Nasrettin Hoca Neden Eşeğe Ters Biner?

1 dk okuma süresi


5
23 Paylaşım, 5 puan
Nasrettin hoca neden eşeğe ters binmiş?
Nasrettin hoca neden eşeğe ters binmiş?

Pek çoğumuz Nasrettin Hocanın birkaç defada olsa eşeğe ters bindiğini bilir ve bunu neden yaptığını merak ederiz. Nasreddin Hoca’nın iletişim konusundaki hassasiyetini sizlere aktarmak istedik. Bakalım, nasrettin hoca neden eşeğe ters binmiş?

Nasrettin Hoca bir gün farklı bir köye misafir olur. Cuma günü O’nu kürsüye çıkartırlar ve güzel bir vaaz verir. Herkes çok memnun kalır. Hoca, eşeğine binerek, arkasına takılan bir kısım insanlarla beraber camiden eve doğru giderken birdenbire durur, yere iner ve tekrar yüzü insanlara dönük olarak eşeğine ters biner. Herkes hayret eder. Bunu görenler yaptığı hareketin sebebini sorarlar.

Nasrettin Hoca şöyle der:
“Düşündüm taşındım, eşeğime böyle binmeye karar verdim. Çünkü saygısızlığı hiç sevmem. Siz önüme düşseniz, arkanızı bana dönmüş olacaktınız; bu usulsüzlük saygısızlık olur. Ben önde gitsem, size arkamı çevirmiş olacaktım ki bu da doğru değil. Böyle ters bindiğim zaman ise hem ben önünüzden giderim, siz de ardımdan gelmiş olursunuz; hem de yüz yüze karşılıklı sohbet etmiş oluruz. Sebebi bu!”


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
29
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Komik Komik
18
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir