Oscar Yoluna Girmiş 10 Türk Filmi

2 dk okuma süresi


6
10 Paylaşım, 6 puan

Oscar Ödülleri, bilindiği gibi dünyanın en prestijli ödüllerinden birisidir. İlk olarak 1929 yılında başlanan ödül törenine, 1947 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisi de eklenmiştir. Hal böyle olunca, Türk filmleri de yavaş yavaş Oscar yolunda yarışmaya başlamıştır. Türkiye’den Oscar’a aday ve aday adayı birçok film ortaya çıkmıştır. Bizler de dergiCE olarak sizler için Oscar Yolunda Öne Çıkan Türk Filmleri sıraladık! Hazırsanız, buyurun içeriğimize…

1. Susuz Yaz (1963)

Susuz Yaz

Necati Cumalı’nın kitabından uyarlanan bu film, Metin Erksan tarafından yönetilmiş ve Türkiye’nin Oscar macerasını başlatmıştır. Ege’de geçen hikayesinde iki zıt kardeşin çatışmasını dile getirmiş ve siyasi taşlamalara yer vermiştir. Başrollerini Hülya Koçyiğit ve Erol Taş üstlenmiştir.

2. Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

Uçurtmayı Vurmasınlar

Film, Tunç Başaran tarafından yönetilmiş, çekimlerin tamamı ise Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde geçmiştir. Filmde beş yaşındaki bir çocuğun gözünden kadın hapishanesi anlatılmıştır. Nur Sürer’in oyunculuğu bu filmde adeta hayranlık uyandırmıştır.

3. Piano Piano Bacaksız (1990)

Piano Piano Bacaksız

İzleyenleri İkinci Dünya Savaşı döneminde İstanbul’a götüren filmin yönetmenliğini yine Tunç Başaran üstlenmiştir. Filmin başrollerinde Rutkay Aziz, Meral Çetinkaya ve Emin Sivas yer almıştır. Filmde yine Tunç Başaran’ın bir önceki filmi “Uçurtmayı Vurmasınlar” da olduğu gibi bir çocuğun gözünden savaşın etkileri anlatılmıştır. Film, 1991 yılında İstanbul Film Festivalinde “En İyi Yönetmen” ödülünü kazanmıştır.

4. Mavi Sürgün (1993)

Mavi Sürgün

Filmin yönetmenliğini Erdem Kıral üstlenmiş olup, Halikarnas Balıkçısı’nın eserinden uyarlanmıştır. Osmanlı’nın son yıllarında aristokrat olarak yetişmiş Cevat Şakir’in aile ortamındaki çekişmesi beyaz perdeye aktarılmıştır.

5. Manisa Tarzanı (1994)

Manisa Tarzanı

İlk çevreci Türk filmi olarak nitelendirilen bu film, Orhan Oğuz tarafından yönetilmiştir. Film, Kurtuluş Savaşı sonuna denk gelen dönemde Manisa’ya gelen bir adamı anlatmaktadır. Bu adamın tek amacı ise doğayı tekrar canlandırmak ve şehri savaş kalıntılarından temizlemektir.

6. Eşkıya (1996)

Yavuz Turgul tarafından yönetilen ve Arzu Film imzası taşıyan film, Şener Şen’in oyunculuğuyla Türk sineması tarihinde derin bir iz bırakmıştır. Film, Oscar temsilcimiz seçilmiş ancak Oscar’a aday olamamıştır.

7. Sakım Hanımın Taneleri (1999)

Salkım Hanımın Taneleri

Altın Portakal başta olmak üzere birçok ödül kazanmış olan filmin başrolünde Hülya Avşar, Uğur Polat, Derya Alabora gibi başarılı oyuncular yer almıştır. Film, Köyünü terk edip İstanbul’a yerleşen bir aileyi konu edinmiştir.

8. Kaç Para Kaç (2000)

Kaç Para Kaç

İnsanın para ile olan imtihanını konu edinen film, Reha Erdem sinemasının en sürükleyici filmleri arasında yer almaktadır. Film aynı zamanda, 90 sonrası atağa kalkan Türk sinemasının önemli bir simgesidir.

9. Büyük Adam Küçük Aşk (2000)

Büyük Adam Küçük Aşk

Siyasi bir kargaşa ortamında, aksi bir adam ile küçük bir Kürt kızı arasında geçen saf bir sevgiyi konu edinen film, özgün drama kategorisinde büyük bir fark yaratmış ve hayranlık uyandırmıştır. Filmin yönetmenlik koltuğunda Handan İpekçi oturmuştur.

10. Dokuz (2002)

Dokuz

Ümit Ünal’ın ilk uzun metraj filmi olarak bilinen film, bir cinayet soruşturmasıyla geçmektedir. Katil üzerine düşündürürken sürükleyiciliği ile 2002 yılında Oscar adayı olarak seçilmiş ancak ilk beşe girememiştir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç