Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyenler

6 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Günümüze kadar sinema tarihimizde mizahlarıyla hayatlarımıza dokunmuş pek çok yerli komedyenler geldi geçti. Çoğumuz onların filmleriyle büyüdük. Yeri geldi hüzne boğulduk, yeri geldi ağladık ama en çok da güldük. İşte mizahlarıyla kalbimizde yer edinmeyi başaran ve hayatlarımıza dokunmuş en iyi yerli komedyenler…

1. Şener Şen

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyenler

Hababam sınıfı ve kırmızı eşofman desek… Ya da kumandan Hüsamettin… Hamamda kese atan Tellioğlu Lütfü… Ankara asfaltına boeing indiren Vecihi… Yeşilçam’ın en bilinen parodisi “Arabesk” filminde başrol oynayan Şener… Oyunculuk hayatı boyunca en kötü karakterden en sevilen karaktere kadar her role giren usta oyuncumuz Şener Şen, 1941 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Bir süre Doğu Anadolu’da öğretmenlik yaptıktan sonra radikal bir karar verip kendini tiyatroya adamıştır. Ne kadar sinema oyuncusu olmak istemese de yolu bu tarafa düşen Şener Şen, birçok yan role hayat verdikten sonra onu tanımamızı sağlayan iki büyük filmle karşımıza çıkmıştır. Bizim Aile ve Hababam sınıfı… Oynadığı her filmle, hayat verdiği her karakterle, oyunculuğuna bir kere daha hayran bırakan Şener Şen, “İkinci Bahar”, “Eşkıya”, “Karadayı”, “Av Mevsimi” ve burada sayamadığımız daha birçok filmle akıllara kazınıp efsane olmayı başarmıştır.

2. Adile Naşit

Sinemada bazı karakterler vardır. Onları o kadar çok sahiplenir ve benimseriz ki bir gün evimize gelip baş köşeye otursa yadırgamayız. İşte Adile Naşit tam da o isimlerden bir tanesi. Büyük küçük demeden herkese, uyumadan önce masal okuyan fedakar annesi… Yüksek kahkahalarıyla evimizin neşesi Adile Naşit, daha 14 yaşındayken tiyatroya adım atmıştı. 18 yaşında ilk sinema filmi olan “Yara” filminde oynadıktan sonra, bir sonraki filminin onun dönüm noktası olacağından habersizdi. “Lüküs Hayat” filmiyle çok sevilen Adile Naşit, kendine has kahkahasını herkese duyurmayı başarmıştı. “Hababam sınıfı” filmindeki Hafize anamızla içimizi ısıttıktan sonra Münir Özkul ile beraber canlandırdığı aile temalı filmlerde “anne” karakterleriyle ününe ün kattı. Çocuğunu kaybeden bir annenin, onun anne olmasına engel olmayacağını ve belki de kendi acısını bize hiç belli etmeden hepimizin annesi olabildiğini bizlere gösterdi Adile Naşit. 1987 yılında hepimize veda ederek hayata gözlerini yumdu. Şen kahkahalarını, elindeki zilini, okuduğun masalları hiç unutmayacağız.

3. Münir Özkul

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyenler

Bir yetenek düşünün ki hem tiyatro tarihine hem sinema sektörüne adını altın harflerle yazdırsın. Münir Özkul kavuğuyla tiyatro sahnelerini parlatırken, “Kel Mahmut”, “Yaşar Usta” ve “Turşucu Yaşar” karakterleriyle oyunculuğuna hayran bırakmıştır. Türk sinema tarihinde tıpkı Adile Naşit’in “anne” prototipini üstlendiği gibi, Münir Özkul da “baba” prototipini bizlere çok iyi yansıtmıştır. “Tüccar değilim ben, eğitimciyim” repliğiyle herkesin gönlüne taht kurmuş ve akıllara kazınmıştır. Yeri geldiğinde güldüren, yeri geldiğinde ağlatan ama her defasında öğreten büyük ustamız Münir Özkul 2018 yılında aramızdan ayrılmıştır.

4. Ayşen Gruda

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyenler

“Hiç birinizin ablası değilim ben. Bin kere söyledim bana abla demeyin diye. Duymak istemiyorum abla lafını. Abla kadar başınıza taş düşsünnn!!!” repliğiyle bildiğimiz Ayşen Gruda 1977 yılında televizyon için yaptığı skeçlerde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli” olarak kalmıştır. Yakın arkadaşı Adile Naşit ile birlikte, Ertem Eğilmez’in küçük kadrosunda yer almayı başardıktan sonra, “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababam Sınıfı”, “Gırgıriye”, “Neşeli Günler” gibi adını sayamadığımız birçok klasikleşmiş filmde rol aldı. Ayşen Gruda son olarak 2014’te Cem Yılmaz’ın “Pek Yakında” filminde rol alarak oyunculuk kariyerine son vermiştir. 2019 yılında aramızdan ayrılarak hayata veda etse de geride bıraktığı birçok karakterle her zaman kalbimizin bir köşesinde kalacaktır. Çünkü Ayşen Gruda’nın da dediği gibi. “Sanatçı bu yüzyıldan gelecek yüzyıllara eser bırakandır. Yoksa öldükten sonra unutulan değil.”

5. Kemal Sunal

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Türk Komedyenler

Mizahlarıyla hayatlarımıza dokunmuş olan Kemal Sunal, yerli komedyenler listemize belki de en çok yakışan isimlerden biri. Müşfik Kenter’le çıktığı tiyatro yolculuğuna, Ertem Eğilmez’le sinemanın beyaz perdelerinde devam etti. Şüphesiz ki komedinin en saf halini bize gösterebilen nadir insanlardan olan Kemal Sunal, pek çok yan rolle başladı sinema kariyerine. Yan rollerinde bile seyircinin kalbini kazanmayı başardı. Kemal Sunal’ın 1-2 dakika gözüktüğü sahnelerde bile insanlar kahkahalara boğuldu. Aldığı roller gittikçe büyüdü, büyüdü ve “Salako” filmiyle başrolde karşımıza çıkmayı başardı. Ve beklenen o an, İnek Şaban rolüyle akıllara kazınmayı başardı. “Süt Kardeşler”, “Tosun Paşa” filmleriyle izleyicinin zihnine iyice yerleşti. En iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu ve ezilen insanların adaletini arayan gülüşüyle birçok filmde rol almaya devam etti. Komedinin içindeki hüznü bizlere çok iyi anlattı. “Şaban” karakteri halk tarafından o kadar sevilmişti ki Niyazi karakterini canlandırdığı filmde bile, filmin afişini “Atla Gel Şaban” olarak çıkarttıkları halde bu durum hiç garipsenmedi. Daha önce yarım bıraktığı okulunu afla beraber 95 yılında bitirdi ve diplomasını aldı. Eğitimin önemini her zaman vurgulayan usta sanatçı “Türkiye’nin okuyan insana ihtiyacı var, gençlere o yüzden örnek oluyorum, çocuklarıma onun için örnek oluyorum” diyerek okumanın yaşının olmadığını herkese bir kere daha gösterdi. 2000 yılında hayata gözlerini yumarak bizlere veda etti.

6. Perran Kutman

Perran Kutman, Türk tiyatro ve sinema sektörünün içinde yetişen en yetenekli kadın oyuncularından birisi. Uzun yıllar tiyatroyla ilgilendikten sonra Yeşilçam’ın büyüsüne karşı koyamadı ve Müjdat Gezen ve İlhan Daner’le beraber başrol oynadıkları “Kaynanam Tatilde” filmiyle karşımıza çıktı. Türk sinemasının klasik filmlerinden olan “Köyden İndim Şehire”, “Hababam Sınıfı”, “Salak Milyoner” gibi birçok filmde yan rollerde göründükten sonra “Gırgıriye” filmindeki Hafize abla olarak herkese kendini sevdirmeyi başardı.” Perihan Abla” dizisinde oyunculuğuyla büyüledi. İnsanlar onu o kadar çok sevdi ki dizi bittikten sonra, dizinin çekildiği Kuzguncuk’ta bir sokağa adı verildi. Bu diziden sonra birçok televizyon dizisinde yer alan usta oyuncu, “Hayat Bilgisi” dizisindeki “Afet Hoca” karakteriyle sevenleriyle tekrar buluştu. 2011 yılında “Yaşam Boyu Onur Ödülü” aldı. Perran Kutman bugün hala bizlerden esirgemediği kahkahası ve yeteneğiyle içimizi ısıtmaya devam ediyor.

7. Zeki Alasya & Metin Akpınar

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyenler

Dostluk gözyaşı değil ki akıp gitsin. Mevsim değil ki zamanla bitsin. Heves değil ki gelip geçsin. Dostluk sonsuzluktur.. Ve karşınızda Yeşilçam’ın birbirinden ayrı düşünülemeyen iki usta oyuncusu Zeki Alasya ve Metin Akpınar. İkili Devekuşu Kabare’de uzun yıllar karşımıza çıktı. Genel olarak toplumsal komedi filmlerinde gördüğümüz iki oyuncu, samimiyetleriyle ve dostluklarıyla gönlümüze taht kurmuşlardır. Yeşilçam’da pek çok usta oyuncuyla birlikte filmlerde rol almışlardır. 2015 yılında Zeki Alasya hayata gözlerini yumdu. Arkasında bıraktığı Metin Akpınar bir röportajında dostluklarını şu sözlerle anlatmıştır. “Zeki’siz olmak çok büyük bir eksiklik. Ben Zeki’siz bir şey yapmam. Zeki-Metin İkilisi tarihe yazıldı artık.”

8. Demet Akbağ

Geçmişten günümüze birçok televizyon dizisi ve sinema filmleriyle hayatımızın içinde olan yetenekli kadın oyuncularımızdan biri de kuşkusuz Demet Akbağ. Bir Demet Tiyatro’da Çatlak Lütfiye, Feriştah Yenge, Züleyha gibi birçok karaktere can vermiş ve bizleri kahkahalara boğmuştur. “Tersine Dünya” filmi ile “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü” almıştır. Sonrasında Yılmaz Erdoğan’la birlikte “Vizontele” ve Vizontele’nin devam filmi olan “Vizontele Tuba” filmleriyle büyük başarı elde etmiştir. Günden güne büyüyen oyunculuğu ile hayran bırakan Demet Akbağ, Ata Demirer’in “Eyvah Eyvah” serisiyle bizleri güldürmeye devam etmiştir. “Hükümet Kadın”, “Nadide Hayat” gibi birçok filmde eşsiz yeteneğini bizlere sunmuştur. Kısacası karakterlere yansıttığı enerjisiyle, sürekli olarak kendini geliştirdiği oyunculuğuyla, bir Demet Akbağ geçiyor bu dünyadan…

9. Levent Kırca

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Türk Komedyenler

Söyleyemediklerimizi hiç çekinmeden söyleyen, güldürürken düşündüren isim Levent Kırca. 1978 yılına kadar tiyatro sahnelerinin tozunu attıran usta oyuncu, 78 yılından itibaren sinemaya “Altınşehir” ile giriş yaptı. “Ne Olacak Şimdi”. “Mavi Muammer” adlı filmlerle kendini gösterdi ve içindeki tiyatro aşkından vazgeçemeyip Oya Başar’la birlikte “Hodri Meydan Topluluğu” isimli tiyatro grubunu kurdu. Sonrasında tam 17 yıl sürecek olan ve akıllara kazınan skeçleriyle bizleri güldüren “Olacak O Kadar” isimli televizyon programını hazırladı ve efsaneler listesine adını yazdırmayı başardı. Levent Kırca çok yönlü kişiliği ve yeteneğiyle kendini sevdirdi. Yazmak, oynamak ona göreydi ve sıra yönetmeye gelmişti. İlk yönetmenlik denemesini “Son” isimli filmle yaptı. Sonrasında “Şeytan Bunun Neresinde” adlı filmi yönetti. 98 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görüldü. 2015 yılında aramızdan ayrıldı…

10. Oya Başar

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyenler

8 yaşından itibaren kendini tiyatro sahnelerine adayan usta oyuncu Oya Başar, eğitimini tamamladıktan sonra birçok tiyatro sahnesinde karşımıza çıkmıştır. Levent Kırca ile birlikte kurdukları tiyatro topluluğunda yazarlıktan yönetmenliğe, yapımcılıktan oyunculuğa kadar pek çok başarılı işe imza atmıştır. 88 yılında “Olacak O Kadar” adlı televizyon programında yine oyuncu ve yapımcı olarak uzun yıllar emeğini ortaya koymuş, yeteneklerini gözler önüne sermiş ve seyircinin kalbini kazanmıştır. Daha sonrasında pek çok televizyon dizisinde çeşitli roller almıştır. Bugün hala tiyatro ve televizyon çalışmalarına aktif bir şekilde devam etmektedir.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!