Türkiye’nin En Popüler Çocuk Dergileri

3 dk okuma süresi


14
21 Paylaşım, 14 puan

Günümüz çocuklarının bilinçsel ve sosyal gelişimleri için “çocuk dergileri” şüphesiz çocuğun eğitiminde ve sosyal hayatında büyük katkı sağlamaktadır. Peki popüler çocuk dergileri neler? Çocuğumuza hangi dergileri alalım?

Çocuklar, çocuk dergileri yoluyla toplumsal değerlerini, anadillerinin özelliklerini öğrenme, dergilerde gördükleri resimler ile merak duygularını ve araştırma yetilerini artırabilir. Ayrıca çocuk dergileri, çocuğun yaşadığı çevrenin değerlerle örtüşmesine, sosyalleşmesine katkı sağlayacaktır. Ancak her çocuk farklı özelliklere ve ilgi alanına sahiptir. Çocuğunuza hitap eden dergileri almanız ve doğru bir seçim yapmanız için hazırlamış olduğumuz en popüler çocuk dergileri listemizi inceleyebilirsiniz.

1. Bilim Çocuk Dergisi

Popüler Çocuk Dergileri

TÜBİTAK tarafından yayınlanan bilim çocuk dergisi, uzay, doğa ve hayvanlar hakkında çocuklar için birçok bilgi sunuyor. 7 yaş ve üzeri çocuk okurlar için uygun olan bu derginin eklerinde, oyunlar da yer alıyor. Ayrıca dergi hakkında yazmak isteyen tüm çocuklara ayrılan “okuyucularımızdan” köşesi, miniklerin girişken ve katılımcı olmalarına da olanak sağlıyor.

2. TRT Çocuk Dergisi

TRT Çocuk Dergisi

TRT Çocuk, minik okuyucuların Köstebekgiller, Muhteşem Mualla, Tarık’ın Mikrofonu gibi kendine özgü çizgi karakterlerin maceralarını, araştırma ve oyunlarla birlikte çocuklarında eşlik edebileceği bir dergidir. Televizyonda izlediğiniz karakterlerin perde arkasını da dergide bulabilirsiniz. Çocuğunuz bu dergi sayesinde, kendi dünyasında kelime dağarcığını geliştirip, sıra sende köşesi ile bulmaca ve testlerin eğlence dünyasına dalabilirler.

3. National Geographic Kids Türkiye

Popüler Çocuk Dergileri

Tüm dünyada satışı yapılan bu dergi, 7-12 yaş aralığındaki çocuklara hitap etmektedir. İçeriğinde hayvanlar alemi, yaban hayatı, coğrafya, tarih, bilim, teknoloji ve sinema gibi konular bulunmaktadır. Ödüllü fotoğrafçıların çalışmalarından renkli karelerle karşılaşabileceğiniz gibi, en iyi olma niteliğinde bir çocuk dergisinden dünya çapında haberler alabilirsiniz.

4. Atlas Çocuk Dergisi

Atlas Çocuk Dergisi

Atlas Çocuk, çocukların hem tatilde dünyayı tanımalarını hem de yeni bilgiler öğrenmelerini sağlayan eğlenceli bir çocuk dergisidir. Çevresine duyarlı, birlikte yaşadığı canlıları ve doğanın bütününü keşfetmek isteyen 8-12 yaş arası okul çağı çocukları için uygundur.

5. Meraklı Minik Dergisi

Popüler Çocuk Dergileri

Meraklı Minik dergisi, TÜBİTAK tarafından yayımlanan Bilim Çocuk dergisinin kardeşidir. O da TÜBİTAK tarafından hazırlanmakta olup, hitap ettiği çocuklar 4 – 6 yaş arasıdır. Her sayısında belirli bir konu üzerinde enine boyuna hikayeler işliyor. “Taşıtlar, evimiz, kızıl tilki, beyaz balina” gibi bir konu ele alınarak, okul öncesine uygun basit görsellerle çocuklara faydalı bilgiler sunuyor. Bu derginin en dikkat çeken yönü ise, okuyucularına etkinlik ve oyun kartları hediye etmesidir.

6. Mavi Kırlangıç Dergisi

Mavi Kırlangıç Dergisi

İlk sayısı 1969 yılında çıkan Mavi Kırlangıç dergisi, Yeşilay Derneği tarafından aylık olarak çıkarılmaktadır. Bu dergi, çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durması için Yeşilcan gibi karakterler ile bizlere faydalı bilgiler sunuyor. Yeşilcan karakteri, derginin erkek kahramanı olup, kitap okumayı, sağlıklı beslenmeyi ve sporu seven bir çizgi karakteridir. Ayrıca çocukların yeteneklerini geliştirmek amacıyla Çizelim Görelim köşesi gibi sayfalarla dergi daha eğlenceli hale getirilmiş.

7. Bilge Çocuk Dergisi

Popüler Çocuk Dergileri

Bilge Çocuk Dergisi, 7 – 12 yaş grubu çocuklar için aylık olarak yayımlanan bir çocuk dergisidir. Geleceğin mimarı çocuklar için gelenekle geleceği, dün ile bugünü buluşturan çocuklar yetiştirmek amacıyla yayın hayatına devam etmektedir. Eğlenceli ve eğitici içerikleri, ayrıca muhteşem hediyeleri okuyucularına ulaştırmaya devam etmektedir.

8. Diyanet Çocuk Dergisi

Diyanet Çocuk Dergisi

Bu dergi Diyanet Başkanlığı tarafından yayımlanmakta olup, 1979 yılından beri yayın hayatını devam etmektedir. Dini bilgileri doğru bir şekilde verme amacıyla çıkarılan Diyanet Çocuk dergisi, aynı zamanda masallar, hikayeler, şiirlerle de çocuk edebiyatına katkı sağlıyor. Kur’an kıssaları, peygamberlerin hayatı, Peygamber Efendimizin hayatı, tarihimizden kesitleri verirken bilgilerin doğruluğunun yanı sıra çocuk diline uygunluğuna da dikkat edilmektedir.

9. Araştırmacı Çocuk Dergisi

Araştırmacı Çocuk Dergisi

Araştırmacı Çocuk Dergisi, 8-12 yaş grubu çocuklara yönelik hazırlanmıştır. Çocuklar için öğretici ve eğlenceli dergilerden biridir. Çocuklar bu dergideki yazıları okurken hem okuma alışkanlığı kazanır, hem de hayata dair yepyeni bilgiler edinir. Aynı zamanda eğlenceli oyunlar da içeren bu dergiler çocuklara alınabilecek en iyi hediyelerden biridir.

10. Uçurtma Çocuk Dergisi

Popüler Çocuk Dergileri

2016 yılında çocuklar için “daha özgür ve neşeli bir dünya” oluşturmak amacıyla yayın hayatına başlamış bir dergidir. Dergide 6 – 10 yaş aralığındaki çocuklara uygun içerikler bulunmakta ve 2 aylık sürede çıkmaktadır. Ancak dergiyi internet üzerinden sınırlı sitelerden ve kendi websitesinden temin edebiliyorsunuz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
73
Beğen
Mutlu Mutlu
67
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
51
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
13
Üzgün
Olamaz Olamaz
7
Olamaz
Kızgın Kızgın
12
Kızgın
Komik Komik
13
Komik
İlginç İlginç
14
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!