Perovskite Güneş Pilleri

1 dk okuma süresi


4
8 Paylaşım, 4 puan
Perovskite Güneş Pilleri
Perovskite Güneş Pilleri

Perovskite, kalsiyum titanyumdan (CaTiO3) oluşan bir kalsiyum titanyum oksit mineralidir. Bu yapıya birçok farklı katyon katılabilir ve böylece çeşitli mühendislik materyalleri geliştirilebilir. Perovskite güneş pilleri, 1839’da Rusya’nın Ural Dağları’nda Gustav Rose tarafından keşfedilmiştir. Rus mineralojisti Lev Perovski’nin (1792-1856) adını almıştır.

Perovskite’nin magmatik kayaçlardaki stabilitesi kama taşı ve reaksiyon ilişkisi ile sınırlıdır. Tek istisnası volkanik kayaçlarda, Kamerun’dan bir etinditte bulunan perovskit ve kamataşı bulunmamasıdır.(1)

Perovskite, 2009’da güneş ışığını absorbe edebileceği ve elektriği üreteceği keşfedildi. Perovskite yapısı üzerinde araştırmalar, renkli görüntüler ve katalitik konvertörler için güneş pillerinde kullanılabileceğini gösterdi.(2) Araştırma sonunda, perovskite’nin veri iletmek için terahertz bandı boyunca kullanılması başarı gösterdi.

Yakın gelecekte bu teknolojinin ticari olarak kullanılması mümkün olacak ve daha ucuz bir alternatif olarak halojen lambalarla yapılan bu transferlerin yaygınlaşacağı ön görülüyor.(3)

DİPNOT:
1- Veksler I. V.; Teptelev, M. P. (1990). “Conditions for crystallization and concentration of perovskite-type minerals in alkaline magmas”. Lithos. 26: 177–189.
2- News, John Fialka,E&E. “An Old Rock Could Lead to Next Generation Solar Cells”. Scientific American. Retrieved 2017-04-24.
3- News, Trevor Nace. “Scientists Discover ‘Miracle’ Mineral That Could Make Internet 1,000-times Faster”. Forbes. Retrieved 2017-11-28.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)