Perovskite Güneş Pilleri


Perovskite Güneş Pili
Perovskite Güneş Pili

Perovskite, kalsiyum titanyumdan (CaTiO3) oluşan bir kalsiyum titanyum oksit mineralidir. Bu yapıya birçok farklı katyon katılabilir ve böylece çeşitli mühendislik materyalleri geliştirilebilir. Perovskite güneş pili, 1839’da Rusya’nın Ural Dağları’nda Gustav Rose tarafından keşfedilmiştir. Rus mineralojisti Lev Perovski’nin (1792-1856) adını almıştır.

Perovskite’nin magmatik kayaçlardaki stabilitesi kama taşı ve reaksiyon ilişkisi ile sınırlıdır. Tek istisnası volkanik kayaçlarda, Kamerun’dan bir etinditte bulunan perovskit ve kamataşı bulunmamasıdır.(1)

Perovskite, 2009’da güneş ışığını absorbe edebileceği ve elektriği üreteceği keşfedildi. Perovskite yapısı üzerinde araştırmalar, renkli görüntüler ve katalitik konvertörler için güneş pillerinde kullanılabileceğini gösterdi.(2) Araştırma sonunda, perovskite’nin veri iletmek için terahertz bandı boyunca kullanılması başarı gösterdi.

Yakın gelecekte bu teknolojinin ticari olarak kullanılması mümkün olacak ve daha ucuz bir alternatif olarak halojen lambalarla yapılan bu transferlerin yaygınlaşacağı ön görülüyor.(3)

DİPNOT:
1- Veksler I. V.; Teptelev, M. P. (1990). “Conditions for crystallization and concentration of perovskite-type minerals in alkaline magmas”. Lithos. 26: 177–189.
2- News, John Fialka,E&E. “An Old Rock Could Lead to Next Generation Solar Cells”. Scientific American. Retrieved 2017-04-24.
3- News, Trevor Nace. “Scientists Discover ‘Miracle’ Mineral That Could Make Internet 1,000-times Faster”. Forbes. Retrieved 2017-11-28.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim