Pijamalı At: Zebra

1 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan
Zebra
Zebra

Zebralar genellikle belgesellerde Afrika hayvanları olarak sık sık karşımıza çıkan yabani hayvanlardan biridir. En çok dikkatimizi çeken özelliği vücutlarının tamamını kaplayan siyah beyaz renkli çizgilerinin bulunmasıdır. Zebra, hayvanlar içinde atgiller ailesine mensup olan bu tek toynaklı canlılar aynı zamanda atların yakın akrabasıdır.

Siyah beyaz çizgileri sayesinde düşmanları sürüyü bir bütün olarak görüp kaçıyorlar. En etkileyici özelliği ise insanların parmak izleri gibi onlarında çizgilerinin birbirinden farklı olmasıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde bir tay 15 dakika sonra yürüyebilir. Tam bir saat içerisinde aynı tay koşmaya başlar. Böyle hızlı bir gelişime rağmen ölüm oranları çok yüksektir.

Evcilleştirilmesi çok zor olan bu zebraların ortalama boy uzunlukları 1-2 metre arasındadır. Ortalama ağırlıkları ise 250-400 kilogram arasındadır ve büyük gruplar halinde otlaklarda yaşarlar. Uykuda bile savaşmaya hazır olan bu zebralar dizlerinin kilitlenmesi ile ayakta uyuyabilir.

Oldukça hızlı koşabilen zebra, nedeni bilinmez fakat Afrika’nın bir diğer otçul hayvanı olan antiloplarla birlikte sürü oluşturabilmektedirler. Aynı zamanda atgiller ailesinin bir parçası olduğundan aynı atlar gibi yeleleri bulunmaktadır. Koşma hızları yine atlarla aynı düzeyde olan zebralar, atlara nazaran daha güçlü bir yapıya sahipler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?