Müziğin Beyne Yararları


Müzisyenler enstrümanlarını her ellerine aldıklarında beyinlerinde havai fişekler gibi nörolojik patlamalar yaşadıklarını biliyor musunuz? Çalışılmış hareketlerini yaparlarken dahi dışarıdan sakin ve odaklanmış gözüküyor olabilirler. Ama beyinlerinin içinde binbir türlü şeyler dönüyordur.

Bunu nasıl mı biliyoruz? Son 20 – 30 yılda sinirbilimcileri, beynin nasıl çalıştığı hakkında yeni incelemeler ve dev buluşlar yaptılar. Bunlardan biri olan FMRi ve PET tarama aletlerini inceleyelim. Araştırmacılar, katılımcılara müzik dinlettiklerinde, beyin korteksinde havai fişek gibi hareketlenmeler gördüler. Katılımcıların beyinleri, aynı anda birden çok bölgesi parlıyordu. Ve beynimiz bütün bu işi, müziği ilk duyduğumuz andan ayağımızla tempo tutmaya başlayana kadar geçen kısacık anda yapıyor.

Fakat biliminsanları müzisyenlerin beyinlerini incelediklerinde, küçük havai fişeklerin dev bir şölene dönüştüğünü gördüler. Sanki bir vücut egzersizi yapar gibi enstrüman çalanların beyinleri de eşdeğer işlere giriştiği görüldü.

Araştırmalar yeni olsa da sinirbilimciler iyi bir fikre sahip. Bir enstrüman çalmak görsel, işitsel ve motor korteksleri dahil hemen hemen beynin bütün bölümlerini aynı anda meşgul ediyor. Ve enstrüman çalmaya disiplinli, planlı bir şekilde başladığınızda beyninizin işlevleri güçlendiriyor ve beyninizin yeni, farklı aktiviteler de bulunmasını sağlıyorsunuz.

Müziğin beyne yararları

Müzik dinleme ile enstrüman çalma arasındaki fark, beynin iki yarımküresi tarafından kontrol edilen ince hareketlere her ikisinin de ihtiyaç duymasıdır. Aynı zamanda sol beyinin daha ilişkili olduğu sözel ve matematiksel mantık ile sağ beyinin öne çıktığı yenilikçi ve yaratıcı içeriği birbirini tamamlıyor. Böylece beyinde mesajlar daha hızlı ve daha çeşitli yollardan iletiliyor. Bu da müzisyenlerin hem akademik, hem de sosyal ortamlarda sorunlara daha etkili ve yaratıcı çözümler getirebilmesini sağlar.

Müzik yapmak, duygusal içeriği ve verilmek istenen mesajı üretmeyi, anlamayı kapsadığı için, müzisyenlerin daha yüksek seviyelerde yürütme işlevi vardır. Mesela kavramsal ve duygusal alanları analiz ederken aynı zamanda bağlantılı görevler kategorisi oluşturmak gibi. Bu becerinin hafızamızın çalışma sistemine çok etkisi vardır. Ve gerçekten de, müzisyenler anılarını daha hızlı, daha efektif yaşayarak gelişmiş hafıza becerileri göstermektedirler.

Yapılan çalışmalar, müzisyenlerin beyinlerini her bir anıya birden çok etiket vererek kullandığını göstermiştir. Örneğin kavramsal bir etiket, işitsel bir etiket, duygusal bir etiket gibi… Yani adeta iyi bir internet arama motoru gibi…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim