Nadir Görülen 15 İnanılmaz Doğa Olayı

3 dk okuma süresi


6
10 Paylaşım, 6 puan

Dünya üzerinde her gün sayısız doğa olayı yaşanmaktadır. Bu doğa olayları artık alışıldığından sıradan gözükse de, bazı zamanlar çok farklı olaylar meydana gelebiliyor. Doğa Ana’nın yapabileceklerinin bir kanıtı olan bu nadir görünen doğa olayları, görenleri hem hayrete hem de korkuya sürüklemektedir. dergiCE ekibi olarak sizlere Nadir Görülen 15 Doğa Olayı başlıklı bir içerik hazırladık! İşte eşi benzeri az olan doğa olayları…

1. Alev Hortumu (Anafor)

Alev Hortumu (Anafor)

Aşırı sıcaklık ve türbülanslı hava oluştuğu zaman ortaya çıkan hortum türüdür. Bu hortum türünün içerisinden alevler çıkmaktadır. Görüntüsü ile korku filmlerini aratmayan alev hortumu, nadir rastlanan doğa olaylarındandır.

2. Yıldırım Şelalesi (Catatumbo Yıldırımları)

Catatumba Yıldırımları, ismini Venezuela’nın Catatumbo nehrinden almaktadır. Yalnızca Catatumba nehrinde görülen bu değişik doğa olayı, fırtına bulutlarının girdap oluşturması sonucunda oluşuyor. Yılın 160 gecesi gerçekleşen bu doğa olayı, saatte 280 kez görünebiliyor.

3. Lentiküler Bulutları (Big Canyon Clouds)

Lentiküler Bulutları (Big Canyon Clouds)

Lentiküler Bulutları, görüntüsü ile insana huzur veren bir doğa olayıdır. Görünümü itibariyle bazı zamanlar UFO zannedilen bulutlar, nemli havanın bir dağın üzerinden geçmesi sonucunda oluşuyor.

4. Mammatus Bulutları

Mammatus Bulutları

Bulutların altında belirlen küçük keseciklere denen Mammatus Bulutları, görünümü ile kişiyi masallarda hissettiriyor. Bulutların nem oranı ile havanın nem oranı farklı olunca, bulutlar aşağı sarkıyor. Böylece Mammatus Bulutlarının görüntüsü ortaya çıkıyor.

5. Asperatus Bulutları

Asperatus Bulutları

Dünya üzerinde yalnızca 1 kez meydana gelen bu doğa olayı, güzelliği ile insanı mest etmektedir. 2009 yılında Yeni Zelanda’da görülen Asperatus Bulutlarının ne sebeple olduğu bilinmiyor. Yalnızca 1 kez meydana gelmesi ve kısa sürede yok olması sebebi ile ne yazık ki oluş sebebi araştırılamamış.

6. Su Altı Buz Saçağı

Su Altı Buz Saçağı

Son derece sıra dışı bir görünüme sahip Su Altı Buz Saçağı, aşırı soğuk tuzlu su akıntısının okyanusa ulaşması sonucunda oluşuyor. Sıvı haldeki suyun altında buzdan saçakların olması, epey ilginç bir görünüm yaratıyor.

7. Volkanik Patlama Şimşeği

Volkanik Patlama Şimşeği

Korku filmlerini aratmayan bir görünüme sahip olan Volkanik Patlama Şimşeği, volkanik duman bulutlarının çok büyük miktarda statik ve elektrik üretmesi sonucunda oluşuyor. Bilim insanlarını bile hayrete düşüren bu görüntü, tahmin edilemeyecek kadar fazla elektriğin üretildiğini gösteriyor.

8. Gökkuşağı Alevleri

Gökkuşağı Alevleri

Gökkuşağı Alevleri, çok yüksekte olan bulutlarda bulunan buz kristallerinden yansıyan ışığın ortaya çıkardığı bir görünümdür. Gökkuşağı renklerinin alev görünümüne benzemesi sonucunda bu ismi almıştır.

9. Tayf – Elf – Mavi Jet

Tayf - Elf - Mavi Jet

Atmosferdeki elektrik yükünün boşalması sonucunda oluşan Tayf- Elf- Mavi Jet, kuzey ışıklarını andıran bir görünüme sahip. Görünümü itibariyle mutlaka denk gelinmesi gereken bir doğa olayı olmaktadır.

10. Sabah Sefası

Sabah Sefası

Oldukça güzel bir görünüme sahip olan Sabah Sefası, görülmesi zor bir doğa olayıdır. Yalnızca Avusturalya’da bulunan Burketown kasabasında sonbaharda görülen bulutlar, oldukça kısa süre göründükleri için hala oluşma sebepleri bilinememektedir.

11. Işık Halkası (Glory)

Işık Halkası (Glory)

Bir gökkuşağı olan Glory, aynı bir gökkuşağı gibi oluşup sonrasında hare şeklini almaktadır. Yağmur damlalarının arasındaki havanın oluşturduğu ışık tünellerinin ışığı geri yansıtması ile oluşan Glory, görünüm açısından oldukça narin…

12. Aykuşağı

Aykuşağı

Aykuşağı, güneşten değil aydan yansıyan ışıklar sayesinde meydana gelmektedir. Bu sebeple Aykuşağı ismini almaktadır. Ay’dan yansıyan ışık sebebiyle oluştuğu için Aykuşağı, gece bile görünebilmektedir.

13. Su Hortumu

Su Hortumu

Suyun üzerinde oluşan vorteksler sonucunda Su Hortumu meydana gelmektedir. Oluşan girdap suyu emmez. Su Hortumu, sadece suyun yoğunluğu sebebiyle oluşmaktadır.

14. Penitente Buzulları

Penitente Buzulları

Yüksek dağlarda görülen Penitente Buzulları, uzun ve ince bir şekle sahip sertleşmiş kayalara denmektedir. Dağlar çok yüksekte bulunduğu için güneş, buzulları hızla suya dönüştürüyor. Bu sebeple su daha hızlı buharlaşırken dağda bulunan karda çökmeler meydana geliyor. Bu çökmeler sonucunda ise uzun ve ince şekilli Penitente Buzulları oluşuyor.

15. Süper Hücre Fırtınası

Süper Hücre Fırtınası

Görünümü ile oldukça etkileyici olan Süper Hücre Fırtınası, son derece tehlikeli bir doğa olayıdır. En tehlikeli ve en nadir ortaya çıkan fırtına türü olan Süper Hücre Fırtınası, dikey ve yukarı doğru bir hava akımı oluşturuyor


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
10
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!