Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarı Sırları

2 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Finlandiya eğitim sisteminin başarı sırları arasında bilim, matematik, okur yazarlık, sosyal bilimler, görsel sanatlar, spor ve pratik becerilerin geliştirilmesi gibi pek çok alanda branşlaşma yatar. Finli öğrenciler anaokul ve ilkokul dönemleri boyunca oyun oynar ve zevk alarak öğrenirler. Finli öğretmenler ise, en az yükseklisans mezunu ve en iyi öğretmenler arasından seçilir. Kısaca akademik ve akademik olmayan öğrenme biçimleri arasında bir denge söz konusudur. Çocukların okuldaki mutluluğunu sağlamanın formülü budur. İşte Finlandiya eğitim sisteminin başarı sırları…

1. Öğrenci İsteğine Göre Sınıflar

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarı Sırları

Finlandiya’da öğrenciler sıralarda oturmak zorunda değil, öğrenci isteğine göre pilates topu, koltuk üzerinde de oturulabilir. Sınıflarda tamamen öğrenci merkezli bir düzen vardır.

2. Bisikletli Ulaşım

Bisikletle Ulaşım

İlkokula başlayan öğrenciler de dahil olmak üzere okula ulaşım yürüyerek veya bisikletlerle sağlanır. Servis yoktur. Öğrenci’nin özgüveninin oluşması açısından önemli bir detay.

3. Uygulamaya Dayalı Eğitim

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarı Sırları

Birçok ders uygulamaya dayalıdır. Yaşayarak öğrenmeyi amaçlayan bu sistemde hala kalem, defter ve kitaplar sınıf içinde ana araçlardandır. Okutulan kitapları öğretmenler kendi seçer, her okulda zorunlu olan kitaplar yoktur. Oyunlara çok önem veren bu sitemde öğrencilerin oyunla öğrendiklerine inanıyorlar.

4. Çoraplı Öğrenciler

Çoraplı Eğitim

Öğrenciler okula girer girmez ayakkabılarını çıkarırlar. Derslere bu şekilde katılan öğrenciler daha rahat olur. Dediğimiz gibi tamamen öğrenciye dayalı bir sistem.

5. Yedi Yaşında Zorunlu Eğitim

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarı Sırları

Finlandiya’da temel eğitim yedi yaşında başlar. Yedi yaşına kadar zorunlu bir eğitim yoktur. Erken eğitim hakları olan çocuklar el becerisi ve sosyal yaşamında yardımcı olacak öğrenimler kazanırlar.

6. Kırkbeş Dakika Teneffüs

Teneffüs Saati

45 dersten sonra kendilerine zaman ayırmak için 15 dakika teneffüs yapabilecekleri zamanları var. Bu sürede öğrenciler serbest bırakılıyor kendi istediklerini yaparak zaman geçiriyorlar.

7. Sınav Yok

Sınav Olmayan Okul

İşte en önemlisi. Belirli bir yaşa kadar ülkede önemli bir sınava girmiyorlar. Ülke çapında yapılan bu sınava girilse bile sonuçları öğrenciye söylenmiyor. Öğrenmeye, beceriye önem veriliyor. Sınavların öğrencilerin fikirlerini ve düşünme yeteneklerini kısıtlayacağı düşünülüyor.

8. İstediği Dersi Seçme

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarı Sırları

Lise ve üniversite sistemi çok benzer olan Finlandiya’da öğrenciler sadece kendilerini geliştirebileceği dersleri seçmekte özgürler.

9. Fırsat Eşitliği

Fırsat Eşitliği

Fırsat eşitliği olan bu ülkede özel okullar yok. Herkese aynı değer ve ölçüde eğitim veriliyor. Engelli öğrenciler de diğer öğrencilerle aynı sınıflarda eğitim alıyor. Bu da hiçbir farkın olmadığının kanıtı. Okul kantini yerine ücretsiz yemekhaneler var. Çocuklar yiyecekleri karşısında özgür bırakılıyor.

10. Mutlu Öğretmenler = Mutlu Eğitim

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarı Sırları

Öğretmen olmak için master yapmak şart. Lise mezunu insanlardan sadece %10’u eğitmen olmak üzere eğitim alabiliyorlar. Mutlu öğretmenlerin daha iyi eğitim verebileceğine inanılan bu sistemde öğretmenlerden daha çok çalışması beklemiyor.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
27
Beğen
Mutlu Mutlu
18
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!