Renk Değiştiren Gökkuşağı: Bukalemun


Bukalemun, sürüngenler sınıfının Chamaeleonidae familyasından olup, belli etmek istedikleri duygulara göre yada bulundukları ortama göre renk değiştirebilen canlıdır. Genellikle karınca, böcek ve benzeri canlılarla beslenirler.

Sık renk değiştirme yeteneğiyle bilinen bu küçük yaratık, kuyruklu sürüngenler takımında ayrı bir yeri vardır. Bukalemungiller bölge olarak Afrika, Madagaskar, Hindistan, Akdeniz kıyıları ve İspanya’nın güneyinde 80’den fazla türleri yaşamaktadır.

Bukalemun ismi Arapça “bü qalamün” kelimesinden gelmektedir. bileşeni Arapça hayvan isimlerinde tipik bir sözcüktür. Lekamun ise yutan anlamındadır. Kalemun ismi Eski Yunancadaki xamaileon yer aslanı (xamai, yere yakın + leon aslan) kaynaklıdır. Eski Yunancadaki bu sözcüğün ise Akatca “nesa gaggari”nin (yer aslanı) çevirisi olduğu düşünülmektedir.

Yaşam süreleri erkeklerde 7-10, dişilerde 4-6 yıldır. Yalnız yaşayan bu hayvanlar yanlarına başka bir bukalemun konuştuğunda strese girip iştahsız hale gelirler. Korkutulduklarında tıslar ve renk değiştirirler.

Bukalemunları diğer sürüngenlerden ayıran en önemli özellikleri, ayaklar, dil ve gözlerinin alışılmadık biçimleri ve renk değiştirme özelliğidir. Dilleri boylarının 1-1,5 katı uzunluğundadır. Boyutları ise ortalama 30 cm kadardır.

Bukalemunlarda 2 tip üreme görülür. Canlı ve yumurtlayarak çiftleşmeden sonra 3-6 hafta içinde yumurtalar (18-20 mm) dişi tarafından açılan çukurlara bırakılır. Yavrular 7-8 ay içerisinde yumurtadan çıkarlar.

Hollandalı bilim insanlarının araştırmalarına göre bukalemun dilinin avını yakalama hızının bir jet uçağının erişebileceği hızlanma oranın 5 katı daha fazla olduğunu koymuştur.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Okyanus

Bulunduğun kıyıdan ayrılmazsan okyanusun ötesindeki adalara asla ulaşamazsın. Artık, okyanuslara açılmak geliyor içimden. Biliyorum ama kavuşmalar ayrılıktır bazen…

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim