Piri Reis: Büyüleyici Bir Kültür Tarih Projesi

2 dk okuma süresi


1
9 Paylaşım, 1 puan
Google Piri Reis Haritası
Google Piri Reis Haritası

Dünyaca ünlü Osmanlı denizcisi Piri Reis ve eserlerini anmak maksadıyla UNESCO, 2013 yılını Piri Reis’in Dünya haritasının 500. yılı ilan etti.  Bu 500. yıl kutlamaları kapsamında  da bazı etkinlikler düzenlendi ve projeler hazırlandı. Bunlardan birisi de “Piri Reis’in Rotasında” projesi olmuştur.

Piri Reis

Çeşitli üniversitelerden bir araya gelmiş bir grup öğrencinin oluşturduğu proje ekibinin amacı, Piri Reis’in geçtiği ülkeleri ve denizleri ondan beş yüz yıl sonra yeniden geçmek. Ayrıca, Kitab-ı Bahriye’de ayrıntıları ile anlatılan mekanlarda bir bir mola vererek kıtada ki ilgili kısımları bizzat yerinde okumak; bu yönüyle dünya denizlerinin aradaki 5 asırda geçirdiği dönüşümü kayda almak. Şimdi gelin Proje ekinine kulak verelim…

Piri Reis’in Rotasında:

Proje kapsamında; Piri Reis’in yurt dışında tanıtılması amacıyla, Unesco’nun 2013 yılını Piri Reis’in Dünya haritasının 500. yılı ilan etmesiyle dünya gündemine taşınan bu büyük denizcinin ve haritasının tekrar hatırlanmasını sağlamak ve böylece ülkemiz tarihçiliğine ve kültürüne katkıda bulunmak projenin temel amacıdır.

Piri Reis Anılıyor

Bunun yanında daha somut olarak 2020 Olimpiyatlarını düzenlemeye en güçlü adaylardan biri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki bu önemli şahsiyetle birlikte dünya gündemine taşınacaktır. Bu tür projelerle birlikte 2020 Olimpiyatları adaylık sürecini olumlu etkileyeceğine inanmaktayız. Piri Reis, dönemin Osmanlısının devamında günümüz Türkiye Cumhuriyetinin ilim, fen alanında yetiştirdiği önemli şahsiyetlerin ve bu kimseleri yetiştiren ortamın ‘‘Olimpiyat ruhu” ile paralel dinamiklerle beslendiği şüphesizdir.

İşte tümü üniversite öğrencisi gençlerden oluşan bizler, bu tanıtımı genişletmeye ve proje sürecinde ve sonrasında yapılacak yayınlar, sosyal ağlar ve medya yoluyla canlı tutmaya adayız. Birkaç koldan yürüyecek proje hem Türkiye Cumhuriyeti ve Dünyadan konuya dair uzman ya da ilgili olan pek çok kişiyi buluşturacaktır. Genç ekibin dinamizmi ile Piri Reis ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi tartışmalarına yeni bir boyut, tarihimizi de en sağlıklı yoldan öğreneceğiz.

İznik Çini Panosu

Projeyle Hedefler:

Projemizin hedefinde 29 günde 9 ülke var. Önceden iletişimde olunan ülkelerdeki etkinliklere katılacak ve alanında uzman akademisyenlerle röportajlar yapılacak.

Proje bitiminde hazırlanacak kısa belgesel ile Piri Reis’in geçtiği ülkeleri ve denizleri ondan beş yüz yıl sonra yeniden geçerek, Kitab-ı Bahriye’yi, ayrıntılarıyla anlattığı yerlerde okuyacak bir anlamda dünya denizlerinin 500 yıldaki dönüşümünü izlemeye imkân sağlanacak.

Türkiye’de gerçekleştirilecek kısa bir canlandırma belgeselle Piri Reis’i ve dönemi anlatırken alanında uzman saygıdeğer hocalarımız Sayın Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Ertuğrul Önalp, araştırmacı yazarlar emekli Harita Mühendisi Tümgeneral Sayın Cevat Ülkekul, Metin Soylu ve daha bir çok danışman hoca ile röportajlar gerçekleştirilecek.

Özet olarak gidilecek yerlerde Piri Reis’i hem sorma, hem de anlatmak planlanılıyor.

Tarih ve Medeniyet Dergisi ~ Müteverrih
12 Temmuz 2013


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?