Obsesif Bozukluk Sizde de Olabilir!


TAKINTI
TAKINTI

Karar verememekten, daima bir şeyleri düzeltmeye çalışmaktan, aşırı titizlikten, şikayetçi misiniz? Çoğu zaman huy olarak adlandırılan hareketlerimiz veya düşüncelerimiz bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durumun psikiyatrik bir bozukluk olmadığı düşüncesi, kişilerin tedavi için başvurularını geciktirir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), toplumdaki bireylerin yaklaşık %2-3’ünde görülen, sıkıntı oluşturan, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ciddi bir bozukluktur. Halk arasında bu takıntıların huy olarak adlandırılması sebebiyle, yaşanan durumun psikiyatrik bir bozukluk olmadığı düşünülür. OKB’nin din, dil, ırk gözetmeden dünyadaki tüm toplumlarda görüldüğü, genetik ve biyolojik zemininin olduğu bilinmektedir.

Obsesyon ve Kompulsiyon Nedir?
Obsesyon; kişinin zihnine gelen, yanlış olduğunu bildiği, engellemeye çalıştığı halde başarılı olamadığı düşüncelerdir. Kompulsiyon ise; akla gelen obsesyonların (takıntıların) oluşturduğu sıkıntıyı azaltmak için yapılan eylemlerdir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk(OKB) Kimlerde Görülür ve Ne Zaman Başlar?
Erkeklerde daha erken yaşta (çocukluk ve ergenlik dönemi) başlamasına rağmen, kadınlarda daha sık görülür. 20-30 yaş arasında başlangıç yaygındır.

Sık Rastlanan Obsesyon ve Kompulsiyonlar Nelerdir?
Aşırı temizlik takıntısı: İdrar, mikrop, toz ya da hastalık bulaşması korkusu, saatlerce temizlik yapmak, başkasının kullandığı eşyaları kullanmamak.

Emin Olamama Takıntısı: Kapı, pencere, tüp, ütü, priz vb. kontrolü yapmadan evden çıkmamak, kontrol etmek amacıyla uzak bir yerden geri dönmek.

Zarar Vereceği Takıntısına Karşı Önlemler Almak: Kesici aletleri kolay ulaşamayacağı yerlere kaldırmak, yüksek yerlere çıkmamak ve kontrol dışı küfretme takıntısına karşı bulunduğu yeri terk etmek.

Cinsel İçerikli Obsesyonlar: Dini ve ahlaki açıdan cinsel yaşam için uygun olmayan kişilerin cinsel içerikli takıntıları.

Dini İçerikli Obsesyonlar: Abdest alırken kuru yer kaldığında geçersiz olduğuna dair takıntılar, namaz kılarken kaç rekat kılındığından emin olamama takıntıları.

Somatik Obsesyonlar: Tehlikeli bir hastalık kapma hissine yönelik ısrarcı, yineleyen takıntılar.

Düzen ve Simetri Obsesyonları: Eşyaların simetrik ve düzenli olması ve uzun süren düzeltme davranışları, eşyaların yerlerini aşırı düşünmek ve işleri sıraya göre yapmak.

OKB Nasıl Tedavi Edilir?
Hastalığın tedavisinde birçok ilaç kullanılır. Tedavi bireye özel olmalı ve düzenli kontrollerle en az 2 yıl yapılmalıdır. İlaç tedavisine ek olarak Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) de kullanılır. BDT, bu alanda etkinliğini kanıtlanmıştır ve belirtileri azaltmada oldukça başarılıdır. İlaç tedavisi ile birlikte kullanılması OKB tedavisinde en etkili yöntemdir.

Sağlık Yaşam Dergisi ~ Dr. Orhan KARACA
5 Nisan 2014 ~ Psikiyatri Uzmanı

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim