Olmaz demeyin, tedbir alın!


ÇOCUKLAR
ÇOCUKLAR

Gündemimizi oldukça sarsan, bilinen ve bilinmeyen yüzüyle vuku bulan dehşet dolu olaylar; baskılar, şiddetler, tacizler, tecavüzler, kaçırılmalar… Cinayetler, katliamlar, akıl almaz vahşetler, ardı arkası kesilmeyen zulümler, adaletsizlikler… Görünen o ki İblis ve yandaşları; fıtrata, hakikate, adalete, insanlığa, iffete, kısacası “emr olunduğunuz gibi dosdoğru olun” ilkesine gölge düşürme gayretinde oldukça büyük bir mesafe kat etmiş durumda. Tüm kötülüklere karşı uyanık olmalı, Allah’a sığınmalı, kendimizi, aile efradımızı ve çevremizi bu kötülüklere karşı tedbir almaya davet etmeliyiz.

Temiz fıtratlı, saf ve masum yavrularımız bu tehlikelere en çok maruz kalanlar arasında, maalesef. Cinsel istismar, taciz ve tecavüz olayları çocuklarımızı tehdit eden ve etmeye de devam eden en büyük tehlikeler arasında yer almaktadır. Hiç şüphesiz, cinsel istismar çocuklarımızın başına asla gelmemesini umduğumuz bir olaydır. Bunun sebebi en başta çocukta ciddi travmalara yol açması ve etkisini uzun müddet çocuğun üzerinde hissettirmesidir.

Cinsel tacize karşı çocuklar eğitilebilir mi? Ebeveynlere düşen görevler nelerdir? Nasıl bir eğitim yolu izlenmeli? Çocukları kötü niyetli insanlara karşı nasıl korumalı? Cinsel istismara uğramış çocuklara karşı nasıl bir tutum sergilenmeli? Sorularına kısaca değinmeye çalışacağız inşallah.

Bir yetişkinin, çocuğa cinsel yaklaşımda bulunmasına “cinsel istismar” diyoruz. Cinsel istismarı, sadece cinsel ilişkiye girmek anlamında yorumlamamak gerekir. Çocuğa yapılacak her türlü, çocuğu soyunurken gözlemlemek, bunu kaydetmek, öpmek, cinsel içerikli söz söylemek, cinsel organına dokunmak, yetişkinin kendi cinsel organına dokunmasını istemesi, yetişkin cinsel eylemlerinin seyrettirilmesi, kucaklanması vb. hatta normal gibi gelen birçok yetişkin davranışı, cinsel istismar kapsamına girmektedir.

Peki, çocuklarımızı bu tehlikeye karşı nasıl koruyacağız?
Öncelikle insanları kötüleyerek, çocuğun çevresindeki herkese güvensizlik ve korku geliştirmesini sağlayarak, gözümüzün önünden ayırmayarak, sürekli başına bir şey geleceğinden endişe ederek ya da cinselliği kötü bir şey olarak ilan ederek bu işi başaramayız. Bu çocuğun ilerideki cinsel hayatını ve insanlara, ebeveynlerine olan güvenini olumsuz etkileyecek ve daha olumsuz sonuçlara yol açacaktır.

‘Taciz içeren anormal davranışlar karşısında bedenin bir refleks hâlinde kendini koruması’ şeklinde tanımlanan ‘temel davranış refleksi’, çocukların taciz konusundaki eğitimi açısından çok önemli. 4-7 yaş aralığında kazandırılacak bu davranışlar sayesinde çocuklar kendilerini mütecavizlerden koruyabilir.

‘Bedenim bana aittir’ bilinci
Bedeninin kendisine ait olduğu hissini kazanamayan çocuk, çok rahatlıkla tacize uğruyor. Çünkü herkesin bedeni üzerinde bir şeyler yapabileceğini düşünüyor. Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, bebek bile olsa bedeni ona aittir. Çocuk bunu anlayabilmeli ve korumayı öğrenmelidir. Bu nedenle sizin çocuğunuz bile olsa, ona dokunurken dikkat ve özen göstermeli, istemediği zaman ona dokunmamalı, öpmemelisiniz. Başkalarının bunu yapmasına izin vermemelisiniz ve çocuğunuza bu konuda tepki vermeyi öğretmelisiniz. “İstemediğin sürece sana kimse dokunamaz ve öpemez bunun aksi bir şey olduğunda söylemeli ve bize haber vermelisin.” Vücudunda özel bölgeleri olduğunu, doktorlar ve belli özel durumlar dışında kimsenin dokunmaması gerektiğini uygun ve abartısız bir dille anlatmalısınız. Kelimelerinizi özenle seçmelisiniz. Unutmayın ki abartılı tavır ve davranış çocuğunuzun iyice korkmasına neden olacaktır.

‘İzin verirsem dokunabilirsin’ bilinci
Çocuğunuzu severken bile seni öpebilir miyim?` diye müsaade isteyin ki; bu bilinç oluşsun. Çocuğa herkesin izinsiz dokunması; öpmesi, mıncıklaması vs bedenini koruma refleksini kırıyor. Çocuk “hayır” demeyi bilmelidir. Özellikle çocuğunuza direk olarak temasta bulunan kişileri bu anlamda takip etmeli ve gerektiğinde uyarmalısınız. Çocuğunuza istemediği şeyleri ifade edebileceğini, yetişkinlere de “hayır” diyebileceğini, bundan dolayı suçluluk duymaması gerektiğini anlatın. Ona doğru gelmeyen şeyleri size iletmesini söyleyin. Çocukların her zaman abartılı söylemleri olabileceğini düşünün ama söylediklerini mutlaka araştırın ve kulak arkası etmeyin. İstemiyorsa birinin onu öpmesi veya sevgi göstermesi için zorlayıcı olmayın.

‘Dokunulması yasak olan yerlerim’ refleksi
Anne-babalar, banyo ya da alt temizliği nedeniyle çocuğun sıkça mahrem bölgesine dokunuyor. 4 yaşından itibaren mümkün olduğu ölçüde bunu yapmamaya gayret edin. Eş-dost ve akrabaların da, çocukların mahrem bölgesine dokunarak ya da vurarak sevmesine de izin vermeyin!

Fiziksel baskıya direnme refleksi
Çocuğunuza, fiziken sizden güçsüz olduğunu asla hissettirmeyin. Mesela yaka paça eve sokmayın, itip kakmayın, zor kullanmayın. Sevgi gösterileri sırasında ise oyun oynamak için sizden kaçan çocuğu köşeye sıkıştırmayın. Siz onu sevdiğinizi düşünebilirsiniz ama çocuk bu sırada kendisinden büyük birinden kaçamayacağını hafızasına yazıyor. Araştırmalara göre, cinsel istismara uğrayan çocukların birçoğu çırpınmanın ve o anda kaçmanın çözüm olmadığını düşündüğü için kaçmayı denemiyor.

‘Vücudum görünmemeli’ hissi
Dört yaşından itibaren çocuğunuzu ev içinde çırılçıplak dolaştırmayın. Giysilerini kendisinin giyip çıkartmasına izin verin. Kendisini başkalarının yanında çıplak görmeye alışkın olmayan çocuk, elbisesinin birileri tarafından çıkartılmasından ciddi rahatsızlık duyar.

‘Banyoda çıplak olunmaması’ bilinci
Bazı anne babalar, bebeklikten itibaren çocuklarıyla birlikte yıkanır. Dört yaşından itibaren buna son verin. Ona banyo yaptırırken de üzerinde mutlaka alt çamaşırının olmasına dikkat edin. 7 yaşından itibaren ise mutlaka ve mutlaka çocuğunuzun mahrem bölgesini başkalarının görmemesine özen gösterin.

‘Tuvalette benden başkası olmamalı’ bilinci
Çocuğunuza dört yaşından itibaren tuvalet ihtiyacının yalnız başına giderilmesi gereken bir durum olduğunu öğretin. Yanında durmayın. Korktuğunu söylese bile onu ihtiyacını yalnız gidermesine alıştırın.

Soyunma ve giyinmede yalnızlık ilkesi
Temel davranış refleksinin kazandırılmasında çocuğun kıyafetlerini yalnız başına giyip çıkarması büyük önem taşıyor. Dört yaşındaki bir çocuk yalnız başına kıyafet giymekte zorlanabilir. Bu durumda anne ya da baba başka bir odada ona yardımcı olmalı. Asla salonda başkalarının yanında üst-baş değiştirilmemeli.

‘İzin verirsem kabul edilirsin’ ilkesi
Anne-babalar, çoğu zaman çocuklarının bir birey olduğunu unutuyor ve farkında olmadan ona kendi tekelindeki bir mal muamelesi yapıyor. Buna göre özellikle 7 yaşından sonra çocuğunuzun odasına izin almadan girmeyin. Mesela onu odasında üzerini giyerken gördüğünüzde, özel dünyasına saygıyla yaklaştığınızı hissettirin ve özür dileyip kapısını kapatın. Çocuk, odasının kendisine özel olduğunu anlamalı ve izin vermeden kimsenin giremeyeceğini bilmeli.

Ayrıca kız ve erkek kardeşler aynı yatakta, odada yatırılmamalı. Yer sıkıntısı varsa perdeyle oda ikiye ayrılmalı. Çocuğu her önüne gelen değil, belli kişiler tuvalete götürmeli. Bu esnada kapı kesinlikle kapalı olmalı, kimse içeri alınmamalı. Ebeveynler çıplaklığa çok dikkat etmeli. Eşler birbirine cinsel içerikli şakalar yapmamalı. Evlatlarını dudaklarından asla öpmemeli. Aksi takdirde çocuklar, dudaklarından öpüldüğünde, çıplak bedenine dokunulduğunda yaşadıklarını normal karşılıyor, tacize uğradığının farkına varamıyor.

Banyo yaparken mahrem bölgesini oğlunuza-kızınıza göstererek “Burası senin özel bölgen; sadece senin yıkaman gerekiyor” demelisiniz. Bunların yanında 3 yaşından sonra çocukların yanında ebeveyn soyunmamalı. Çıplak banyo yapmamalı, cinsellik yaşamamalı.

Tacizden korunmanın en önemli yolu bilgi sahibi olmaktır. Nitekim cinsel istismar konusunda bilgilendirilmiş çocuklar, bu tehlikeyi engellemek ve yaşadıkları istismarı güvendikleri bir yetişkin ile paylaşmak konusunda daha hazırlıklı olurlar. Çocukların çoğu bu konuda bilgisiz olduklarından, korktuklarından, söyleyemediklerinden, cinsel konuları konuşmanın ayıp olduğunu düşündüklerinden uzun zaman tacize maruz kalmakta ve bunu konuşamamaktadırlar.

Çocuğunuzun cinsel anlamda kendini korumasını sağlamak için bilgilendirici bir konuşmaya “Bedenimiz özeldir, oyun oynamak için kullanmayız ve başkalarının da bedenimizle oyun oynamasına izin vermemeliyiz” gibi bir ifadeyle başlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun davranış ve hareketlerini düzenli bir şekilde takip edin. Çocuğunuz cinsel istimara uğramış; bunu size söylemekten utanıyor veya korkuyor olabilir. Cinsel istismara uğramış çocuklar muhakkak kendini davranış ve hareketleriyle, ani değişiklerle belli ederler.

Peki, cinsel istismara uğramış çocuklara karşı ebeveynin tutumu ne olmalı? Ona da kısaca değinelim…

Aileler çocuklarını suçlamak yerine sevgilerini, ilgilerini, desteklerini artırmalıdır. Çocuğun taciz olayında suçlu değil, suçsuz olduğu gerekirse defalarca anlatılmalıdır. Aile çok korumacı bir tavra da bürünmemelidir. Nitekim bu çocuğun özgüven problemi yaşamasına sebep olur. Ebeveynin çaresiz kaldığı noktada, uzman desteği almaktan kaçınılmamalıdır.

Evet, sakın ola “Bu musibet bize dokunmaz, bizim çocuğumuzun başına gelmez” demeyin, tedbir alın, uyanık olun! Allah bizi, aile efradımızı ve tüm Müslüman kardeşlerimizi şeytan ve şeytanlaşmış insanların tuzaklarından korusun. (Âmin)

Nisanur Dergisi ~ Pedagog Meliha TİMUR
Sayı: 40 ~ Mart 2015

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim