Mohandas Karamçand Gandi Kimdir?

2 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan
Mahatma Gandi Kimdir?
Mahatma Gandi Kimdir?

Mohandas Karamçand Gandi, Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideridir. Kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan “Satyagraha” felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Gandi, Hindistan’da ve Dünya’da, yüce ruh anlamına gelen “mahatma” ve baba anlamına gelen “bapu” adlarıyla anılır. Hindistan’da resmi olarak Ulus’un Babası ilan edilmiştir ve doğum günü olan 2 Ekim “Gandhi Jayanti” adıyla ulusal tatil olarak kutlanmaktadır. 15 Haziran 2007’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, oybirliği ile 2 Ekim gününü “Dünya Şiddete Hayır Günü” olarak ilan etmiştir.

Gandi ilk olarak Güney Afrika’da Hint topluluğunun vatandaşlık hakları için barışçı başkaldırı uygulamıştır. Afrika’dan Hindistan’a döndükten sonra yoksul çiftçi ve emekçileri baskıcı vergilendirme politikasına ve yaygın ayrımcılığa karşı protesto etmeleri için örgütlemiş, Hindistan Ulusal Kongresi’nin liderliğini üstlenerek ülke çapında yoksulluğun azaltılması, farklı din ve etnik gruplar arasında kardeşlik, kast ve dokunulmazlık ayrımcılığına son, ülkenin ekonomik yeterliliğine kavuşması ve en önemlisi olan “Swaraj” yani Hindistan’ın yabancı hakimiyetinden kurtulması konularında ülke çapında kampanyalar yürütmüştür. Gandi, Hindistan’da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930’da yaptığı 400 kilometrelik “Gandi Tuz Yürüyüşü” ile ülkesinin Britanya’ya karşı başkaldırmasına öncülük etmiştir.

1942’de Britanyalılara açık çağrıda bulunarak Hindistan’ı terketmelerini istemiş,bu sebeple Hem Güney Afrika hem de Hindistan’da birçok kere hapse mahkum edilmiştir.

Gandi, her durumda pasifizm ve gerçeği savunarak bu görüşlerini uygulayarak kendi kendine yeterli olan, basit bir yaşam geçirmiştir. Çıkrık ile örülen geleneksel dhoti ve örtü gibi giysilerini kendisinin yaptırması, önceleri vejetaryen iken sonraları yalnızca meyve ile beslenmeye başlaması ve hem kişisel arınma hem de protesto amacıyla bazen bir ayı aşan oruçlar tutması bu yaşamından önemli ayrıntılardır.

Gandhi Sözleri

 • Ellerini kana bulayanlar, hiçbir korkunun yükü altında ezilmezler!
 • Bir insanı, ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Eğer uyumuyor da uyku taklidi yapıyorsa, dünyanın bütün gayretlerini sarf etseniz nafiledir.
 • Dünya’da görmek istediğiniz değişikliğin kendisi siz olun.
 • Bu dünyada öylesi aç yaşayan insanlar var ki, Tanrı onlara ancak bir somun ekmek suretinde görünebilir.
 • Sevgi insanlığın, şiddet hayvanlığın kanunudur.
 • Sevgi her zaman ıstırap çeker, hiçbir zaman ne gücenir ne de intikam almaya çalışır.
 • Sevginin olduğu yerde hayat vardır.
 • Sıkılmış yumruklarla el sıkışamazsınız.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

 1. Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür.
  Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür.

  Duygularınıza dikkat edin, davranışlara dönüşür.
  Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür.

  Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür.
  Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür.
  Karakterinize dikkat edin “kaderinize” dönüşür…