Mustafa Kemal Atatürk Kimdir?

2 dk okuma süresi


19
11 Paylaşım, 19 puan

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan mareşal ve devlet adamıdır. 1919 yılında başlattığı Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin önderliğini yapmış; daha sonra, modern Türkiye’yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiş bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı ve Türk Ordusu’nda subay olarak görev yapmış ve 1921 tarihli Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra “Gazi” unvanını alarak mareşalliğe yükselmiştir. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez Cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten Cumhurbaşkanı olmuştur.

“En büyük eserim” diye nitelendirdiği Cumhuriyet’i kurmasında idealist bir lider, vatansever bir komutan, ileri görüşlü bir siyasetçi, çok cepheli bir bilim adamı, mantıklı ve yaratıcı bir yönetici olmasının önemi büyüktür. Uluslararası ilişkiler için birçok yabancı dile hakimdir. O’nu diğer liderlerden ayıran en önemli özelliklerinin başında ise, elindeki tüm gücü ve yetkiyi halkına karşı kullanmak yerine, halkın çıkarlarını gözeterek halka vermesidir.

Kahraman Türk Kadını

Mustafa Kemal, Mart 1923’te Tarsus İstasyonu’ndan şehre doğru, bir süre yaya olarak yürüdü. O’nu görmek için sabahtan itibaren yolları dolduran Tarsusluların arasından neşe ile selamlar vererek, ilerledi. O sırada ansızın bir olayla karşılaştı. Milli Mücadele’deki çete giysili bir kadın, Atatürk’ün yolunu keserek ayağına kapandı. Gözyaşlarıyla şöyle haykırıyordu:
– “Bastığın toprağa kurban olayım Paşam!”

Mustafa Kemal onu yerden kaldırmak için eğilirken kulağına bu kadının Kurtuluş Savaşında cephelerde çarpışmış olan (Adile Çavuş) olduğunu fısıldadılar. Gözlerinden iki damla yaş düşen Mustafa Kemal, bu güneşten yüzü yanmış kadının elinden tutup ayağa kaldırdı ve ona şöyle seslendi:
– “Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.”

Türk Orduları Başkumandanıyım

Afyonkarahisar’ın hatlarının çözülmesi sonunda birkaç Yunanlı tutsak, geceleyin Mustafa Kemal’in çadırına getirilmişti. Bunlardan birisi, Muzaffer Generalin doğup büyümüş olduğu Selanik’ten gelmişti. Yüz, kendisine yabancı gelmediğinden ve üniformasında da hiçbir bellilik görmediğinden kim olduklarını ve rütbelerini sormaya başlamıştı.
– Binbaşı mısınız? “Hayır.”
– Albay mı? “Hayır.”
– Korgeneral mi? “Hayır.”
Peki nesiniz? “Ben Mareşal ve Türk Orduları Başkomutanıyım!”
Şaşkınlıktan ağzı açık kalan Yunanlı kekeledi: “Bir başkomutanın savaş hattına bu kadar yakın yerlerde dolaşması işitilmiş değil de!..”

Atatürk’ün Ardından Liderlerin Söylediği Sözler

“Devletimizin kurucusu ve milletimizin fedakar, sadık hizmetkarı, insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması, eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır.” (İsmet İnönü)

“Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın onun için döktükleri içten göz yaşları, bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Atası’na değer bir görünümden başka bir şey değildir.” (ABD Başkanı Winston Churchill)

“Hayatını, ülkesini, yeniden şerefle diriltmeye hasret olan hararetli vatanseverin ve büyük devlet adamının göçtüğü şu anda, derin bir heyecanla Türkiye’nin yasına katılırım. Onun akıllı ve barışçı metotlarla gerçekleştirilen eseri, milletler tarihinde seçkin bir yer tutacaktır. Türk milletine samimi dostlukla bağlı olan Fransız milleti, Türkiye Cumhuriyeti’nin uğradığı kaybı, elim bir şekilde duymaktadır.” (Fransa Cumhurbaşkanı Albert Lebrun)

“Ölümüyle, dünya büyük bir dahi önderini, Türk millet en seçkin kahraman evladını, insanlık da , ileri görüşlü ve korkusuz bir savaşçısını kaybetmiştir.” (ABD’li General Mc Arthur)


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
33
Beğen
Mutlu Mutlu
21
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
12
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

  1. Geçmişte bir çok lider yaşamış ve insanlara yol göstermiş. Bunların bazıları iyi, bazıları kötü sonuçlara yol açmışlar. Bizlerse zaman içinde liderlerin hayatta yapmış oldukları hatalardan ve başarılardan ders çıkarıp, örnek alarak geleceğimize yön vermeli, ışık tutmalıyız.

    Sonuçta her lider hatalar yapmış ve bu hatalardan ders çıkararak tecrübe edinmişlerdir. Dünya’nın kaderini değiştiren liderler dahil kimse kusursuz değildir. Fakat bu tecrübelerini, deneyimlerini iyiyi, doğruyu, güzeli bulmak için çalışanlar daima başarıya ulaşmışlar, toplumun, milletin mutluluğu için mücadele etmişlerdir.

    Sözün kısası Atatürk’ün de dediği gibi “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”