Muammer Kaddafi Kimdir?


Muammer Kaddafi Kimdir?
Muammer Kaddafi Kimdir?

Muammer Kaddafi, 7 Haziran 1942’de Sirte’de doğdu ve 20 Ekim 2011 yılında öldü. 1969 yılında yapmış olduğu darbe sonucu iktidara gelmiştir. 1970’den 1972’ye kadar Libya başbakanlığı, 1972’den 1979’a kadar ise Libya devlet başkanlığı görevini yürütmüştür. Muammer Kaddafi, 1979-2011 yılları arasında Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi’nin Kardeşçe Lideri ve 1 Eylül Büyük Devrimi’nin Rehberi unvanını kullanarak resmi bir görevi olmadan toplam 42 yıl boyunca Libya’yı yönetti.

Her ne kadar dünya kamuoyu tarafından bir diktatör olarak görülmüş olsa da Kaddafi, bunu reddetmektedir. Kendisinin Libya halkı için sadece bir rehber ve yol gösterici olduğunu beyan etmektedir. Son olarak 2011 yılında Libya İç Savaşı ile Kaddafi rejimi devrilmiş ve linç edilerek öldürülmüştür.

Libya İç Savaşı (2011)

Libya İç Savaşı, bir Kuzey Afrika ülkesi olan Libya’da Muammer Kaddafi ve hükümet karşıtı gösterilerle başlamış, daha sonrasında gerçek anlamıyla bir iç savaşa dönüşmüş ayaklanmalar bütünüdür. Protestolar 15 Şubat 2011 tarihinde başlamış, iç savaş Sirte’nin düşmesi ve Muammer Kaddafi’nin öldürülmesiyle 20 Ekim 2011 tarihinde sona ermiştir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim