Oryantalizmin Çehreleri


Kültür - Sanat
Kültür - Sanat
Sakıp Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi(SSM), oryantalizmi mercek altına aldığı “Oryantalizmin 1001 Yüzü” sergisinde, 19. yüzyıl oryantalizmine odaklanırken, “oryantalizm” kavramının kaynağına inerek bilim dünyasından arkeolojiye, mimariden dünya sergilerine, fotoğraftan modaya kadar pek çok konuda etkilerine ışık tutuyor.

Sergide, 19. yüzyıl başında gerçekleşen arkeolojik kazılar, dünya sergileri görüntüleri, değerli kitaplar, Avrupa’daki oryantalist mimarinin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki uygulamaları, oryantalist iç mekan tasarımları, sahne dekoru ve moda, stüdyo fotoğrafları ve 19. yüzyıl ile başlayan Doğu’ya seyahatin değişik aşamaları, obje ve örneklerle sunuluyor. Merkezinde, oryantalizmin her zaman eş anlamlı kullanıldığı oryantalist heykel ve tabloların yer aldığı “Oryantalizmin 1001 Yüzü” sergisi için özel ücretsiz rehberli turlar başladı. 22 Haziran Cumartesi günü ilki gerçekleştirilen turlar, 11 Ağustos Pazar gününe dek her hafta sonu, iki seans olarak düzenlenecek.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim