kan akışını hızlandıran bir renktir. En büyük yemek markalarından McDonald’s, Coca Cola, Pizza Hut, BurgerKing gibi firma logolarının neden kırmızı olduğunu hiç düşündünüz mü? Sebebi tam olarak iştah açması. Anlamları olarak renklerin arasından kırmızı, en önde gelen renklerdendir. Bazen gençliği, bazen dinamikliği, bazen aşkı ve bazen de tehlikeyi simgeler. Kırmızı zamanı unutmamıza sebep olduğu için gece kulüplerinde bu renge ağırlık verilir. Ayrıca kırmızı, kan ile özleştirildiği için yaşamla da iç içe olan bir renktir.

2. Beyaz

Beyaz Renk

Saflığın ve temizliğin simgesidir. Gelinlerin beyaz rengi tercih etmesinin sebebi tam olarak saflığı ve temizliği barındırması ile bağlantılıdır. Ayrıca şeffaflığı temsil eden beyaz rengi, hemşire ve doktorlarda tercih etmektedir. Çünkü hastaya güven ve rahatlama hissiyatı sunmak isterler. Beyaz renk, ışığı yansıtma özelliğine sahip olduğu için ortamı da serin tutar. Bu yüzden sıcak aylar da en çok tercih edilen renklerden birisi beyazdır. İş görüşmelerinizde beyazı tercih etmeniz, karşı tarafta daha kalıcı ve devamlı olma izlenimi bırakacaktır.

3. Yeşil

Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Yeşil dendiği zaman, akla ilk önce tabi ki Doğa gelmektedir. Doğayı çağrıştırması, huzuru ve sakinliği beraberinde getirir. Yeşil aynı zamanda doğallığı, gençliği, dinamizmi ve ümidi de bize hissettirmektedir. Yeşil insanlara yaşamı ve umut etmeyi vaat eder. Bu yüzden Doğada bulunan her nefes bizim aklımızda yeşili çağrıştırabilir. Hastaneler de hastalara yeşil bir önlük giydirirler. Bunun sebebi kişinin kendisini güvende, dinç ve güçlü hissetmesini sağlamaktır. Hasta kişiler yeşilden umut besler ve bazen farkında olmadan sakinleşirler. Yeşil; güveni de temsil ettiği için banka şirketleri genel olarak bu rengi tercih etmektedir. Bazı renklerin gözlerde sinir hücrelerini kısa süreliğine devre dışı bıraktığı tespit edilmiştir. Yeşil renkte bunlardan birisidir. Ayrıca yeşil renge uzun süre baktığınızda gözdeki iki hücreyi öldürdüğü için, ardından başka bir yöne baktığınızda bazı renkleri algılayamadığınızı görürsünüz.

4. Kahverengi

Kahverengi Renk

Bu renk insanlarda daha hızlı hareket etme hissiyatını uyandırır. Aynı zamanda doğa ile iç içe olduğu için güvenirliği temsil eder. Bu yüzden de insanlar evlerinde ahşap mobilyaları tercih edebilirler. Cansas’ta bulunan müzede yapılan bir araştırmada, beyaz renkli duvarların bulunduğu odadaki insanların daha yavaş hareket ettiği, kahverengi duvarları olan oda da ise insanların daha hızlı hareket ettiği deneyimlenmiştir. Bu yüzden McDonald’s gibi markaların restoranlarında bulunan masa ve sandalyeler genel olarak kahverengi ve şampanya renklerindedir. Bunun anlamı; Hızlı tüketin! Çabuk gidin anlamındadır. Kahverengi aynı zamanda toprak rengi olduğu için batı da toprağa dönüşme etkisi bırakmaktadır. Bu yüzden önemli toplantılar da ve iş görüşmelerinde yok olup gitmemek için bu renk tercih edilmez.

5. Siyah

Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Siyah rengi ve anlamı genel olarak tartışmalıdır. Siyah renk hem iyiye hem de kötüye yorumlanabilir. Siyah; gizemi, korkuyu, karanlığı, suçu, kötülüğü simgelediği gibi aynı zamanda sadakati, dayanıklılığı, bilgeliği ve güvenirliği de temsil etmektedir. Karanlığın insanda oluşturduğu çağrışımların hayli fazla olması da siyah rengin kafa karışıklığını ortaya çıkarır. Siyah rengi seven kişilerin daha özgüvenli, azimli ve daha kararlı kişiler olduğunu görebilirsiniz. Siyah aynı zamanda konsantrasyonu çağrıştıran en iyi renklerden biridir. Einstein konsantre olmak için evine ışık almayacak şekilde siyah perdeler kullanarak gün ışığı girmeyen bir odaya girip öyle düşünürmüş. Siyah aynı zamanda matem olarak da adlandırılır.

6. Gri

Gri Renk

Gri, ağır ve diplomatik bir renk olarak bilinmektedir. Devlet dairelerinde ve Silahlı Kuvvetler’de gri renklerin tercih edildiğini görebilirsiniz. Çünkü gri renk yaratıcılığı öldürür. Hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Gözlerin en iyi ayırt edebildiği renk olarak bilinir. Gri rengi seven insanlar daha kendi halinde ve olaylardan uzak durmak isterler. Kuralcı ve tutucu yanları ağır basmaktadır.

7. Mor

Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Asaletin, zenginliğin, lüks hayatın ve zarafetin rengi olarak bilinir. Ayrıca dinamikliği temsil eden mor, romantizmi, duygusallığı ve tutkuyu da temsil etmektedir. İnsanlara enerji veren ve harekete geçiren bir renktir. Lüksten ve zenginlikten hoşlanan insanların evlerinde mor ve tonları kullanılmış olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca mor renginin açık tonları insanlara ilham vermektedir. Çalışma alanlarında maviden sonra seçilen ilk renk mordur. Zihinsel faaliyetlerin ve sanatsal düşüncelerin artmasında önemli bir rol oynar. Mor rengi seven kişiler daha duygusal ve ruhsal dünyasına dönük olurlar.

8. Mavi

Mavi Renk

Mavi uyum, sadakat ve verimliliği temsil eder. Bu yüzden stres seviyesi yüksek olan insanların odalarını bu renge boyamaları çok daha sakinleşmelerini sağlayacaktır. Ayrıca mavi iştahı bastıran bir renk olduğu için diyet yapan kişilerin mavi alanlarda olması onlara daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Diyet ürünleri kutularının, süt ve süt ürünleri ambalajlarının tazeliği ve sağlığı temsil ettiğini göstermek için mavi renk kullanıldığını göreceksiniz. Freud maviyi okyanusa benzettiği için sakinlik olarak adlandırmıştır. FaberBirren ise mavinin tansiyonu düşürdüğünü öne sürmektedir. Dünyadaki birçok markanın mavi renkten oluştuğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi verimliliği, otoriteyi ve sonsuzluğu ifade etmesidir. Bankaların en çok kullandıkları renk yeşilden sonra mavidir. Mavi ile büyük ve sonsuz olduklarını yeşil ile de güvenilir olduklarını temsil ederler. Yeşil ile mavi beraber sağlamlığı da temsil etmektedir. Mavinin en büyük özelliği ise çok uzaktan fark edilmesidir.

9. Sarı

Sarı Renk

Sarı renk, genellikle dikkat çekici ve geçici olarak adlandırılır. Örneğin tüm taksilerin rengi sarıdır. Bunun sebebi anlık dikkat çekerek, kendilerine ihtiyacı olan kişilerin o anda baş vurmasını sağlamak. Sarı rengin insanlar üzerinde bıraktığı bu etki sebebiyle banka tarzı işletmeler de, asla tercih edilmemektedir. Çünkü bu tür şirketler asla geçici olmak istemezler. Ayrıca sarı renk gözü en çok yoran gözler arasındadır. Eğer ki evde bebek odasını sarıya boyarsanız çocukların ve bebeklerin daha çok ağladığını görecekseniz. Parlak sarı güneşi de temsil etmektedir. Hiç kimse güneş ışıklarına maruz kalmak istemez. Sarı renkten hoşlanan kişiler daha özgür, daha değişime ayak uyduran insanlardır.

10. Pembe

Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Narin bir renk olan pembenin insanlar üzerinde sakinleştirici etkisi vardır. Dinginliği ve mutluluğu ifade eder. Sinirli bir kişinin öfkesini yenmesinde ve sakinleşmesinde pembenin önemi büyüktür. Pembe rengini tercih eden kişilerin; neşeli, duygusal, ürkek ve sorumluluklarını bilen uysal kişiler olduğu gözlemlenmiştir.

11. Turuncu

Turuncu Renk

Turuncu en canlı ve en dikkat çekici renklerden biridir. Dinamizmi çok yüksektir. Kırmızıdan sonra gelen en canlı renk olarak bilinen turuncu aynı zamanda şatafatın rengi olarak adlandırılır. Ancak bu şatafat kırmızının verdiği huzursuzluğu vermez. Turuncu da gel gitler ve kararsızlıklar yoktur. Net ve oldukça açık bir renk olduğunu söyleyebiliriz. Açık olması da güveni simgeler. Kullanıldığı ortamlara canlılık ve enerji katan turuncu daha çok gençlerin gittiği kafeler de tercih edilmektedir. İnsanları harekete geçiren bir renk olduğu gibi, kişinin kendisini güçlü ve özgüvenli hissetmesini de sağlar. Turuncu rengini seven kişiler; enerjik, dışa dönük, hareketli, sevecen ve heyecanlı olurlar. Sosyal ilişkileri de çok kuvvetlidir. Girdikleri ortamlarda kendilerini kabul ettirmekte zorluk çekmezler ve ortama hemen uyum sağlarlar.

Kısaca Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Bir de renklerin her ülke ve kültürde başka anlamları bulunmaktadır. Aşağıdaki resimden de bu konuda kendinize yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Renklerin Farklı Ülkelerdeki Anlamları


Bu içeriği paylaş

7
13 Paylaşım, 7 puan

Yorum bırak