Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir?

3 dk okuma süresi


10
52 Paylaşım, 10 puan

Prof. Dr. Fuat Sezgin, hayatını İslam bilim tarihini araştırmaya adayan ve bu alanda dünyanın en önemli bilim insanlarından biridir. 94 yıllık ömrünü bilim araştırmalarıyla geçirmiş, İslam’ın bilimsel tarihini aydınlatmış ve bu konuda çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Bu nedenle sizler için bu usta ismi araştırdık ve Türk Prof. Dr. Fuat Sezgin kimdir? içeriğini hazırladık. İyi okumalar dileriz

1. Fuat Sezgin’in Eğitimi

Fuat Sezgin Kimdir?

Prof. Dr. Fuat Sezgin kimdir? sorusuna cevap olarak eğitimi ile başlamak istedik. İslam Bilimler Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, 1924 yılında Bitlis’te dünyaya gelmiştir. Erzurum’da ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra, 1943’te İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde okumuştur. 1951’de İstanbul Üniversitesinde okuduğu Edebiyat Fakültesini bitirip daha sonrasında Arap Dili ve edebiyatı konulu doktora yapmıştır. Helmut Ritter’in tavsiyesi üzerine İslam Bilimleri’ne yönelmiştir.

2. Fuat Sezgin Kaç Dil Biliyor?

Fuat Sezgin kaç dil biliyor?

Dil bilmek sadece lisan bilmek değil aynı zaman da insan bilmektir. Yeni dünyaların kapılarını açmaktır bir nevi. Bu yüzden olsa gerek ki Prof. Dr. Fuat Sezgin ömrünü dil bilmeye adamışır. Arapça, Süryanice, Latince, Almanca gibi birçok dünya dilini ana dili gibi öğrenmiş ve insanları dil öğrenmeye teşfik etmiştir. 27 dili çok iyi derecede bilen Fuat Sezgin bu sayede araştırmalarını daha geniş yelpazeden yapmıştır.

3. Türkiye’yi Terk Etmek Zorunda Kaldı

Türkiye'yi terk etmek zorunda kaldı

1960 darbesi zamanında üniversitelerden uzaklaştırılan 147 akademisyenden biriydi. Ama o araştırmalarından vazgeçmedi ve bu durumdan ötürü ülkesine karşı olumsuz duygular beslemedi. Ülkesi için çalışmalara devamm etti. 1961 yılında Türkiye’yi terk etmek zorunda kalıp, Almanya’da Frankfurt Üniversitesi’nde misafir doçent olarak akademisyenlik hayatına devam etti. 1966 yılında profesör oldu.

4. Almanya’da Enstitü ve Müze Kurdu

Almanya'da Enstitü ve Müze Kurdu

Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam bilimlerini yaymak ve daha geniş kitlelerce araştırmak için 1982 yılında J.W.Goethe Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü kurdu. Bu enstitü İslam için çığır açacak nitelikteydi. İslam bilimine her geçen gün katkıda bulunan Prof. Dr. Fuat Sezgin bununla da yetinmeyip bir yıl sonra 1983 yılında buranın müzesini kurdu.

5. İstanbul’da İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesini Kurdu

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

2008 yılında Türkiye’de de İslam Bilimini yaygınlaştırmak ve önemini anlatmak isteyen Fuat Sezgin, İstanbul Gülhane’de İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni kurdu. Bu müzede Müslüman bilim insanlarının icat ve keşifleri, denizcilik ve savaş teknolojisi, astronomi, matematik ve geometri, coğrafya gibi pek çok alanda eserler bulunmaktadır. Bu bakımından Türkiye’de bu alandaki ilk müze ve dünyada ise ikinci örnektir.

6. Fuat Sezgin Nasıl Çalışırdı?

Fuat Sezgin nasıl çalışırdı?

Hayatına bir başarıyı sığdırmak ancak çok çalışanların, emek verenlerin, gerçekten isteyenlerin yapabileceği bir iştir. Prof. Dr. Fuat Sezgin de o insanlardan biriydi. Bilimlerin insanlığın ortak malı olduğunu savunan Fuat Sezgin, günde ortalama 17 saat çalışırdı. Ömrünün ilerleyen yıllarında nesillere örnek olmaya devam eden bilim insanımız, 70 yaşından sonra bile 13-14 saat çalışmaya gayret etmiştir.

7. Fuat Sezgin’in Aldığı Ödüller

Fuat Sezgin Aldığı Ödüller

Ömrünü okuyup araştırmaya ve yazmaya adayan bilim insanımız Fuat Sezgin, çok sayıda ödül ve nişana sahiptir. bunlardan bazıları; 1978 yılında Kral Faysal Ödülü, 1980 yılında Frankfurt am Main Goethe Plaketi, 1982 yılında Almanya 1. Derece Federal Hizmet Madalyası, 2001 yılında Almanya Üstün Hizmet Madalyası, 2004 yılında İran İslami Bilimler Kitap Ödülü ve 2009 yılında Hessen Kültür Ödülü’dür.

8. Fuat Sezgin’in Eserleri

Fuat Sezgin Eserleri

18 ciltlik İslam Bilim Tarihi kitabını yazmıştır. Amerika’yı Kolomb’tan önce Müslümanların keşfettiği iddiasını ortaya koyan bir kitap yazdı. (Amerika Kıtası’nın Müslüman Denizciler Tarafından Kolomb Öncesi Keşfi ve Piri Reis) Ayrıca; İslam Uygarlığında Mimari, Buhari’nin Kaynakları, Katip Çelebi’nin Esas Kitab-ı Cihannüma’sı ve Coğrafya Tarihindeki Yeri vb. eserler Fuat hocamızın değerli eserlerinden bazılarıdır.

9. Fuat Sezgin’in Vefatı

Fuat Sezgin Vefatı

Ursula Sezgin ile evli olup, bir kızı olan Fuat Sezgin 30 Haziran 2018’de İstanbul’da vefat etti. Dünyanın önde gelen tarihçisi, belki de birçok bilim adamının üstadı, 94 yaşında hayata gözlerini kapadı. Hayatının son yıllarını sağlık sorunlarıyla geçiren Fuat Sezgin’nin ölümü İslam Bilim dünyasını ve sevenlerini derinden sarstı. Onun başarılarla dolu hayatından kalan sadece nesillere ışık tutacak eserleri oldu.

10. 2019 “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” ilan edildi

Prof. Dr. Fuat Sezgin her devire rast gelemeyecek kadar başarılı bir kişilikti. Bunun önemi vurgulamak ve yaşatmak isteyen kurul Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan etti. İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarda bulunmuş bu değerli bilim insanını saygıyla anıyoruz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç