Motivasyon falan diyorum…


Motivasyon nedir?
Motivasyon nedir?

Motivasyon sorunsalı hayatımızın hemen her alanında “BEN BURDAYIM, SEN NEREDESİN?” dedirtmeye devam ediyor. Bir işe başlarken, işe giderken, yaparken, tamamlamaya çabalarken, hatta aşk acısını dindirmeye çalışırken bile.🙂 Peki, bu kadar bağırıyoruz, sitem ediyoruz, nedir yahu bu motivasyon? “Neden motive olamıyorum, neden başkasını da güdüleyemiyorum, yapamıyorum olmuyor neden?” diyorsanız doğru adrestesiniz. Bir alt paragrafa geçmeden önce kimsin, nesin, ne hissediyorsun, ne istiyorsun ve hatta ne istemiyorsun bi düşün derim bunları.🙂

Motivasyon Nedir?

Kısaca motivasyon; öğrenme sürecinde insanın, öğrenmeyi talep edecek hale getirilmesi sürecine diyoruz. Sadece öğrenciler için değil, ebeveynler için de motivasyonun sağlanması kaçınılmazdır. Öğrenmeyi talep eden her insanın, öğrenme sürecine daha aktif bir şekilde dahil olması, öğrenmenin gerektirdiği kurallara uyması ve öğrenme sorumluluğunun farkında olması gerekir. Bu farkındalığın bir anda oluşmasını, gelişmesini beklemek akıl işi olmaz doğrusu. Zaten bir işi yapabilmek için önce olumlu duygular geliştirerek taslak oluşturmamız gerekiyor. Pat diye düşmez kucağımıza. 🙂

Motivasyon eksikliği sadece bir nedene bağlanmamalı. Genel olarak hayatımızın her alanında gerekli olsa da motivasyon öğrenciler için farz haline gelmektedir. Çünkü sistem, konular, okul, dershane, üniversite, KPPS, ALES, DGS, YKS ve daha niceleri motivasyonu gerekli kılmaktadır. Dış motivasyon ve iç motivasyon olarak ayıracak olursak bana göre iç motivasyon daha önemli derim. Çünkü kendini en iyi sen tanırsın ve en iyi nasıl öğrenebileceğini, yapabileceklerini en iyi sen bilirsin. Eğer bilmiyorsan önce kendini keşfetmekle başlamalısın işe. Ve motivasyonun ilk şartı ikna olmaktır. İkna olmadan ikna edemezsin bilmelisin. Öğrenciyi sürece dahil etmenin ilk ve en önemli şartı, öğrencinin ikna edilmesidir. Öğrenciye, bu öğretim sürecinde niçin bulunduğu, öğretim sürecinin neden gerekli olduğu izah edilmek zorundadır.

Motivasyon Liderlik

Sonuç olarak, yukarıda da belirtildiği gibi öğrenci motivasyonun sağlanması ve üst seviyelere çıkarılması için en önemli adımın ikna ve izah olduğunu anlamak gerekiyor. Hem anne-babalar hem de eğiticiler, eğitim sürecindeki dersleri, tek tek bile olsa, mantıklı ve izahlı bir şekilde açıklamak durumundadırlar.

Peki, bu durumdan rahatsız olanlar derneği falan mı kursak acaba?🙂 Çözümleri çeşitlendirip geliştiririz ne dersiniz? Hadi o zaman iyi düşün motive et kendini ve çevrendekileri!

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Esra BALCI
Ölünce unutulmak istemezseniz, ya okunmaya değer eserler yazın ya da yazılmaya değer işler başarın. (Benjamin Franklin)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim