Panik Atak Durumunda Yapılabilecek Hayat Kurtaran İpuçları

4 dk okuma süresi


2
15 Paylaşım, 2 puan

Günlük yaşamınızda, herhangi bir tehlike yokken bile, bir anda panik atakla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yaşanan olaylarlar da bu durumu tetikleyebilir. Panik atak halinde, kalp çarpıntısı, nefes alamama durumu, fenalaşma veya titreme gibi belirtileri yaşamanız oldukça doğal. Ancak bu belirtileri minimum düzeye indirecek birçok yöntem mevcut. Biz de bu yöntemleri araştırdık ve panik atak durumunda yapılabilecek hayat kurtaran ipuçları listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Hareket Etmek

Panik Atak Durumunda Yapılabilecek Hayat Kurtaran İpuçları

Gün içinde hepimiz hareket ettiğimizi savunsak da aslında tam olarak gerektiği kadar hareket etmiyoruz. Hem gün içerisinde hem de panik atak durumunda hareket etmek vücuda oldukça faydalıdır. Yürümek içinde bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmanıza hem de nefesinizi düzenlemenize yardımcı olur. Düzenli spor yapmak ve hareket etmek, stres ve kaygıya iyi gelir. Bireylerin kendisini sevmesi ve kendisiyle barışık olması için hareket etmek oldukça önemlidir. Panik atakla baş etmede fiziksel aktivite önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Ayrıca, egzersiz halinde salgılanan endorfin hormonu, ruh halinize ve rahatlamanıza iyi gelir.

2. Nefes Egzersizleri Yapmak

Panik atak durumunda, bunaltı ve paniğin ilk belirtilerini hissettiğinizde hızlı solunumu kontrol altına almanız gerekmektedir. Nefes darlığı ve sebepsiz çarpıntı durumlarının yarattığı endişe haftalar hatta aylarca sürebilmektedir. Hızlı solunumun ilk belirtilerini fark eder etmez burnunuzdan nefes alarak nefesinizi tutun ve 10’a kadar sayarak beklemelisiniz. Sonrasında nefesinizi yavaş bir şekilde verip kendinize ‘rahatla ya da gevşe’ gibi komutlar verebilirsiniz. 1 dakika geçtikten sonra tekrar başa sararak 10 saniye nefes tutma uygulamasını tamamlayın. Bu yöntemle panik atak durumunu nefes egzersizleriyle kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

3. Enseye Buz Koymak

Panik Atak Durumunda Yapılabilecek Hayat Kurtaran İpuçları

Panik ataktan kurtulmanın diğer bir yolu ise enseye buz koyma yöntemidir. Çin tıbbında Feng Fu noktasına konulan buz vücudunuzun canlanmasına ve enerjinizin yükselmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında sindirim sisteminizi düzenleyerek normal nefes almanıza yardımcı olur. Genel olarak buz rahatlamanızı ve uykuya dalmanızı kolaylıkla sağlar. Panik atak durumunda oluşan baş ağrınızı azaltarak halsizlik gibi ruh hallerinden uzaklaştırır. Panik atak esnasında enseye koyulan buz solunum sisteminizi düzenler. Daha rahat nefes almanıza ve ruhen içinde bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmanıza yardımcı olur.

4. Atağın Tetikleyicilerini Bulmak

Genel olarak değerlendirdiğimizde panik atağın birçok tetikleyicisi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir; kapalı otopark, asansör, araba kullanmak, alışveriş merkezleri, yüzmek, çocukluk zamanlarında yaşanan olumsuzluklar. Çalışılan ortamın stresi bile kişide panik atak durumuna neden olabilir. Bu durumda yapacağınız ilk şey derin bir nefes alıp panik atak tetikleyicinizle yüzleşmek. Kapalı alan fobisi panik atağın ana nedenidir. Şunu unutmayın ki hiçbir panik atak durumu kişiye fiziksel olarak bir zarar vermez. Atağın tetikleyicilerini bulmak yerine onlardan uzaklaşmak kişide oluşan panik atağın düzeyini arttırabilmektedir.

5. Duyarsızlaştırma Tekniğini Kullanmak

Panik Atak Durumunda Yapılabilecek Hayat Kurtaran İpuçları

Genel olarak incelediğimizde uzmanlar tarafından da onaylanmış olan bir yöntemdir. Atak geldiği anda kişiye ‘yanlış alarm’ diyerek kendini motive etmesi önerilir. Kişi panik atak esnasında kendisine yanlış alarm dediğinde o an hissettiği duyguları, zihninden geçen düşünceleri sesli bir şekilde söylemesi oldukça önemlidir. Bu yöntem panik atağa neden olan duygu ve düşüncelerin duyarsızlaşmasını ve atağın dinmesini sağlar. Panik atak yaşayan kişiler o an öleceklerini, kalp krizi geçirdiklerini veya nefessiz kalacaklarını düşünmektedir. Eğer yalnız başınaysanız sesli olarak, toplum içerisindeyseniz de sıkılana kadar içinizden duygu, düşünce ve davranışlarınızı dile dökün.

6. Pareidolia Metodunu Kullanmak

Çocukken bir kere de olsa bulutları belirli nesnelere benzeterek onlarla oyunlar oynadığınız olmuştur. Pareidolia kelime anlamı olarak; desenlere ve şekillere bakarak onları farklı bir şeye benzetme yöntemine denir. Panik atak esnasında göz ilizyonu metodu sayesinde odak noktanızı farklı alanlara çekmiş olacaksınız. Bu yöntemi kullanarak hem duygu ve düşüncelerinizi hem de zihnin atak oluşturmak için kullanmış olduğu enerjiyi başka bir tarafa yönlendirmiş olacaksınız. Asıl güzel olan ise bu yöntemi her an her yerde kullanabilmeniz. Evinizdeki halının üzerinde yer alan desenleri, avuç içi çizgilerinizi veya evinizdeki duvar boya izini bir şeye benzetmeyle başlayabilirsiniz.

7. Yavaş Nefes Alıp Vermek

Panik Atak Durumunda Yapılabilecek Hayat Kurtaran İpuçları

Panik atak durumunda, yaşanan olay yüzünden kontrolsüz soluk alıp vermeniz panik, korku ve diğer duygularınızı daha da şiddetlendirecektir. Bu anormal ve hızlı soluk alma hali, durumunuzu daha da kötüleştirip ciddi panik atak durumuna yol açabilmektedir. Sizler de böyle durumlarda, yavaş nefes alıp vererek kontrolü sağlayabilirsiniz. Yavaş nefes için öncelikle karnınızdan derin ve düzenli bir şekilde nefes alarak solunumunuzu düzenleyebilirsiniz. Ayrıca nefesiniz üzerinde uyguladığınız bu egzersiz kontrolün sizde olduğunu hissettirecektir. O anda ne kadar kötü hissederseniz hissedin, durumla başa çıkabildiğinizi görmenize yardımcı olacaktır.

8. İçinde Bulunduğunuz Zamana Odaklanmak

Panik atak sırasında vücudunuzda meydana gelen değişiklere odaklanmak kaygınızı daha da artıracaktır. Bu nedenle içerisinde bulunduğunuz ortamın güzelliklerine odaklanmayı ve çevrenizdekilerle iletişim kurmayı denemelisiniz. Çevrenizde iletişim kuracak birileri yoksa da gözlerinizi birkaç dakikalığına da olsa kapatıp mutlu olduğunuz zamanları veya sevdiğiniz insanları düşünebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz ana odaklandığınızda negatif enerjiden kurtulmuş olacaksınız. Panik atak sırasında 5 duyu organınızın da etkisi oldukça büyüktür. Çalıştığınız ortama rahatlatıcı etkisi olan lavanta kokusunu sıkmanız bile içinde bulunduğunuz durumundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

9. Kasları Hareket Ettirmek

Panik atak durumunda yapılabilecek hayat kurtaran ipuçları listesinde yer alan bir diğer yöntem ise kasları hareket ettirmektir. Kişi bu sayede vücudundaki kaslarını kontrol altına alır. Belirli sürelerde kasları sıkıp bırakmak titreme fenalaşma gibi belirtileri ortadan kaldırır. Vücut kaslarınızı sırasıyla sıkı bir şekilde kasıp gevşetmek panik atakla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Genel olarak vücuttaki uyuşmaları, titremeleri kontrol altına almış olursunuz. Günlük olarak kaslarınızı sıktığınızda kaslarınızın güçlendiğini ve hareketsizken oluşan fazla enerjinin vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Günün birçoğunu bilgisayar başında geçiriyorsanız ve panik atakla mücadele halindeyseniz bu yöntem etkili olacaktır.

10. Düşünceleri Kontrol Altına Almak

İçerisinde bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak isteyebilir, sosyal yaşantınız, kişisel ilişkilerinizde yaşadığınız olumsuzluklar veya geçmişin izlerini taşımak sizi yorabilir. Tüm bu olumsuzluklar panik atağın ana kaynağıdır. Düşüncelerinizi bu olumsuzluklara yoğunlaştırdığınızda strese bağlı olarak panik atak durumu meydana gelir. Bu noktada olayların önüne geçmeyi ve olumsuzlukları düşünmemeyi denemelisiniz. Hayatınızdaki olumlu olan ve size enerji veren her şeyi düşünmekte özgürsünüz ve inanın bu size çok iyi gelecektir. Düşüncelerinizi kontrol altına almayı başardığınızda daha mutlu ve huzurlu bir yaşamla karşıya karşı karşıya olduğunuzu göreceksiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!