On’suz Kasım!

1 dk okuma süresi


19
10 Paylaşım, 19 puan

Mustafa Kemal Atatürk

Öyle çok şey yazabilirim ki seninle ilgili. Nereden başlayıp nasıl bitireceğimi bilmeden tutuyorum bir ucundan kelimelerin. En güzeli doğumundan başlamak sanırım.
~ 1881 ~

İlkokulda ilk öğretilen tarih bu muhtemelen. Daha kendi doğum yılını yazamayan bir çok çocuk 1881 yazmayı bilirdi benim zamanımda. Ondan dinleyebilirdiniz ‘Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu.’ ile başlayan yaşam öyküsünü Mustafa’mın. Zamanla üzerine eklenirdi Zübeyde Hanım annesi, Ali Rıza Efendi babası, Makbule Hanım kardeşi. Anne babasının okul kavgası, babasının vefatı üzerine dayısının yanına taşınan tarlada karga kovalayan sarı saçlı mavi gözlü zeki çocuğun hikayesi. Ardından Kemal adını alması askeri okulları ve matematikten başarıları öğretilirdi bize.

Bir çocuğa anlatılabilecek ilk ve tek siyasi lider Mustafa Kemal. Okulda hep en ön sırada otururdum. Ne zaman derste sıkılsam, aklım başka yere kaysa veya kötü bir şeye niyetlensem derste o mavi çakmak gözleri üzerimde görür, utanırdım. Bazı portrelerde direkt bana bakmıyorsa kıskanırdım bile. Bir dersten az düşük not olsam Atam bir dahakine daha iyi olacak derdim gözlerimi gözlerine dikip. Sanırım ilk ve ortaokul dönemindeki başarımı sana borçluyum Atam.

Büyüdükçe değişiyor her şey. Büyüdükçe başka dertlerimiz, tasalarımız oluyor. Unutuveriyor insan verdiği sözleri. Aklına gelmiyor bazı şeyler. İlkokul öğretmenimin bana eğitim alanında ne kadar faydası oldu bunu tartışabilirim belki boşa geçen 3-4 yılı. Fakat bana Atatürk’ü bu denli iyi anlatan öğreten tanıtan o adama gene de sonsuz teşekkürler. O olmasa ne bugün ki Atatürk bilincim ne de az buçuk edebi dilim olabilirdi.

Peki ya 10 Kasım. Keşke Kasım’ın 10 u hiç olmasa. Tarih 10 Kasım 1938’i es geçse. O tarih hiç yaşanmadan Atam hasta da olsa hep başımızda kalsa. Bazı ölümlere inanmak istemiyor insan. Bilse de bilmezden geliyor o acı gerçeği. Ama On’suz değil, Sonsuz Kasım özlemle anıyoruz Seni…

Ruhun şad, mekanın cennet olsun Atam. Sevgiyle kalın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
29
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
25
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)