Oryantalistçe Tasvir


Medeniyet
Medeniyet

Oryantalistlerin Bulduğu Babürname’de Oryantalistçe Tasvir ve Mesajlar
19. asrın başından itibaren ortaya çıkmaya başlayan, Tanzimat ve Cumhuriyet Dönemi’nde siyasete ve matbuata hakim olan güçler tarafından yayımlanıp meşhur edilen tarihi(!) eserlerin birçoğu, okuyucunun “irfanına” ve “ahlakına” katkı yapacak durumda değildir. Bu eserler, tarihimizdeki meşhur ve saygın din ve devlet adamlarımızla ilgili tuhaf, müstehcen, zararlı bilgi ve tasvirler içermektedir.

Tanzimat’tan itibaren bir yandan İslam ve Osmanlı tarihini değersizleştiren, eski eserleri yok eden, hatta ezanı ve Kuran’ı bile yasaklayan zihniyet, diğer yandan İslam ve Osmanlı tarihi konusunda halkı bilgilendirecek donanımlı ve çalışkan araştırmacılar yetiştirmiş; bazı İslam ve Türk klasiklerini(!) ardı ardına yayımlamıştır. Böylece bilgiyle ve bilimle yeni neslin İslam medeniyeti ve İslam tarihi algısını şekillendirmek istemiştir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim