Moral Bozukluğu İle Baş Etmenin En Etkili 10 Yolu

2 dk okuma süresi


8
16 Paylaşım, 8 puan

Moraliniz bozukken, hiç bir şey yapmak istemezsiniz dahası hayattan zevk almamaya başlarsınız. Mutsuz ve huzursuz hissedersiniz. Birçok insanı depresyona iten etken de moral bozukluğudur. Neden her şey üzerinize geliyor? Neden bütün kötü olaylar sizi buluyor? Kafanızın içinde sürekli Neden diye sormaya başlarsınız. Böylece stres artarak bedeninizi yorar ve güçsüz bırakır. Moral bozukluğu iyileştirilmezse çeşitli ruhsal ve bedensel hastalığa sebebiyet verebilir. İşte moralinizi düzeltmek için 10 etkili yöntem…

1. Moraliniz Bozuksa Evden Dışarı Çıkın

Moral Bozukluğu

Eğer moraliniz bozuksa, aşırı stresteyseniz, endişeli ya da yorgunsanız, tedavisi belki de hemen evinizin dışında. Hollanda bilim insanları araştırmaları ile, park yada ağaçlık alana yakın bir yerde yaşayan insanların daha az moral bozukluğu ve endişe yaşadığını ispatlamıştır. Yine İngiltere’de yapılan bir araştırma da açık havada yürüyüş yapmanın katılımcıların %71’inde depresyonu azalttığını buldu.

2. Olaylardan Uzaklaşıp Büyük Resmi Görün

Moral Bozukluğu

Doğanın mucizelerle dolu seslerini dinleyin, gökyüzüne bakın ve evrenin güzelliğine odaklanın. Bu mola sonrası bir aydınlanma yaşamış gibi büyük resmi belki de fark edeceksiniz.

3. Güneşin Doğuşuna Konsantre Olun

Moral Bozukluğuna Ne İyi Gelir

Çalar saatinizin alarmını güneşin doğuşunda dışarıda olmak için ayarlayın. Günün ağarmasına konsantre olun. Bu aktivite, ruhunuzu aydınlatacak ve gün içerisinde sizi yüksek moralli tutacaktır.

4. “Duygu Dolu” Sevgi Kazanın

Moral Bozukluğu

Dışarı çıkın, yürüyüş yapın ve kendinizi huzurlu hissedeceğiniz bir yer bulun. Attığınız her adımda yeryüzünün bedeninize gelen sevgisini ve sorunlarınızı alıp gittiğini hayal edin. Bunu her gün yapmaya çalışın. Bu sevmek için geliştireceğiniz en ideal alışkanlık olacaktır.

5. Yeryüzü Ve Gökyüzü Arasına Dikkatinizi Verin

Morali Ne Düzeltir

Açık havada yere oturun yada uzanın. Başınızın üstünde, kalbinize ve bedeninize dolan güneş ışığını düşünün, sonra yeryüzüne odaklanın. Yeryüzünü en derinlerde hissedin. Yeryüzünün mucizevi sevgisi, sanki kalbinize ve bedeninize ulaştığını hayal edin. Sonra onu gökyüzüne yani güneşe tekrar gönderin. Makro-mikro misali evrenle ve yaşamla bağlantınızı hissedin.

6. Mum Yada Ateşle Olumsuzluklara Savaş Açın

Morale Ne İyi Gelir

Korkularınızı, öfkenizi, kırgınlıklarınızı ve kıskançlık gibi olumsuz duygularınızı dışarıda yaktığınız bir ateş önünde yada evinizde yaktığınız mumun alevine bakarak değiştirin. Ruhunuzun bir çiçek gibi açtığını ve ateşin ışığında kendinizi soluk alıp verirken hayal edin. Sakin ve derin nefesler alıp verin. Bunu 5 – 10 dk kadar tekrarlayın. Evet, kendinizi daha pozitif ve olumlu hissedeceksiniz.

7. Çocuklarla Zaman Geçirin

Moral Bozukluğu Nedir

Moral bozukluğunuzu gidermenin bir başka yolu da çocuklarla zaman geçirmek. Çocukların saf sevgisini hissedin. Bazen çocuklarla çocuk olmak dahi size iyi gelebilir.

8. Her Gün 10 Dk Nefesinize Odaklanın

Moral Bozukluğu Nedir

Dış etkenlerin duygularınızı veya kontrolleri ele geçirmesine müsaade etmeyin. Bunun için her gün 10 dakika nefesinize odaklanın. Tüm bedeninizde nefesinizi hissetmeye çalışın. Kaslarınızı gevşetin ve nefesinizin tüm kaslarınıza ulaştığını hayal edin.

9. Severek Uğraşacağınız Hobiler Edinin

Moral Bozukluğu Nedir

Severek yapacağınız bir hobi edinin. Resim yapın mesela ya da herhangi bir müzik aleti çalmayı öğrenin. Dikkatinizi becerinize yönlendirin.

10. Kırgınlıklarınızı Affedin

Moral Bozukluğu

İlk önce kendinizden başlayarak her yaşanan şeyi ve kişileri affedin. Evet affedin, çünkü ömür boyu onun düşüncesini zihninizde taşıyamazsınız. Zaten affetmek zaman alır. Belki bir ay belki bir yıl veya daha çok. Ama sonunda affettiğiniz de göreceksiniz ki boşu boşuna üzmüşsünüz aslında kendinizi.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!