Nevşehir Avanos Çömlekleri ve Kil Çeşitleri

2 dk okuma süresi


16
11 Paylaşım, 16 puan

Nevşehir Avanos’a gittiniz mi hiç? Her yer toprak testilerle, güveç, çömleklerle doludur. Çarkın üzerine koyulan kil, ıslatılarak şekillendirilir, kurutulur ve pişirilir. Çoğunlukla mutfakta kullanılan bu toprak ham maddeli kilin haricinde, bir heykeltıraşın heykelini şekillendirmesinde, ressamın resmini modellemesinde, grafik tasarımcının animasyon, çizgi film çekmesinde kullandığı başka kil çeşitleri de var.

1. Mutfak İçin Kil

Mutfak İçin Kil

Akarsu yataklarından toplanıp çakıl taşından ayrılan killi toprak dövülerek balçık kıvamına getirilir. Günümüzde çömlekçi çarkı üzerinde şekil verilerek açık ateşte veya fırında pişirilerek emdiği suyu kaybetmesi sağlanır. 1200°C ye kadar çıkan sıcaklık miktarı ile mutfakta kullanılabilir dayanıklı kaplar elde edilir.

2. Heykel İçin Kil

Heykel İçin Kil

Taş, ahşap, maden oyma gibi yöntemlerin haricinde kullanılan kil şekillendirme iskelete yığılan kilin kuruyup çatlamaması için ıslatılarak modellendirilmesi ve kalıp çıkarılması için kullanılır. Günümüzde sergilerde, antik kentlerde görebileceğiniz bu kilden heykeller ilk Çin imparatoru Shi Huangdi ölümünden sonra kendisini koruması için devasa bir toprak heykel ordusu, Terra Kotta askerini yaptırmıştır.

3. Animasyon için Kil

Animasyon için Kil

Stop Motion animasyon türünde kullanılan kilden, çekilecek filmin parçası olan karakterler ve arka planın her aşaması için model üretilir. Her yüz ifadesi, bir el sallama hareketi için bile adım adım her açıya ait modelin kilden şekillendirilmesi gerekmektedir. Bunlar ve bunun gibi çeşitli kullanım alanları haricinde amatör olarak başlayıp ticari hayata geçiş yapmada kullanılan bir kil çeşidi daha var o da polimer kil.

4. Polimer Kil

Polimer Kil

Daha çok takı tasarımında, eşya süslemede kullanılan polimer kil, toprak değil plastik tabanlı, büyük büyük odun fırınlarına ihtiyacınız olmadan farklı sertleştirme yöntemleri olsa da çoğunlukla mutfağımızda kekimizi pişirdiğimiz o küçük fırınlarda yarım saatte sonuç alabileceğimiz bir hamur çeşidi. Hava ile kuruyan daha hafif modelleri olsa da suya dayanıklı olmadığı için, kullanım alanına göre tercih ediliyor. Ülkeye giriş yaptığında sadece kolye, yüzük ve tokalarımıza yerleşen bu kil, Rusya’dan gelen hava dalgasıyla kupa ve kavanoz süsleme ile yerini değiştirmeye başladı.

Aynı deseni tekrar tekrar çalışmak isteyenler kadar ben yapamam yeteneğim yok diyenler için de şekillendirmeyi kolaylaştırıcı kalıplar mevcut. Yapılması gereken tek şey istediğiniz şekli verip, fırınlamak. Esnek, kırılmayan bir yapıda olması istendiğinde 20 dk pişirilmesi yeterli olurken daha sert olması istendiğinde 30 dakikaya kadar pişirme de yapılabilmektedir. Toprak killerde olduğu gibi boyama yapılabilmektedir. Pişirilmeden önce istenilen renkteki akrilik boyalar ile de boyanıp fırınlanırsa, boyanın kalıcılığı da artırılmış olmaktadır. Renk ve şekil bozulmasının önlenmesi için vernikleme de yapılarak dayanıklılığı artırılabilmektedir. Broş, kolye veya biblolar yaparak da bir hobi olduğu kadar ticari olarak da kullanılabilmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)