Okyanuslardaki Plastik Kirliliği Ve Etkileri

2 dk okuma süresi


2
34 Paylaşım, 2 puan

İnsanların tatil için gittiği yerlerde bırakılan, plastik atıklar nasıl da büyük hayati sonuçlara sebep oluyor biliyor musunuz? İnsanlar ve doğal yaşam birbiriyle bağlantılı şekilde ilerlemekte. İnsanlar henüz fark etmese de ciddi sorunlar oluşuyor. Okyanuslardaki plastik kirliliği ve etkileri hakkındaki içeriğimizi gelin hep beraber inceleyelim.

1. Plastik Çöpler Sürekli Artıyor

Okyanuslardaki Plastik Kirliliği Ve Etkileri

Suda bulunan çöplerin %60-80 civarını plastikler oluşturuyor. Okyanus ve denizlerde 100-150 milyon ton plastik çöpün yüzdüğü tahmin ediliyor. Bu sayıya her yıl 6,5-8 milyon ton daha ekleniyor. Akıntılar ise bu çöpleri daha da geniş alanlarla yayıyor.

2. Bozunmaz Yapıları İşleri Zorlaştırıyor

Okyanuslardaki Plastik Kirliliği Ve Etkileri

Plastiklerin bozunma sıcaklıkları yüksek olduğundan bozulmadan durabiliyor ve bakterilere karşı dayanıklı kalıyorlar. Yüzyıllarca suda durmaları birçok olumsuzluğa neden oluyor. Okyanuslardaki plastik kirliliği ve etkileri inanılmaz bir boyuta ulaşıyor. Doğada bulunan plastik sayısı günden güne artıyor, hatta bir çığ gibi büyüyor. Artan plastik sayısı küresel çapta çevre kirliliğine neden olurken, insan dahil birçok canlı için hayatını sürdürememe durumu söz konusu oluyor.

3. Mikroplastikleri Görmezden Gelmeyin

Plastikler fiziksel bir aşınmayla karşılaştığında aşamalı olarak küçülerek mikroplastik denilen yarıçapı 6 mm’den küçük parçalara ayrılıyor. Sudaki canlılar bu parçaları yiyecek sanıp yutuyorlar ve canlıların  yaralanması hatta ölmesine neden oluyor. Yapılan araştırmalarda şimdiye kadar 2000’den fazla canlının mikroplastik etkisine maruz kaldığı biliniyor. Dünya genelinde yapılan bir diğer araştırma ise bizlere ölü olarak bulunan tüm deniz kaplumbağalarının midesinde mikroplastik çıktığını söylüyor.

4. İnsanlar Mikroplastik Yiyiyor

Mikroplastiğin içindeki zehir, bu maddeyi yutan canlıların beslenme zincirinin bir halkası oluyor ve insana kadar ulaşıyor. Viyana Üniversitesi araştırmacıları insanların sindirim sisteminde mikroplastik tespit etti. Musluk sularından tutun da içilen plastik şişler ve yenilen plastik ambalajlı yiyeceklerde, sofra tuzunda bile mikroplastik bulunmakta! Bu maddenin uzun vadeli zararlı etkisi bilinmiyor fakat kana karışıp lenf ve karaciğer ile böbreklerde sağlık sorunlarına yol açacağı tahmin ediliyor.

5. Canlılar Ölüme Terk Ediliyor!

Okyanuslardaki Plastik Kirliliği Ve Etkileri

Canlıların plastik yediğini az önce söylemiştik fakat durum bu şekilde devam ederse okyanus ve denizlerde nesli tükenecek  birçok canlı bulunmakta.  Kaplumbağalar, deniz anası sandıkları plastik poşetleri yiyebiliyor; kuşlar balık yumurtası ya da yengeç sanıp plastik tüketiyor. Çöpleri tüketerek midelerini doymuş sandıkları için de besin yetersizliğinden hayatları son buluyor ya da soluk borularını poşetler tıkayarak ölmelerine neden oluyor. Canlı yaşamını etkileyen bazı plastiklerin doğada yok olma süreleri;

  • Misina 600 yıl
  • Plastik şişe 450 yıl
  • Çocuk bezi 450 yıl
  • Lastik ayakkabı 50-80 yıl
  • Naylon kumaş 30-40 yıl

Bu ve daha ciddi etkilere sebep olan plastik kullanımını azaltmalı ve tek kullanımlık değil de geri dönüşüm içeren ambalajlar kullanılmalı, plastik poşet kullanmak yerine bez çanta, file, kese kâğıdı kullanılmalıdır. Havaya dilek balonu ve benzeri plastikler bırakılmamalı çünkü kara ve denizde çöp olarak yerini alıyor bu ürünler. Unutmayın kara ve deniz apayrı gibi gözükse bile birbiriyle bağlantılı iki önemli oluşumdur. Geleceğimizin sağlıklı ve yaşanılabilir olması tamamen bizlere, insanlara bağlı. Biraz daha bilinçli olmalı ve plastik çöp dahil tüm çöpleri çevreye ya da gidilen tatil yerlerindeki alanlara bırakılmamalıdır!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak