Psikedelik Rock Nedir?

1 dk okuma süresi


5
20 Paylaşım, 5 puan

Psikedelik Rock, Türkiye’de çok bilinmeyen, pek de piyasası olmayan bir müzik türüdür. Bilinmezlik, insanı alıp götürüyor uzaklara ama bu bilinmezliğe bir çare bulalım artık… Psikedelik Rock, aslında 1960-1970 İngiltere’sinde Pink Floyd ile başlayan bir akımdır. Tamamen hedonizm üstüne kurulmuş olan bu akım sadelikte bile bir gariplik arar.

Genelde insanlar bu akıma rock müziğin halisünatif hali olarak bakarlar. O zaman ki insanların uyuşturucu kullanıp, bu müzik türünü ortaya çıkardığına da inanırlar. 80’lerden sonra psikedelik müzik türüne de çok önem veren olmuştur ama nedense bunlar git gide düşüşe geçmiştir. Bu gruplar Pink Floyd, Hawkind, Camel gibi gruplardır.

Türkiye’den belli başlı underground gruplar olması dışında çok yakından tanıdığımız Erkin Koray da psikedelik müzik türünün öncülerindendir. Bunun dışında İran’lı sanatçı Kourosh Yaghmaei, bu türün en önemli ve en değerli sanatçılarındandı. Onun müziklerini dinleyenler, bir anlam veremese de daha sonradan insanlarda bıraktığı etki bir hayli fazladır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?