Motivasyonun En Önemli Unsuru: Güven’siz Misiniz?

2 dk okuma süresi


3
15 Paylaşım, 3 puan

Tüm medeniyetlerin ortak buluşma noktasıdır “güven”. Yaşadığın ve nefes aldığın her ortamda senden başka orada bulunan her canlıya karşı verilmesi gereken ilk önemli sinerjidir “güven”. Peki aldığımız nefes süresince kime ne kadar güven verebiliyoruz? Ne kadar verdiğimiz o muhteşem duygunun karşılığını alabiliyoruz?

Ailelerin, yuvaların ve ilişkilerin yıkılmasındaki en başlıca sebeptir güvensizlik. Birisine güvenmenin ve inanmanın ne manaya geldiğini yüreğinin derinliklerinde hissedebilmelidir insan. “Güven duygusu”nun elle tutulur, gözle görülür bir tanımını yapmak neredeyse imkansızdır. Tanımı bir o kadar zor fakat hisleri ve verdiği o muhteşem rahatlık duygusu paha biçilemez.

Birine güvenebiliriz fakat neden diğer kişilere güvenemeyiz? Daha o insanları tanımadan ön yargı ile yaklaşır ve hayatımıza layık olmadıklarına karar veririz. Güven duygusu azlığı, insanın vücuduna yayılan birer virüs gibidir. Gün geçtikçe eritir, çürütür.

Stephen Covey’e göre;

“Güven, insan motivasyonunun en yüksek biçimidir. İnsanların doğasında var olan ‘iyi’ ve ‘güzel’i ortaya koymalarına imkan verir.” Yani “güven”in yokluğu ilişkilerimizi olumsuz etkilediği gibi iş hayatımızdaki motivasyonun ve verimliliğin de düşmesine sebep olur.

Güven duygusu varlığı ile ilişkilerin, evliliklerin, arkadaşlık, dostlukların ve daha sayabileceğimiz onlarca insani ilişkilerin temelinin sağlamlığını belirler. Bir başka insana karşı duyulması gereken “güven”in içinde aslında insanın kendisine olan güveni ve “özgüveni” yatar. Geçmişinde yaşadığı hayal kırıklığı ve yoğun acı duygusu ile karşısındaki insana “kendi” dışında bir başka kimlik ile yaklaşmasına sebep olur. Yani kendisini bir başka kimlik ile tanıtır. Bu da o kişi ile olan samimiyet ve “güven” mesafesinin açılmasına neden olur.

Her duygu ve beklentiler de olduğu gibi bir insanın diğerinden beklentileri aslında o insana verebildiklerinden ibarettir. Minik bir şüphe ile yıkılan yuvalar ve ilişkiler de bunun birer örneğidir.

Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi;

Ben önce aynada gördüğüm surete güvenmeyi tercih ederim. İncelemek isterseniz, Kendine Değer Ver: Neden Mutlu Olamıyoruz? yazıma göz atabilirsiniz. O suret bana ne kadar güven veriyorsa, karşımdaki insanlara da o kadar güven veriyor demektir.

Ben karşımdakine güvenmeden önce, onu “güvensizlik” ile suçlamadan önce kendimi güvenilir biri yapmayı yeğlerim.

Sevgiyle.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?