Ortaçağ Avrupası’nda Kediler ve Cadılar

2 dk okuma süresi


3
9 Paylaşım, 3 puan

İlk olarak 1300’lü yıllarda Çin’de görülen, ardından Ortaçağ Avrupası için derin izler bırakan veba salgını (yersinia pesüs) kara ölüm olarak adlandırılıyordu. Kurbanlarında, şiddetli ağrı, ateş ve bulantı gibi belirtilerle kendini gösteriyordu. İnsanların dirsek ve kasıklarında mor kabarıklıklar oluşuyor, kısa sürede yumurta büyüklüğüne ulaşıp sertleşiyordu. Bu yumurtalar patladığında ise içinden kötü kokulu siyah bir madde fışkırıyor ve oluşan geçici rahatlama hissi, hastanın 5 gün içinde ölümüyle sonuçlanıyordu. Bunun bilinen bir tedavisi yoktu ve alınan hiçbir önlemde işe yaramıyordu. 80 yıl içinde hastalık Çin nüfusunu üçte bir oranında azaltmıştı. İyi işleyen ticaret yolları aracılığıyla da salgın batıya doğru, Hindistan ve Ortadoğu’ya ilerliyor, her gün binlerce insanın ölümüne sebep oluyordu.

Hastalığa neyin neden olduğu bir türlü bulunamıyordu. 1347’de bozkır savaşçıları bir Ceneviz şehrini kuşatıp mancınıkla hastalıktan ölmüş cesetleri şehre fırlattılar. Böylece şehrin çoğunluğu hastalığa yakalandı. Söz konusu cesetler toplanıp yakıldı ve akabinde de gömüldü, fakat hastalığın yayılması engellenemedi. Şehir mahvolduğu için Cenevizliler Sicilya’ya geri döndü ve hastalığı oraya da yaydılar. Hastalık, yeni ve kendisiyle alakalı hiç bilgisi olmayan bir nüfusa yayılacaktı artık. Sicilya üzerinden Avrupa ve Kuzey Amerika da hastalıkla tanıştı ve milyonlarca insan hayatını kaybetti.

Ortaçağ Avrupası ve Kara Ölüm

Bu salgına, hastanın derisinin son aşamalarda koyu mor bir renge dönmesinden dolayı ‘Kara Ölüm’ ismi konulmuştu. Derinin bu renge dönüşmesi, soluma problemleri yüzünden kanda oksijenin azalmasından kaynaklanıyordu. Hastalık bir defa bedene girdikten sonra, o günün hiçbir tıp tekniği çare olamıyordu. Kara Ölüm şehirlerin tümünü darmadağın ederken, Avrupa uygarlığının da paniğe kapılmasına yol açtı.

Kara Ölüm İçin Ne Yapıldı?

Doktorlar salgını durdurmanın yollarını aradılar. Hastalar evlerinde karantina altına alındılar ancak hastalık yine de bir orman yangını gibi hızla yayıldı. Birçok insan kara ölümün, Tanrı’nın onlara günahkar yaşamaları yüzünden gönderdiği bir ceza olduğuna inanmaya başladı. Ve Tanrı’nın öfkesini yatıştırmak için insanlar günah keçileri aramaya koyuldu.

Bazı dindarlar Tanrı’nın öfkesini kendi üzerlerine çekip, insanları kurtarmak için kendilerini kırbaçladı. Özellikle Brüksel ve Strasburg’da bazıları, yaşananları Musevi’lerin varlığına bağladı.

Bu panik döneminde on binlerce insan öldü. Salgının cadılar yüzünden ortaya çıktığı da söylendi. İçinde cadı olduğu söylenen insanlar evlerinden alınıp, hastalığın yayılmasını önleme amacıyla diri diri yakıldı. Ortaçağ Avrupa’sında kedilerin, parlayan gözleri ve geceleri dışarıda çok dolaşmaları yüzünden bu ‘cadıların’ büyülü hayvanları olduğuna inanılıyordu. Daha sonra hastalığın sorumlusu olarak kediler gösterildi, onbinlerce kedi öldürüldü.

Esasında Avrupalılar, kedileri öldürerek salgına karşı en birinci savunma zincirini kaybetmiş oluyorlardı. Çünkü veba salgını, yaygın bir fare biti tarafından taşınıyordu. Ortaçağ’da her yer fare doluydu. Kanalizasyon ilkeldi. Caddeler insan dışkısı, çöp ve ölü hayvan artıklarıyla doluydu. Veba hastalığı da, bu hastalığı taşıyan bitlerin fareler yoluyla yayılması sonucu artmıştı.

14. yüzyılda bu salgın hastalık, Avrupa’da 5 kez daha baş gösterdi. Salgın sona erdiğinde, nüfusun üçte birinden fazlası ölmüştü. Halbuki kediler öldürülmemiş olsaydı, ölüm oranı çok daha az olacaktı.

NOT: Grimm Kardeşler’in ünlü “Fareli Köyün Kavalcısı” hikayesi de, bu olayı doğrulamaktadır. 1284 yılında Almanya’nın Hameln şehrinde yaşananları anlatır. Zira ‘cadıların büyülü hayvanları’ olduklarına inanıldığı için şehirdeki tüm kediler öldürülmüş, şehri fareler basmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?