Orucu Bozan Şeyler Nelerdir?

2 dk okuma süresi


6
8 Paylaşım, 6 puan
Oruç Bozan Şeyler Nelerdir?
Oruç Bozan Şeyler Nelerdir?

Oruç bozan şeyler nelerdir ve hangi durumlarda oruç bozulur? Ramazan ayında iftar için bekleyen vatandaşlar, bir yandan da orucu bozan durumları araştırıyor. Diyanet’ten alınan bilgilere göre orucu bozan durumlar şunlardır.

Oruç ibadetinin temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden sabrederek uzak durmak ve nefsi bunlardan uzak tutmaktır. Bu bağlamda oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Sigara gibi tütün içeren maddeler gibi tiryakilik gereği alınan tüm maddeler orucu bozan durumlar kapsamında değerlendirilir. Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir. Peki, başka hangi durumlar orucu bozar? İşte, oruç ibadetini bozan diğer durumlar!

Hatırladıktan Sonra Devam Edilirse

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (sav), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhari, Savm, 26) buyurmuştur. Unutarak yeyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur.

Diş Macunu Yutulursa

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. “Yaradılışta bulunan deliklerden içeri giren şeyler, gıda ve deva olmasa bile orucu bozar ve sindirim yollarına sızarsa yine oruç bozulur.” (Tahtavi)

Kendi Müdahalesiyle Kusarsa

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip, tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması halinde ise oruç bozulur.

Genel Anestezi Uygulanırsa

Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

Kan Alınırsa

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz. Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

Hap Yutulursa

Oruçlu bir kimse meşru bir mazeret olmaksızın bilerek gıda veya ilaç cinsinden bir şeyi ister su ile, ister susuz olarak yer veya içerse orucu bozulur.

Aşağıdaki hususlardan herhangi biri mecbur kalınmadan, zorlanmadan ve unutma durumu olmadan isteyerek işlenirse hem kaza, hem de kefaret yapılması lazım gelir:

  1. Cinsi münasebette bulunmak.
  2. Yemek, içmek veya ilaç yutmak.
  3. Ağzına ihtiyarsız giren yağmur, dolu ve kar suyunu isteyerek yutmak.
  4. Tütün içmek, tütün veya benzeri bir tütsü maddesini yakıp dumanını içine çekmek.
  5. Enfiye çekmek.
  6. İçyağı, pastırma veya çiğ et yemek.
  7. Susam tanesi kadar bir şeyi ağzına alıp yutmak veya çiğneyerek yemek.
  8. Azıcık tuz yemek. (Çok tuz yemek ise, sadece kazayı gerektirir.)
  9. Zevcesinin veya sevdiği bir kimsenin tükürüğünü, ağız suyunu yutmak. Bu saydığımız şeylerde, bedenin tedavisi veya tegaddisi (gıdalanması ve beslenmesi) veyahut telezzüzü (zevk ve lezzet alması) vardır. Bu sebeple kaza ile beraber kefareti de gerektirir.

Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir