Psikedelik Rock Nedir?


Psikedelik Rock, Türkiye’de çok bilinmeyen, pek de piyasası olmayan bir müzik türüdür. Bilinmezlik, insanı alıp götürüyor uzaklara ama bu bilinmezliğe bir çare bulalım artık… Psikedelik Rock, aslında 1960-1970 İngiltere’sinde Pink Floyd ile başlayan bir akımdır. Tamamen hedonizm üstüne kurulmuş olan bu akım sadelikte bile bir gariplik arar.

Genelde insanlar bu akıma rock müziğin halisünatif hali olarak bakarlar. O zaman ki insanların uyuşturucu kullanıp, bu müzik türünü ortaya çıkardığına da inanırlar. 80’lerden sonra psikedelik müzik türüne de çok önem veren olmuştur ama nedense bunlar git gide düşüşe geçmiştir. Bu gruplar Pink Floyd, Hawkind, Camel gibi gruplardır.

Türkiye’den belli başlı underground gruplar olması dışında çok yakından tanıdığımız Erkin Koray da psikedelik müzik türünün öncülerindendir. Bunun dışında İran’lı sanatçı Kourosh Yaghmaei, bu türün en önemli ve en değerli sanatçılarındandı. Onun müziklerini dinleyenler, bir anlam veremese de daha sonradan insanlarda bıraktığı etki bir hayli fazladır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim