Mum nasıl yapılır, içindeki maddeler nelerdir?


Tesadüf değil tevafuk vardır!
Tesadüf değil tevafuk vardır!

Mumun başlıca ham maddesi ‘parafin’dir. Parafin kullanılacaksa stearin de eklememiz gerekecektir. Parafin yerine bal-mumu kullanılarak da mum yapılabilir. İçinde bir de fitil dediğimiz bir ip vardır. Muma şekil kazandırmak için bir de metal veya cam kalıp gerekir. Ayrıca termometreye ihtiyacımız olacak. Bu malzemeleri kullanarak mum elde etmek mümkün.

İstenirse boya ve koku da katılarak renkli ve kokulu mum yapmakta mümkün. Bal-mumunu eritmek için, bir tencerenin içine biraz su; üstüne de bir küçük tencere koyun. Böylece küçük tencerenin içindeki bal-mumunun kontrollü bir şekilde yavaş yavaş erimesi sağlanır.

Termometre ile sıcaklığı sürekli kontrol edin. Kısık ateşte bal-mumunu eritmeye başlayın. Bal-mumunu dökeceğiniz kalıba bir tel desteği ile fitili yerleştirin. Sıcaklık 70°C civarında iken erimiş bal-mumunu tencereden kalıba dökünüz. Kalıbın sıcaklığının oda sıcaklığından biraz daha fazla olmasına özen gösterin. Böylece erimiş mum kalıbın her tarafında aynı anda donar. Kalıba boşalttığınız bal-mumunu, gerek görürseniz kabarcıklar dan kurtarmak için ince bir çubukla karıştırın. Mumu 7-8 saat kadar soğumaya bırakın. Ardından küçülüp sıkışması için yaklaşık 20 dakika buzdolabında tutun ve mumu kalıptan çıkartın. Fitilin ucunu bir cm kadar açıkta kalacak şekilde kesin. Mumun tabanını düzleştirin. Ve kullanıma hazırdır. Mumun yapımı sırasında tüm deneylerde olduğu gibi dikkatli olmalısınız. Mum kullanırken de, gözünüzün göreceği bir bölgeye koyun ki olası bir devrilme durumunda derhal müdahale edebilesiniz!

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim