Profilini göster, kim olduğunu bilsinler!


FACEBOOK
FACEBOOK

Bir Amerikan üniversitesinde elli üç yıl aradan sonra spor müsabakalarında ulusal marş çalınmış. Savaşı kınamadığı ve askerliği özendirdiği için marşa karşı çıkan teknoloji dışı yaşam öğütçüsü bir tarikat üyesi öğrenciler ile marş yandaşı öğrenciler tartışmış. Haliyle (!) tartışma facebook’a taşınmış. Marş yanlıları 450, diğer grup ise 1300 üye toplayabilmiş.

Bu, herkesin kendi yandaşına gönderdiği ve sonucuna bakarak tatmin olduğu sanal anketler gibi bir durum. Son yıllarda o kadar çok var ki bunlardan, gına geldi! Gerçeği yansıtmadığı gibi, insanları -nasıl oluyorsa- sanal bir tatmine sürüklüyor. Herkes mozaiğin kendine bakan parçasını gördüğü için diğer parçalardan haberi olmuyor ve gerçek sonucu öğrenince hayal kırıklığına uğrayabiliyor.

Haber sitelerinin yaygınlaşmasıyla beraber malumat çöplüğüne düşmüş, zihin kirliliğine tutulmuştuk. Facebook başta olmak üzere sosyal paylaşım siteleri hayatımıza girdiğinden beri de dedikoducu, ifşacı, röntgenci ve genel mânâda magazinel boyutu katmerlendi işin.

Nasıl ki futbolla ilgili birçok terimi/kuralı en ciddi araştırmalarda, dinî sohbetlerde, meclis konuşmalarında kullanmakta bir beis görmüyoruz; facebook da hayatımıza yoğun bir şekilde girdiğinden ötürü daha şimdiden onunla ilgili birçok tabir de dilimize pelesenk olmuş durumda…

1999 yılında, internete internet kafelerden girilen bir dönemde, Türkiye’nin ilk içerik portallarından biri olan, uzun uzun metinlerin müptelası on bin üyeye sahip spesifik.com’u bir grup arkadaşıyla kurup yöneten Ertuğrul Fındık, bir röportajda şöyle söylüyor: “Önümüzdeki dönemlerde içerik sitelerinin insanların büyük ihtiyacı haline geleceğini söyleyebiliriz. Fakat Türkiye’de internet tek bir şeyden oluşuyor şu anda. Sadece ve sadece tek bir şeyden; o da Facebook! Bana inanın. Şimdi kendimde yeni bir heyecan görüyorum, içeriğe ilişkin birkaç proje yapmak istiyorum.”

Evet, elinin altında internet bağlantısı olup da facebook’a takılmayan(!) var mı? Kim oraya girip de bir şeyler beğenmeden ya da bir iki yorum yapmadan çıkıyor? Kim paylaşmak içgüdüsünü/isteğini sanal olarak tatmin etmiyor? Ne kadar acı… İzlemeden edemediğiniz ilginç başlıklı videolar, garip garip sözler, sataşmalar, gruplaşmalar, teklifler, tanınan tanınmayan birçok kişiyle kurulan arkadaşlıklar vs.

İnternete uğradığında işini halledip çıkan kaç kişi var? Kim müşkülatını giderdikten sonra başka yerlere sürüklenmiyor? Kim kapıdan başını uzatıp ‘birine bakıp’ çıkıyor?

Bu kadar çok sörf yapmanıza rağmen attığınız her adım takip ve kayıt altına alınıyor. Ne söylerseniz, ne paylaşırsanız, neyi beğenirseniz profilinizde birikiyor. Birileri sizi tanımak istediğinde profilinize bakması yeterli… Bir örnek olarak; iş başvurusu yapacak bir arkadaşım, ne olur ne olmaz diye üyeliğini iptal ettirmişti. İşverenin, profilini sakıncalı bulabileceğinden çekinmişti. Fakat iptal durumunda bilgileriniz silinmiyor… Yani dilediğiniz zaman hesabınızı tekrar açabilirsiniz…

Gençdoku Dergisi ~ Mustafa Zahid ERGÜN
Sayı: 49 ~ Haziran 2013

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ya artık ne kadarda gösterişçi olduk farkında mısınız? Facebook arkadaş listendeki insanların 10 tanesiyle ancak görüşüp, kendimizi tanımadığımız dünyaya sunuyoruz. Bu aslında psikolojide aitlik ihtiyacının eksikliğinden kaynaklanıyor. Lütfen, ama lütfen interneti bilinçli kullanarak “güvenli” hale getirelim.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim