Psikolojik Olarak Güçlü Hissetmenizi Sağlayacak 7 Yöntem

2 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Bu yazımızda psikolojik olarak kendinizi güçlü hissetmenizi sağlayacak yöntem ve yollardan bahsedeceğiz. Hayatımızın bazı zamanlarında ruhen güçsüz ve dengesiz kaldığımızı hissederiz. İşin içinden nasıl çıkacağımızı bilemediğimiz zamanlar olur ve çözüme bir türlü gidemeyiz. Psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayacak yöntem ve yollar neler hadi beraber inceleyelim.

1. Hissettiğiniz Şeylerin Sorumluluğunu Üstlenin

psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayan yöntem

Moralinizi ve ruh halinizi başka insanların etkilemesine mümkün mertebe izin vermeyin. Çok beğendiğiniz bir elbiseyi, en yakın arkadaşınız beğenmediyse ya da çok sevdiğiniz bir yemeği, sevgiliniz sevmiyorsa bırakın öyle kalsın. Mücadele etmeyin, müdahale de ettirmeyin. Başkalarının düşünce ve hislerini kontrol etmeye çalışmaktansa kendi his ve duygularınızı kontrol altına alın.

2. Güçlü Hissetmenizi Sağlayacak En Önemli Yöntem: Şikayet Etmeyi Bırakın

psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayan yöntem

İş arkadaşlarınız, özel ilişkileriniz, aileniz; sizin daima bir şeylerden şikayetçi olduğunuzu görürse sıkılacaklardır. Siz çözüme yaklaştığınızı düşünürken aslında yeni problemler yaratıyor olacaksınız. Enerjinizi ve motivasyonunuzu tekrar tekrar anlatmaya değil, çözüme gidecek yolları aramaya harcayın. Sürekli şikayetçi olmak, karşılaştığınız durum karşısında negatif tutumunuzu arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

3. Fedakarlık Gösterirken Doğru Yolu Seçin

psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayan yöntem

Kendinizden sürekli ödün vermek, lüzumsuz fedakarlıklar göstermek, haklı durumdayken susmak, sakin olmak yerine sürekli saldırmak; içinizdeki pozitif enerjiyi hızla tüketecektir. Gerektiği zamanda, doğru kelimelerle konuşmak, içinizden geldiğinde fedakarlık göstermek, herhangi bir zorunluluk hissetmeden kendinden ödün vermek; psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayacak iyi bir yöntem olacaktır.

4. Kurban Psikolojisine Kapılmaktan Uzak Durun

psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayan yöntem

Daimi olarak, her şeyi arkadaşlarım için yaptım, eşim zor durumda kaldığı için bu duruma girdim, insanlara ayıp olmasın diye böyle bir şey yaptım, minvalinde cümleleri kendinize kurmaktan vazgeçin. Sürekli olarak dramlar içinde kalmış bir kurban olarak hissetmek, size asla iyi gelmeyecek. Olumsuz sonuçlar doğursa da verdiğiniz kararların sorumluluğunu alın ve bunlarla gerçekçi bir şekilde yüzleşin.

5. Affetmek Her Zaman En İyi Yoldur

psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayan yöntem

Sizi kıran ve üzen bir insana karşı taşıdığınız öfke daima yük olarak omuzlarınızda kalacak ve başkalarına da yansımaya devam edecektir. Bu yükten kurtulun. Bir insanı affetmek, onun yaptığı kötü şeyi aklamaz ya da onu haklı çıkarmaz. Hayatınıza yeniden dahil olacağı anlamına da gelmez. Affetmek, sizi nefret dolu bir yükten kurtarır. Size zarar veren öfke ve kini içinizde barındırmayın ve affedin. Fiziksel ve psikolojik olarak kendinizi dinlendirin, size ağır gelen her türlü durumdan mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışın.

6. Kendi Değerinizi Kendiniz Belirleyin

psikolojik olarak güçlü hissetmenizi sağlayan yöntem

Kendi gerçekleriniz net ve açık değilse başka insanların doğrularına doğru sürüklenmeye başlarsınız. İnandığınız şeyler için bir şeyler yapın, içinizdeki tüm değer ve doğrular tutarlı ve net olsun. Kendinizi daima değerli hissedin, çünkü öylesiniz. Bunun farkında olmaktan asla vazgeçmeyin ve kaçınmayın. Herkesin doğrularınızı sevmesi ya da doğru olarak bulması gerekmez. İnsanların düşünceleriyle, kendi değerinizi ölçmeyin.

7. Farklı Olmak Kötü Bir Şey Değildir

psikolojik olarak güçlü hissetmek

Kendinize olan güveninizi en çok kaybettiğiniz zaman, yeni bir ortama girip uyum sağlamaya çalıştığınızda oluyor. Elbette insanlarla olan iletişimin kaliteli olmasının temelinde uyum yatıyor fakat uyum demek benzemek olarak algılanmamalı. Kendiniz olduğunuzda ortamdaki farklı kişi olmanız, uyum sağlamanıza engel değil. Sizi olduğu gibi seven ve kabul eden insanları bulun. Enerjinizi, sizi bir kalıba sokmak için uğraşan insanlarla mücadele etmek için harcamayın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!