Odaklanma ve Konsantrasyon Müzikleri

1 dk okuma süresi


4
9 Paylaşım, 4 puan

Konsantrasyon, iç ve dış uyarıcılardan etkilenmeden, dikkatli bir şekilde istediğiniz işe yoğunlaşabilme ve o iş üzerinde dikkatinizi sürdürebilme yeteneğidir. Eğer kişi odaklanma sorunu yaşadığının farkına varmış ise, bu sorunun çözümü için girişimlerde bulunmaya hazır hale gelmelidir. Yakın çevresini de bu konuda bilgilendirerek onlardan destek alabilir. Problem aşılmaz ise kişinin iş, eğitim, özel yaşantısı düzensiz ve dağınık bir hal alır.

Konsantrasyon Teknikleri

Temel ihtiyacımız olan uyku ve beslenme düzeninizi sağlayın. Düzenli egzersizler ve spor yapmak yorgunluk hissini ortadan kaldırarak odaklanma gücünüzü artırır. Aynı şekilde zihin oyunları ile beyin egzersizi yapmanızda artıracaktır. Bir işe girişirken gönülsüz olmayın. İşlerinizi tek tek bitirmeye özen gösterin! Farklı alanlara yönelerek, dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin. Tamamlamanız gereken işler varken aklınıza gelen negatif düşünceleri kovun. Eğer zorlanıyorsanız, müzik dinleyerek anınızı zevkli hale getirebilirsiniz. Ve kendinizi ödüllendirmekten çekinmeyin.

Konsantrasyon Müzikleri

Son yıllarda müziğin (özellikle müzik çalanların) bilimsel ve akademik alanda daha iyi ilerlediği anlaşıldı. Amerika’da Department of Homeland Security ekibindeki araştırmacılar, Beyin Müziği Terapisi (Brain Music Therapy) adlı bir program üzerinde çalışıyorlar. Amaç, zor şartlarda çalışan insanların stres miktarını artırmadan en üst düzeyde performans göstermelerini sağlamak.

2 ile 6 dakikalık arasındaki parçalar, genellikle tek bir enstrüman ile seslendiriliyor. Farklı beyin durumlarını yansıtan parçalar ise kategorize edilip, daha sonra çalışanlara sunuluyor. Örneğin rahatlatıcı bir parça olması için Chopin Piano Sonatanı çalarken, dikkatli bir ruh halini yansıtan Mozart parçasını anımsatıyor…

Ve bizlerde kendi kültürümüzden gelen müzikle terapi sağlayacak konsantrasyon müzikleri seçtik. Ruhunuza iyi gelmesi dileklerimizle, iyi vakitler 🙂


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?