Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir?

2 dk okuma süresi


10
51 Paylaşım, 10 puan

Hayatını İslam bilim tarihin araştırmaya adayan ve bu alanda dünyanın en önemli bilim insanlarından olan Prof. Dr. Fuat Sezgin ve hayatı hakkında sizler için liste hazırladık. 94 yıllık ömrünü bilim araştırmalarıyla geçiren, unutulmaya yüz tutmuş İslam’ın bilimsel tarihini aydınlatan ve bu konuda çok önemli hizmetlerde bulunan Türk Profesör Fuat Sezgin kimdir? Hadi hep beraber 10 başlıkta tanıyalım.

1. Fuat Sezgin’in Eğitimi

Fuat Sezgin Kimdir?

İslam Bilimler Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, 1924 yılında Bitlis’te dünyaya gelmiştir. Erzurum’da ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra, 1943’te İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde oryantalist Alman Hellmut Ritter’in öğrencisi oldu. Onun tavsiyesi üzerine İslam Bilimleri’ne yöneldi.

2. Fuat Sezgin Kaç Dil Biliyor?

Fuat Sezgin kaç dil biliyor?

Arapça, Süryanice, Latince, Almanca gibi 27 dili çok iyi derecede bilen bir bilimler tarihi araştırmacısıydı.

3. Türkiye’yi Terk Etmek Zorunda Kaldı

Türkiye'yi terk etmek zorunda kaldı

1960 darbesi zamanında üniversitelerden uzaklaştırılan 147 akademisyenden biriydi. Ama o araştırmalarından vazgeçmedi ve bu durumdan ötürü ülkesine karşı olumsuz duygular beslemedi. 1961 yılında Türkiye’yi terk etmek zorunda kalıp, Almanya’da Frankfurt Üniversitesi’nde misafir doçent olarak akademisyenlik hayatına devam etti. 1966 yılında profesör oldu.

4. Almanya’da Enstitü ve Müze Kurdu

Almanya'da Enstitü ve Müze Kurdu

1982 yılında J.W.Goethe Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü ve 1983’te buranın müzesini kurdu.

5. İstanbul’da İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesini Kurdu

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

2008 yılında İstanbul Gülhane’de İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni kurdu. Müzede Müslüman bilim insanlarının icat ve keşifleri, denizcilik ve savaş teknolojisi, astronomi, matematik ve geometri, coğrafya gibi pek çok alanda eserler bulunması bakımından Türkiye’de bu alandaki ilk müze, dünyada ise ikinci örnektir.

6. Fuat Sezgin Nasıl Çalışırdı?

Fuat Sezgin nasıl çalışırdı?

Bilimlerin insanlığın ortak malı olduğunu savunan Fuat Sezgin, günde ortalama 17 saat çalışan bilim insanımız, 70 yaşından sonra da 13-14 saat çalışmaya gayret etmiştir.

7. Fuat Sezgin’in Aldığı Ödüller

Fuat Sezgin Aldığı Ödüller

Ömrünü okuyup araştırmaya ve yazmaya adayan bilim insanımız Fuat Sezgin, çok sayıda ödül ve nişana sahiptir. bunlardan bazıları; 1978 yılında Kral Faysal Ödülü, 1980 yılında Frankfurt am Main Goethe Plaketi, 1982 yılında Almanya 1. Derece Federal Hizmet Madalyası, 2001 yılında Almanya Üstün Hizmet Madalyası, 2004 yılında İran İslami Bilimler Kitap Ödülü ve 2009 yılında Hessen Kültür Ödülü’dür.

8. Fuat Sezgin’in Eserleri

Fuat Sezgin Eserleri

18 ciltlik İslam Bilim Tarihi kitabını yazmıştır. Amerika’yı Kolomb’tan önce Müslümanların keşfettiği iddiasını ortaya koyan bir kitap yazdı. (Amerika Kıtası’nın Müslüman Denizciler Tarafından Kolomb Öncesi Keşfi ve Piri Reis) Ayrıca; İslam Uygarlığında Mimari, Buhari’nin Kaynakları, Katip Çelebi’nin Esas Kitab-ı Cihannüma’sı ve Coğrafya Tarihindeki Yeri vb. eserler Fuat hocamızın değerli eserlerinden bazılarıdır.

9. Fuat Sezgin’in Vefatı

Fuat Sezgin Vefatı

Ursula Sezgin ile evli olup, bir kızı olan Fuat Sezgin 30 Haziran 2018’de İstanbul’da vefat etti.

10. 2019 “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” ilan edildi

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan edildi. İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarda bulunmuş bu değerli bilim insanını saygıyla anıyoruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?