Oscar Yoluna Girmiş En İyi 10 Türk Filmi

5 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Sinema dünyasının en saygın ödülleri Akademi Ödülleridir. Oscar Ödülleri olarak da bilinen ödüller, her yönetmenin, oyuncunun veya sinema sektöründeki herhangi bir çalışanın rüyasıdır denilebilir. 1929 yılında düzenlenmeye başlanan tören, 1947 yılına kadar yabancı dildeki filmleri değerlendirmiyordu. Bu tarihten sonra “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisi de ödüllere ekleniyor. Bu kategorinin eklenmesi de elbette ülke sinemalarını yarışa sokuyor. Türk filmleri de Oscar’da boy göstersin isteniyor. Türkiye de Oscar’a aday adayı filmler göndermiştir. Bizler de dergiCE olarak sizler için Oscar yoluna girmiş en iyi 10 Türk filmi seçtik! Hazırsanız, buyurun içeriğimize…

1. Susuz Yaz (1963)

Oscar Yoluna Girmiş En İyi 10 Türk Filmi

Necati Cumalı’nın kitabından uyarlanan bu film, Metin Erksan tarafından yönetilmiştir. Türkiye’nin Oscar macerasını başlatan film olmuştur. Film, hikâyenin geçtiği Urla, İzmir’de çekilmiştir. Ege’de geçen hikâye, Cumalı’nın avukatlık yaptığı yıllardaki gözlemlerine dayanmaktadır. İki zıt kardeşin çatışmasını dile getirildiği filmde, susuzluk ve kadınlık temaları işlenmiştir. Siyasi taşlamalara da yer verilmiştir. Başrollerini Hülya Koçyiğit ve Erol Taş üstlenmiştir. Bu film aynı zamanda Hülya Koçyiğit’in ilk filmidir. Filmin bir diğer önemi ise Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmış olması. Bu ödülle Susuz Yaz, uluslararası bir ödül kazanan ilk Türk filmi olmuştur.

2. Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

Uçurtmayı Vurmasınlar

1989 yılında yayınlanan Uçurtmayı Vurmasınlar filmi, Oscar yoluna girmiş en iyi 10 Türk yapımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tunç Başaran’ın yönetmenliğini yaptığı filmin çekimlerin tamamı ise Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde geçmiştir. Filmin öyküsü beş yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatılmıştır. Beş yaşındaki çocuğun adı ise Barış. Barış, annesinin hüküm giymesi sebebiyle hapishanede dünyaya gelmiştir. Bütün hayatı da hapishanede geçmiştir. Filmde Barış’ın gözünden kadın hapishanesi anlatılmıştır. Özgürlük fikri, Barış’ın algılayamadığı dünya çerçevesinde işlenmiştir. Nur Sürer’in oyunculuğu bu filmde adeta hayranlık uyandırmıştır.

3. Piano Piano Bacaksız (1990)

Oscar Yoluna Girmiş En İyi 10 Türk Filmi

Tunç Başaran’ın listede yer alan bir diğer filmi de Piano Piano Bacaksız. “Piano Piano”, İtalyanca “yavaş yavaş” demektir. Film, izleyenleri İkinci Dünya Savaşı döneminde İstanbul’a götürmektedir. Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkan ülke, bir de bu yeni tehditle karşı karşıyadır. Filmin başrollerinde yer alan isimler ise Rutkay Aziz, Meral Çetinkaya ve Emin Sivas’tır. Film, yine Tunç Başaran’ın bir önceki filmi “Uçurtmayı Vurmasınlar” da olduğu gibi, bir çocuğun gözünden anlatılmıştır. Bu sefer çocuğun gözünden savaşın etkileri, oldukça sade bir şekilde işlenmiştir. Film, 1991 yılında İstanbul Film Festivalinde yarışmış ve “En İyi Yönetmen” dalında ödülü kazanmıştır.

4. Mavi Sürgün (1993)

Mavi Sürgün

1993 yapımı Mavi Sürgün filmin yönetmenliğini Erdem Kıral üstlenmiştir. Filmin senaryosu ise Halikarnas Balıkçısı’nın aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanmıştır. Bilindiği üzere Halikarnas Balıkçısı, ya da bir diğer adıyla Cevat Şakir, Bodrum’a sürgüne yollanmıştır. Hikâye, bu sürgünü ilk yıllarında geçmektedir. Sürgünde olan Cevat’ı filmde Can Togay canlandırmıştır. Osmanlı’nın son yıllarında aristokrat olarak yetişmiş Cevat Şakir’in aile ortamındaki çekişmesine değinen film, geri dönüşlerle bu çekişmeleri anlatıyor. Film aynı zamanda 1994 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde uluslararası yarışmada Altın Lale ödülünü kazanmıştır.

5. Manisa Tarzanı (1994)

Oscar Yoluna Girmiş En İyi 10 Türk Filmi

En iyi 10 Türk filmi arasından Oscar yoluna girmiş filmlerden birisi de Manisa Tarzanı. Orhan Oğuz’un yönetmenliğini üstlendiği film, ilk çevreci Türk filmi olarak anılmaktadır. Film, gerçek bir hikâyeyi anlatmaktadır. Kurtuluş Savaşı sonuna denk gelen dönemde Manisa’ya gelen bir adam gelir. Resmi kayıtlara göre bu adamın adı Ahmeddin Carlak’tır ama o kendine Ahmet Bedevi demektedir. Ahmet’in tek amacı ise Manisa’da savaşla birlikte yok olan doğayı tekrar canlandırmaktır. Tarzan lakabını ise 1934’te sinemalarda Tarzan filminin yayınlanması üzerine almıştır. Filmi izleyen Manisa halkı, giyinişiyle ve yaşamıyla Ahmet Bedevi’yi, Tarzan ile özdeşleştirmiştir.

6. Eşkıya (1996)

Yavuz Turgul tarafından yönetilen ve Arzu Film imzası taşıyan film, 1996 yılında yayınlanmıştır. Sinemalarda 2.5 milyon daha fazla kişi tarafından izlenen film, Türk sinema tarihindeki ilk gişe patlamasını gerçekleştirmiştir. 2001 yılına kadar da en çok hasılat eden Türk filmi olmuştur. Filmin kadrosunda yer alan Şener Şen’in oyunculuğu, Türk sineması tarihinde derin bir iz bırakmıştır. Şen “filmin Türk insanının öz kişiliğini aktarmaya çalıştığını ve bunun evrenselliğe ulaştığını umduğunu” söylemiştir. Şen’e eşlik eden isimler Uğur Yücel, Sermin Hümeriç ve Kamuran Usluer olmuştur. Film, Türk sinemasının en bilinen ve en sevilen filmlerindendir.

7. Sakım Hanımın Taneleri (1999)

Oscar Yoluna Girmiş En İyi 10 Türk Filmi

Salkım Hanım’ın Taneleri, pek çok ödül kazanmıştır. Bunların başında da Altın Portakal gelmektedir. Tomris Giritlioğlu’nun yönetmenlik koltuğuna oturduğu film, bir dönem işlediği konular sebebiyle eleştirilmiştir. Filmin kadrosunda Hülya Avşar, Uğur Polat, Derya Alabora, Kamuran Usluer, Güven Kıraç ve Zafer Algöz gibi başarılı oyuncular yer almıştır. Film, köyünü terk edip İstanbul’a yerleşen Durmuş ile Nimet’in hikâyesini anlatır. Şehirdeki tanıdıkları Bekir sayesinde bir handa iş bulan Durmuş, her zaman daha fazlasını isteyen bir adamdır. Bu açgözlülüğü sebebiyle, handa yaşayanların felaketi olacaktır.

8. Kaç Para Kaç (2000)

Kaç Para Kaç

Reha Erdem sinemasının en sürükleyici filmleri arasında yer alan Kaç Para Kaç, monoton bir hayatın değişimine odaklanıyor. Babadan kalma bir giyim dükkânı olan Selim, ailesine pek de sıkıntı yaşatmadan geçimini sürdürmektedir. Bir gün taksiye biner. Bindiği takside içi dolar dolu bir çanta bulur. Buradan itibaren Selim’in para ile olan imtihanı başlar. Bu para onun hayatını değiştirdiği kadar, onu da değiştirecektir. Taner Birsel’in başrolde yer aldığı filmde Bennu Yıldırımlar, Zuhal Gencer ve Bülent Emin Yarar da yer almaktadır. Bennu Yıldırımlar bu filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Sadri Alışık Ödülü’nü kazanmıştır.

9. Büyük Adam Küçük Aşk (2000)

Büyük Adam Küçük Aşk

Büyük Adam Küçük Aşk, aksi bir adam ile küçük bir Kürt kızı arasındaki ilişkiyi konu edinir. Filmin yönetmenlik koltuğunda oturan Handan İpekçi, aynı zamanda filmin senaryosunu da kaleme almıştır. Hejar, İstanbul’da bir eve bırakılır. Bu evde yaşayan örgüt militanları polis baskınında öldürülür ve Hejar polislere gözükmeden karşı daireye kaçar. Bu dairede emekli bir hâkim olan Rıfat Bey yaşamaktadır. Rıfat Bey, cumhuriyetin kuruluş ideallerine sıkı sıkıya bağlıdır. Evine gelen bu kızın durumunu temizlikçisinin de yardımıyla anlayan Rıfat Bey’in gönlü bu kızı polislere temsil etmeye el vermez. Böylelikle birbirlerinin konuştukları dili bilmeyen iki kişi aynı evde yaşamaya başlarlar.

10. Dokuz (2002)

Oscar Yoluna Girmiş En İyi 10 Türk Filmi

Ümit Ünal’ın ilk uzun metraj filmi olarak bilinen film, 2002 yılında yayınlanmıştır. Film, baştan sona tamamen dijital olarak çekilen ilk Türk filmi olmuştur. Film, İstanbul’un fakir bir mahallesinde işlenen bir cinayetin soruşturmasını anlatmaktadır. Polisler, genç ve güzel olan evsiz bir kızın tecavüzü ve ölümü üzerine altı kişiyi sorgulamaktadır. Mahallede yaşayan bu altı kişi üzerinden mahallenin geçmişi de ortaya çıkmaktadır. Sorguya alınan altı kişiyi Fikret Kuşkan, Ali Poyrazoğlu, Serra Yılmaz, Cezmi Baskın, Rafa Radomisli ve Ozan Güven canlandırmaktadır. Film 75. Akademi Ödülleri’nde yarışması için seçilmiştir ama son beşliye girememiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!