Padişaha Sırtını Keseleten Adam

2 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan
Padişaha Sırtını Keseleten Adam: Habib Baba
Padişaha Sırtını Keseleten Adam: Habib Baba

Habib Baba, 4. Murad döneminde yaşamış, kimsenin bilmediği fakir Allah dostlarından birisidir. Kervanla bir yolculuk dönüşü, ruhu gibi bedenini de keseleyip temizlemek ister ve en yakın hamamın birine gider.

  • Hamamcı: “Olmaz! Bugün, Sultan Murad’ın vezirleri hamamı kapattılar, dışarıdan kimseyi alamam!”
  • Habib Baba: “Ne olursun, camiye bu halimle giremem, seferden geldim, temiz olarak ibadet edeyim!” diye yalvarır.
  • İnsaflı olan hamamcı dayanamaz, şöyle der: “Peki, şu son odada hızlıca yıkan ve hemen çık, para da istemem, sakın vezirlerin senden haberleri olmasın!”

Habib Baba’nın ardından heybetli, yakışıklı, genç, fakat fakir görünümlü bir müşteri daha gelir. Gelen 4. Muradtır, vezirlerinin topluca hamam alemi yapacaklarının haberini almış. “Bakalım vezirlerim nasıl eğlenir, neler yaparlar?” diye teftişe tebdil-i kıyafetle gelmiştir.

  • Hamamcı 4. Murad’a: “Olmaz, Sultanın vezirleri hamamı tuttular, veremem…” der.
    Fakat ısrarlarına dayanamaz: “Al peştemali, şu son odada yaşlı bir adam var, git onun yanında sen de yıkan, aman ha, vezirler sizden haberdar olmasın!”
  • 4. Murad içeri süzülür. Sohbete başlarlar. Habib Baba:
    “Evladım, sırtın fazlaca kirlenmiş gibime geliyor, müsaade edersen keseleyivereyim!” der.

Şaşıran Sultan Murad, bu tekliften de hoşlanır. Çünkü, ömründe birisi onu padişah bilmeden ve bir beklentiye girmeden yardım teklifinde bulunmamıştır. Teklifi kabul eder. Sonunda kuru bir teşekkürle karşılık vermek istemez. “Baba, gel ben de senin sırtını keseleyeyim de ödeşmiş olalım!” der ve keselemeye başlar.

Bu sıralarda def, dümbelek, eğlence gırla gidiyor; hamam çın çın çınlıyor! Sultan Murad keselemeye devam eder; bir taraftan da halkın düşüncesini öğrenmek için söylenir:
“Baba, görüyor musun şu dünyanın halini? Şimdi Sultan Murad’a vezir olmak varmış! Adamlar def, dümbelek hamamı inletiyorlar. Biz burada kaçaklar gibi birbirimizi keseliyoruz” der demez, Habib Baba:

“Be evladım, Sultan Murad dediğin kimdir! Sen, asıl Alemlerin Sultanı’na kendini sevdirmeye bak ki, O’nun sevgisini kazanınca sırtını Sultan Murad’a bile keselettirir!

İnanıyorsanız, üstünsünüz!

ALLAH’a yakın olan insana ne mutlu ki bütün işleri yolunda gider. ALLAH’a uzak olan insana ne yazık ki küçücük bir engelde isyana sürüklenip gider. Sultan Murad’a sırtını keseleten kimdir? Kaderlerin üzerinde bir kader vardır derler. Ama her dua nasibine, her nasip vaktine esirdir de derler. Bırakın isyankarlığı, herşeyi Yaradan Mülk sahibine şükürden başka rolümüz ne olabilir ki? Bizden beklenen zikir, fikir, şükür neden ağır gelmektedir? Yeter ki ihsan (ALLAH rızası) için yaşayalım, bakın o zaman her sıkıntınız yoluna girecektir.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir