Mutlu Bir Yaşam İçin 10 Altın Kural

2 dk okuma süresi


9
28 Paylaşım, 9 puan

Yaşadığımız çağda herkesin hayatında eksikliğini hissettiği ortak duygu mutluluk. Hepimiz nasıl daha mutlu oluruz sorusuna yanıt arıyoruz. İş, trafik, aile sorunları gibi pek çok neden stresli olmamıza ve kendimizi daha yorgun, daha mutsuz hissetmemize neden oluyor. Tarih boyunca insan her zaman daha iyinin peşinden koşmuştur. Mutlu olmak için neler yapabiliriz sorusuna tarih boyunca filozoflar, psikologlar, sosyologlar, yazarlar herkes kendince cevaplar üretmiş. Gelin mutlu bir yaşam için 10 altın kural neymiş, birlikte inceleyelim.

1. Gülümseyin

Mutlu Bir Yaşam İçin 10 Altın Kural

Komik bir durum yaşamasanız da gülümsemek beyninize her şey yolunda mesajı gönderir. İstemeden de olsa birkaç saniyelik gülümseme sonrasında beyin bunu gerçek olarak algılar ve kendinizi daha mutlu hissetmeye başlarsınız.

2. Müzik Ruhun Gıdası

Yapılan araştırmalar sonucunda müzik dinlemek vücuttaki stres hormonlarının salgılanmasını yavaşlatır ve bu durum da daha mutlu hissetmenizi sağlar. İşten eve geldiğinizde ya da gün içinde fırsat bulduğunuzda sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek daha enerjik ve daha neşeli hissetmenize yardımcı olur.

3. Cömert Olun

Mutlu Bir Yaşam İçin 10 Altın Kural

Mutluluk bulaşıcıdır. Elinizdeki imkanları başkaları ile paylaşmak ya da yardıma ihtiyaç duyan kişilere hiçbir karşılık beklemeden yardım etmek bizim de mutlu olmamızı sağlar. Bu yüzden karşılıksız iyilik maddesini mutlu bir yaşam için 10 altın kural listemizde saydık.

4. İyimser Olun

İnsan doğası gereği tehlikelere karşı her zaman hazır olmak ister. Her zaman tetikte olmak, sürekli olumsuz bir durum ile karşılaşacağını düşünmek de insanı kaygılandırır. Olumsuz bir olay yaşansa da bunun geçici olduğunu kendimize hatırlatmak daha iyi hissetmemizi sağlar.

5. İnsanlardan Beklentilerinizi Azaltın

Mutlu Bir Yaşam İçin 10 Altın Kural

Hayattan ve insanlardan ne kadar çok beklentiniz olursa o kadar mutsuz olursunuz çünkü işler her zaman sizin düşündüğünüz gibi gitmeyebilir. Hayatınızdaki insanlar beklentilerinizi yerine getirmeyebilirler. İstekleriniz gerçekleşmediği zamanda daha mutsuz olursunuz.

6. Her Gün Yeni Bir Şeyler Öğrenin

Mutlu Bir Yaşam İçin 10 Altın Kural

Beynimizi daha aktif kullanmak için her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmak iyi bir yöntem. Yeni ve farklı konularla meşgul olmak sorunlarınızdan uzaklaşmanıza yardım eder ve daha mutlu hissedersiniz. Yeni bir şiir veya şarkı ezberlemek güzel bir yöntem.

7. Kitap Okuyun

Farklı kişiler ve olaylar hakkında bilgi sahibi oldukça kendi hayatınızdan farklı hayatların da olduğunu fark edersiniz. Diğer insanların da sizin gibi yaşadıklarınıza benzer şeyler yaşadığını kitap okuyarak görebilirsiniz. Bu durum da yalnız olmadığınızı fark ettiğiniz için daha mutlu hissedeceksiniz. Okuma hızını arttırma yolları yazımızı ayrıca inceleyin.

8. Meditasyon Yapın

Mutlu Bir Yaşam İçin 10 Altın Kural

Gün içinde yaşanılan olaylar hem bedeni hem de zihni yoruyor. Bu durumdan kurtulmak ve daha iyi hissetmek için de günlük yapılacak kısa süreli meditasyon daha sakin hissetmemize yardım eder.

9. Yavaşlayın!

Yaşadığımız zaman hız çağı. Herkes sürekli meşgul. Bu durum kendinizi sürekli bir koşuşturma içinde bulmanıza neden oluyor. Durup kendi içinize dönmek, hayatta neler başardığınızı fark etmek daha mutlu olmanıza yardım edebilir. Filozof Seneca’nın da dediği gibi “Yaşam kısa değil; onu biz boşa harcıyoruz.” Hayatta yapmak istediklerinizi gerçekleştirebilmek için yeterli zamanınız var, sadece onu daha verimli kullanmak gerekiyor.

10. Sevdiklerinizle Daha Çok Vakit Geçirin

Mutlu Bir Yaşam İçin 10 Altın Kural

Aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirdiğinizde kendinizi güvende ve sevgi dolu hissedersiniz. Sevdiklerinizle sohbet etmek, birlikte yemek yemek kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. Yaşadığımız çağda insanların belki de eksikliğini en çok hissettiği mutluluğu elde etmek bizim elimizde. Günlük hayatın karmaşasından bir anlık da olsa kendimizi çekip yavaşlamaya çalıştığımızda daha mutlu ve sakin hissedebiliriz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!