Renkleri Görebilmek: Renk Bilimi

2 dk okuma süresi


8
9 Paylaşım, 8 puan

Çevremizde gördüğümüz her nesnenin bir rengi vardır. Akşam batan güneşin kızıllığı, denizin maviliği, yeni açan bir çiçeğin pembeliği hayatımıza anlam katan ve günümüzü yaşanır kılan bir olgudur. Antik Roma’dan Mısır’a, Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar mutlulukları, üzüntüleri resmederken, evimizi dekore ederken, kıyafetimizi tasarlarken, film çekimlerinde objenin ön plana çıkmasını sağlarken renklerden ve özelliklerinden faydalanırız. Peki, renk nedir? Renk bilimi nedir?Tasarımlarda neye göre renk tercihi yapılır? Bunları Renk Bilimi içeriğimiz ile öğrenebilirsiniz.

Renk Nedir?

Renk Nedir?

Her nesnenin fiziksel bir formu olduğu gibi bir de rengi vardır. Her bir renk kişide bıraktığı psikolojik, estetik ve algısal niteliklere sahiptir. Nesne üzerinde görülen renk, yansıyan ışığın rengidir. Işığın yansıyabilmesi için bir kaynaktan çıkıp gelmesi gerekir. Doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları bu gördüğümüz rengin özelliğini değiştirir. Mağazada bir lamba altında görüp aldığımız bir kıyafetimizi,  güneş ışığı altında ya da mum ışığında farklı renkte gözlemleyebiliriz.

Isaac Newton tarafından 1666 yılında yapılan prizma deneyi ile güneş ışığı gökkuşağı renkleri olarak da tarif edilebilen ışık tayfına ayrılmıştır. Ayrılan bu renkler başka bir prizmadan geçirilerek tekrar güneş ışığına çevrilmiş ve güneş ışığının renklerden oluştuğu ispatlanmıştır.

Işık Tayfı Nedir?

Işık Tayfı

Işık tayfı; Gamma Işınları, X Işınları, Morötesi – UV Işınlar, Görünür Işık, Kızılötesi – IR Işınlar, Mikrodalga ve Radyo Dalgalarından oluşur. Newton’dan sonra her bir ışın, bir dalga boyuna sahip olduğu bulunmuştur. Görünür Işık olarak isimlendirilen aralık insan gözünün görebildiği ışık dalgalarını temsil eder. İnsan gözü 380nm ile 740nm arasındaki dalga boylarını algılayabilir.

Renk Dalga Boyu

Kırmızı

380nm-440nm

Turuncu

420nm-450nm

Sarı

450nm-485nm

Yeşil

500nm-565nm

Mavi

565nm-590nm

Lacivert

590nm-625nm

Mor

625nm-740nm

Renkler iç içe geçmiş bir şekilde olduğu için hangi dalga boyunda başlayıp bittiği kesin olmasa da yaklaşık olarak söylenmekte ve renklerin tonlarına göre bu dalga boyları değişmektedir.

Sıcak ve Soğuk Renkler Nelerdir?

Dalga boylarına göre renkler, Sıcak Renkler ve Soğuk Renkler olarak ayrılırlar. Sıcak renkler; dalga boyu uzun olduğu için daha çok dikkat çekerler. Kırmızı, Turuncu ve Sarı sıcak renklerdir. Soğuk Renkler ise, dalga boyu kısa olduğu için çabuk kırılan Yeşil, Mavi ve Mor renkleridir.

Sıcak ve Soğuk Renkler

Işığı temel alan renklerin kodları RGB (Red, Green, Blue – Kırmızı, Yeşil, Mavi) referansı ile belirtilir. Bu üç rengin birleşmesi ile beyaz, üçünün de olmaması durumunda siyah renk oluşur. Dijital-Web alanlarında yapılacak çalışmalar için RGB renk uzayı tercih edilir.

Fiziksel Açıdan Renk: Pigment Nedir?

Pigment Nedir?

Pigment, renkleri oluşturan moleküllerdir. Fizyolojik açıdan renkler, gözümüzde bulunan koni hücrelerindeki pigmentler tarafından ışığın algılanarak beyne iletilmesi ile oluşur. Fiziksel olarak pigment, çeşitli boyaların üretiminde kullanılan ince toz olarak hazırlanan boya bileşenleridir. Doğal ve Yapay olarak ikiye ayrılırlar. Doğal Pigmentler, doğada bulunan bitkilerden, bitki köklerinden, böcek gibi çeşitli birçok hayvandan elde edilen pigmentlerdir. Yapay olanlar ise, laboratuvar ortamında kimyasal olarak elde edilen pigmentlerdir. Kıyafetlerimizde kullanılan ipliklerin, makyaj malzemelerinin, bir masanın renklendirilmesinde pigmentlerden faydalanılır. Pigment-Boya tabanlı renk uzayı CMYK olarak isimlendirilir. Cyan – Cam göbeği, Magenta – Eflatun, Yellow – Sarı, Key – Siyah renklerini temsil eder. RGB uzayının tam tersi olarak hiç renk olmaması ile beyaz, bütün renklerin birleşimi ile de siyah renk elde edilir. Baskı alınması için yapılan çalışmalarda CMYK renk uzayı tercih edilir.

Renklerin insanlar üzerindeki etkileri hakkında detaylı bilgilere Renklerin Anlamları ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri yazımızdan ulaşabilirsiniz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç