Pelikan Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler

2 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

İlginç ayakları, muhteşem avlama şekilleri ile pelikanlar, uzun gagaları sayesinde balıkları kolayca avlayabiliyor. Boğaz keselerini büyüterek bir hayli balık avlayabiliyorlar. İşte pelikan kuşu hakkında pek bilinmeyen ilginç bilgiler

1. Pelikanlar 30 Milyon Yaşında!

Pelikan Hakkında İlginç Bilgiler

En eski pelikan fosili, Fransa’nın Oligosen yataklarında 30 milyon yıllık bir kafatası bulunmuş. Almanya, Hindistan, Kenya, Peru, Avustralya ve Kuzey Carolina gibi ülkelerde daha genç materyaller de ortaya çıkartıldı. Günümüzde 8 canlı türü bulunmakta ve Antarktika hariç her kıta da yaşayabilirler. Kahverengi pelikanlar nesli ise tükenmekte olan türlerin arasında.

2. Müthiş Avlama Yeteneğine Sahip!

Pelikan Hakkında İlginç Bilgiler

Pelikan’ın fibröz cilt kılıfı gibi sarkan büyük gagası, gular kesesi olarak adlandırılır. Bugün insanların öğle yemeği için yiyecek saklama kabı fikri, pelikanlardan geldiğine düşünülüyor. Oldukça esnek keseleri genişleyebilir veya daralabilir. Alt çene kemikleri ile balık ağı gibi avlama yapabilirler.

3. Sadece Balık Yemezler!

Pelikan Hakkında İlginç Bilgiler

2006’da Londra Aziz James Park’taki insanlar, büyük beyaz bir pelikan tarafından bir güvercin yutulduğunu gördüklerinde şok oldular. Ancak bu tür avlanmasının olağan dışı olmadığı anlaşıldı. Pelikanlar balık yeme konusunda uzmanlaşsa bile, kabuklular, amfibiler, kaplumbağalar ve diğer kuşları avlayabilir. Şaşırmaya gerek yok, gerçekten acıktıklarında boğazlarına sığabilecek ise yiyebilir.

4. Avını Çok Net Görür!

Avını Çok Net Görür!

Kahverengi pelikanlar, 60 adım yukarıda uçarken bile okyanus yüzeyinin altında yüzen bir balığı tespit edebilecek şekilde keskin gözlü bir avcıdır. Daha büyük türü olan Perulu Pelikanlar da büyük vizyon vardır. Hedefini yukarıdan tespit ettiğinde, deniz seviyesinde daha yüksekten avına atılır. Avla çarpıştığında, önce gagası ile kurbanını sersemletir ve ardından gular kesesi içine alır.

5. Gruplar Halinde Avlarlar!

Pelikan Grubu

Pelikanlar çoğu zaman, avlarını sıkı bir kümeye sokmak üzere suyun üstesinde uçarken U şeklinde toplanırlar. Suyun yüzeyinde işlem yaparken onu bombalamak için değil, başarı şanslarını arttırmak için balıkları belirli bir alana sürüklerler. Böylelikle adeta parti yapar gibi, daha kolay avlanırlar.

6. Çiftleşme Taktikleri Uygularlar!

Pelikan Hakkında İlginç Bilgiler

Erkek pelikanlar, çiftleşme mevsiminde dişileri etkilemek için farklı taktikler kullanırlar. Kahverengi pelikan türleri mevsimsel olarak çiftleşebilirken, diğer pelikanlar tüm yıl boyunca çiftleşebilir. Dişiler 1-2 yumurta bırakırlar. Erkek ve dişi pelikanlar, yuva yapımında ve yumurtaların kuluçkasında bekletmek için eşit paylaşırlar. Kuluçka süresi 28 ile 36 gün sürer. Genellikle suya yakın ağaçlarda yuvalarını inşa ederler. Tüyler, yapraklar ve çubuklarla yuvalarını yaparlar.

7. Ağır Bir Kuş Türüdür!

Pelikan Hakkında İlginç Bilgiler

Pelikanlar en büyük kuşlardan biridir ve ağır kuşlardır. 4 – 6 inç uzunluğuna ve 10 – 30 kilo ağırlığına ulaşabilirler. Ancak vücudundaki hava keseleri sayesinde yüzmeleri problem değildir. Perdeli ayakları yüzme ve dalış için uygundur. Pelikan hakkında ilginç bilgiler arasında; sıcak rüzgar akımları sayesinde 10 bin adım yüksekliğe kadar uçabildiği bilgisini sayabiliriz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak